Nový rok so sebou prináša aj novú nádej na zmenu. Aj preto sú tak populárne novoročné predsavzatia. Dávate si ich aj vy, no bohužiaľ patríte k tej väčšine ľudí, ktorým sa nepodaria naplniť? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako na to, aby bola vaša misia konečne úspešná. Novoročné predsavzatia si totiž pre ich naplnenie vyžadujú istú stratégiu. Je v podstate jedno, či ide o chudnutie, alebo vylepšovanie svojich schopností, efektívny prístup by mal zahŕňať toto.

Správny výber predsavzatia

Ako viete, že predsavzatie, ktoré si chcete dať, má naozaj šancu na naplnenie? Kľúčom je vlastná vnútorná motivácia. Keď si dáte ako cieľ prestať so zlozvykom, lebo by sa „to patrilo“ a chce to od vás niekto druhý, šanca na úspech je mizivá. Sami musíte byť pevne presvedčení o výhodách, prečo sa snažiť o dosiahnutie cieľa. 

Či už je to potreba chrániť svoje zdravie alebo svoju peňaženku. Musí to byť dostatočne silné a mať zásadný význam pre vás samotných. Inak sa nerozhýbete k potrebným činom a skončíte skôr, ako začnete.

Neprehliadni: Motivačný citát pre úspešný deň: Z týchto povzbudivých viet si určite vyberieš

ako splniť novoročné predsavzatia

Radšej menej cieľov a viac činov

Mať naplánovaných 77 novoročných predsavzatí nie je najlepším nápadom. Pozrite sa na ich dosahovanie realisticky. Koľko času, energie a odhodlania si vyžaduje každé jedno z nich?

Menej je aj v tomto prípade viac. Vyberte si teda radšej dva či tri ciele, ktoré sa stanú prioritami, a následne ich už nemeňte. Takto máte naozaj šancu venovať sa ich napĺňaniu každý deň a s intenzitou potrebnou na to, aby ste si ich mohli na konci roka odčiarknuť z vášho zoznamu.

Novoročné predsavzatia konkretizujte čo najviac a realizujte krok po kroku

Aby ste svoju aktivitu pri napĺňaní cieľov mohli zacieliť čo najefektívnejšie, treba si urobiť plán a ešte predtým si predsavzatia čo najviac konkretizovať.

Čo znamená konkretizovať ciele?Napríklad namiesto všeobecného „schudnem“ si presne naplánujete, koľko kilogramov zhodíte každý mesiac a akú zmenu jedálnička a fyzickej aktivity si to bude vyžadovať.

Pozri tiež: Ako zlepšiť pracovný výkon a nevypľuť dušu?

predsavzatia na nový rok najčastejšie

No a treba mať tiež na pamäti, že síce predsavzatia i plánovanie ich dosahovania sú dôležité, no najpodstatnejšie sú napokon činy. Dosahovanie čiastkových cieľov si priebežne nezabudnite kontrolovať. Ideálne i každý týždeň.

Podstatná pravidelnosť

Urobte si z dosahovania vašich novoročných predsavzatí zvyk. Každý deň si naplánujte a realizujte minimálne jednu akciu smerujúcu k ich naplneniu. Keď napríklad chcete schudnúť, vyčleňte si pol hodinu na zostavu cvikov alebo beh, pokiaľ sa učíte nový jazyk, naučte sa nový gramatický jav alebo niekoľko slovíčok.

Nesnažte sa urobiť všetko naraz, ale robte to,  čo treba k dosiahnutiu cieľov, pravidelne. Predsavzatia na nový rok tak s oveľa väčšou pravdepodobnosťou aj naplníte.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.