REKLAMA

Majoránka patrí k bylinke s dlhou tradíciou používania v kuchyni, no o jej liečivých účinkoch vedel už Hippokrates. V liečiteľstve bola obľúbená nielen v minulosti, ale aj v súčasnosti na ňu mnohí nedajú dopustiť. Pamajorán má sladkú korenistú vôňu, ktorú podľa legendy označila bohyňa Afrodita za symbol radosti. Do Európy sa Majorana et Origanum, čiže majorán, dostal v stredoveku. Dámy si sušený pamajorán vkladali do vankúšikov, používali ho do voňavých kúpeľov, dokonca sa ním leštil nábytok. A tiež sa napríklad vkladal do vedier s mliekom, keďže sa verilo, že s ním sa mlieko nezrazí. Ako však účinky pamajoránu a majoránky využiť dnes a naozaj efektívne? Chrípkové obdobie je práve tým najideálnejším časom, kedy by ste si mali dopriať majoránkový čaj. V prvom rade pomôže proti dráždivému dusivému kašľu a aj nepríjemné bolesti hlavy spôsobené virózou budú vďaka nemu na ústupe. Ako pripraviť vhodný majoránkový čaj pre deti? A čo okrem tohto čaju z majoránky si môžu z tejto aromatickej bylinky ešte dopriať aj dospelí na svoje ďalšie zdravotné neduhy?

Majoránkový čaj pre deti a dospelých – účinky

Aké účinky má chuťovo príjemný čaj z majoránky? Majoránkový čaj pre deti a dospelých je skvelou prírodnou doplnkovou liečbou pri problémoch, ako je prechladnutie, chrípka, ale aj bolesti hlavy, nervové problémy a aj ľahšie žalúdočné ťažkosti. 

Čaj z klasickej sušenej majoránky (ktorú zoženiete v obchode ako klasickú koreninu, prísadu do jedál) použite najmä v prípade dráždivého kašľa, ktorý býva sprievodným javom chrípky i nádchy. Majoránkový čaj podporí vykašliavanie hlienov, uvoľňuje a priaznivo pôsobí na dýchacie cesty. 

Môže zaujať: Bylinky podľa znamenia zverokruhu: Prinesú zdravie i šťastie

pamajorán majoránka na čaj pre dieťa

Príprava majoránkového čaju – verzia bez cibule a s cibuľou

Majoránkový čaj pre deti, najmä pre tie malé (vždy ale až od jedného roka), pripravujte vo verzii bez cibule (ktorá však má svoje miesto v recepte pre deti staršie a pre dospelých, nakoľko celkový účinok zosilňuje). Lyžičku sušenej majoránky si jednoducho zalejete horúcou vodou v sitku, prípadne po vylúhovaní precedíte. Lúhovať nechajte 7 minút, pokiaľ ide o malé deti. Pri deťoch väčších a dospelých nechajte lúhovať pokojne aj 10 minút. Čaj z majoránky si môžete osladiť medom a dochutiť citrónom.

REKLAMA

Druhou možnosťou, ako si pripraviť majoránkový čaj pre deti väčšie a pre dospelých, je kombinovanie s cibuľou. Najskôr nechajte skaramelizovať v hrnci dve lyžice cukru. Následne prilejte pol litra vody a pridajte nadrobno nakrájanú cibuľu. Varte zhruba 6 minút a do už odstaveného vývaru pridajte polievkovú lyžicu majoránky, ktorú takto nechajte lúhovať 10 minút. Po scedení môžete začať pomaly popíjať tento liečivý nápoj po dúškoch.

Neprehliadni: Spoznaj blahodarné účinky cibule na zdravie! Surová aj varená, biela či červená – s čím všetkým pomôže?

S majoránkovým čajom pre deti to nepreháňajte. Stačí 1 šálka denne. Dospelí si môžu dopriať aj zo dve šálky pri väčších ťažkostiach. Pozor by si ale mali dať ľudia liečiaci sa na vysoký krvný tlak a prípadnú konzumáciu majoránkového čaju konzultovať s odborníkom. Taktiež by sa mali čaju z majoránky a majoránky ako takej vyhnúť tehotné ženy, nakoľko táto bylinka má potenciál spustiť kontrakcie.

Ďalšie účinky a využitie majoránky a pamajoránu

Antiseptické a protiplesňové účinky voňavej liečivej bylinky môžete využiť na viacej spôsobov, ako len proti kašľu v období chrípky. Nezabúdajte, že čajom z majoránky viete zabojovať aj proti nadúvaniu a v záťažovom období i proti stresu a zvýšenému psychickému napätiu.

Tu sú ďalšie zaujímavé tipy na využitie majoránky pre zdravie.

  • Majoránkový čaj, resp. odvar sa zvykne pridávať aj do relaxačného kúpeľa, prípadne sa z neho vyrobí obklad, a to pri reumatických bolestiach. Silice z pamajoránu objavíte v mnohých protireumatických produktoch a majú v nich svoje zaslúžené miesto.
  • Obklady z majoránu sa taktiež používajú pri liečbe zle sa hojacich rán a mokvajúcich vriedkov.

Môže pomôcť: Obklady na opuchnuté nohy: Úľavu prinesie kapustový aj bylinkový

  • Kvapka silice z pamajoránu alebo žutie čerstvého pamajoránového listu dočasne utlmuje bolesť zubov.
  • Vonnú silicu z majoránky, resp. pamajoránu môžete použiť pri aromaterapii. Prináša veselú a zharmonizovanú náladu. Pár kvapiek silice na vankúši zlepší zaspávanie a spánok.
  • Nadrobno pokrájané listy pamajoránu pridajte do šalátov. Skvelé sú aj pri príprave rýb a klasikou je pridanie majoránky do gulášu. Pri varení pamajorán pridávajte na konci varenia.

Foto: Freepik

Použité zdroje: Lesley Bremnessová: Byliny, Fortuna Print. Bratislava 1994.

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.