REKLAMA

Očkovanie proti tetanu na Slovensku patrí medzi povinné očkovania. Vakcína má vytvoriť ochranné protilátky proti tejto vážnej chorobe, pri ktorej je len 50 % šanca na prežitie. Vo všetkých prípadoch je ťažký aj samotný priebeh tetanu. V krajinách, kde je zaočkovanosť na tetanus u obyvateľstva nízka, sa toto ochorenie vyskytuje často. Veľmi vážnu podobu má novorodenecký tetanus, na ktorý celosvetovo za rok umrie vyše 500 000 novorodencov. Je to jedno z najčastejších smrteľných ochorení na svete. A aj u nás patril tetanus pred zavedením očkovania na vrchol v rebríčku chorôb spôsobujúcich najväčšiu úmrtnosť novorodencov a dojčiat.

Vďaka zavedenému pravidelnému očkovaniu proti tetanu na Slovensku sa toto ochorenie u nás vyskytuje už len veľmi zriedkavo. V texte si zodpovieme na otázky, čo obsahuje vakcína proti tetanu, aká je jej účinnosť aj aké sú prípadné kontraindikácie a problémy u detí a dospelých po očkovaní.

Čo spôsobuje tetanus a aké sú jeho príznaky?

Tetanus vyvoláva baktéria menom Clostridium tetani. Tá sa dostáva a nachádza v pôde prostredníctvom exkrementov a výlučkov rôznych zvierat. V pôde dokáže v podobe spór prežiť aj niekoľko rokov. Okrem pôdy sa nebezpečná baktéria Clostridium tetani môže nachádzať aj v prachu, v sladkej vode, v soli či dokonca v kontaminovanom heroíne.

Patogén sa transportuje do krvi najčastejšie pri poranení kože, teda cez rany, popáleniny, pichnutia, škrabance. Vstupnou bránou pre tetanus môže byť v menšej miere aj infekcia kože, zubov, uší, potrat, infikovaná injekcia, prípadne aj infikovanie sa cez zažívanie.

Po vstupe do organizmu začnú baktérie produkovať tetanický toxín, ktorý sa vstrebáva do krvi. Jed sa šíri až k nervovým zakončeniam a do centrálnej nervovej sústavy. Inkubačná doba je zhruba 7 až 14 dní. Tetanus sa z človeka na človeka neprenáša.

Clostridium tetani baktéria spôsobujúca tetanus príznaky ochorenie

 Príznaky tetanu:

  • tŕpnutie šije
  • podráždenie, nepokoj, nadmerné potenie
  • horúčka
  • závraty
  • tachykardia
  • sťahujúce kŕče žuvacieho svalstva (trizmus)
  • neskôr aj kŕče celého tela
  • tetanické kŕče sú tak silné, že môžu spôsobiť zlomenie kostí a krvácanie do svalov

Očkovanie proti tetanu – na čom je založená vakcína?

Očkovanie proti tetanu je založené na použití malých dávok toxínu produkovaného baktériou Clostridium tetani. Presnejšie povedané, na očkovanie proti tetanu u detí aj dospelých sa používa tetanický anatoxín (toxoid) adsorbovaný na fosforečnan alebo hydroxid hlinitý. [1]

Kedy sa očkuje proti tetanu u detí a u dospelých?

Očkovať proti tetanu možno samostatne, ale aj v kombinácii sa vakcínou proti záškrtu alebo v kombinácii s vakcínou proti záškrtu a čiernemu kašľu. Na Slovensku sa u detí podáva vakcína proti tetanu v troch dávkach.

REKLAMA

Môže tiež zaujať: Čo so sebou prináša rastový špurt? Vieš, aké sú jeho príznaky?

Ide o trivalentnú vakcínu – kombináciu vakcín proti tetanu, záškrtu a čiernemu kašľu v 3. – 4. mesiaci života, druhá dávka sa dáva v 5. – 6. mesiaci života (o 6 až 10 týždňov po 1. dávke) a tretia dávka v 11. – 12. mesiaci života (o 6 až 10 mesiacov po 2. dávke).

tetanus vakcína čo obsahuje

Preočkovanie na tetanus sa robí v 3., 6. a 13 roku života. Následne sa preočkováva každých 10 rokov, pričom sa podáva väčšinou monovalentná vakcína (len proti tetanu). Na Slovensku sa dospelé osoby preočkovávajú aj kombinovanou vakcínou proti tetanu a záškrtu, čo je dôležité hlavne pri cestách do zahraničia. Smutnou pravdou ale je to, že mnohí dospelí zabúdajú na pravidelné očkovanie proti tetanu. Preto by ste si mali v záujme ochrany vlastného zdravia poznačiť posledný dátum očkovania.

Účinnosť očkovania

Po očkovaní na tetanus vzniká protilátková odpoveď u 95 % zaočkovaných osôb. Protilátky v krvi následne vydržia minimálne 10 rokov.

Prípadné komplikácie po očkovaní

Po protitetanovke, nakoľko ide o pomerne silnú vakcínu, sa bežne stretávame s komplikáciami. K najčastejším prejavom patrí bolesť, začervenanie, tvrdnutie tkaniva a opuch v mieste vpichu vakcíny. K ďalším vedľajším účinkom patrí zvýšená teplota, ospalosť, podráždenie, nechutenstvo či vracanie.

Kontraindikácie očkovania proti tetanu

  • akútne ochorenie
  • inkubačná doba infekčného ochorenia
  • epidemický výskyt infekčnej choroby
  • anafylaktická reakcia na očkovaciu látku alebo iná závažná reakcia v súvislosti s predchádzajúcim očkovaním
  • rekonvalescencia po prekonanej chorobe [1]

Očkovanie proti tetanu pri poranení

Okrem povinného očkovania proti tetanu u detí a preočkovávania sa antitetanická vakcína podáva aj pri poraneniach.

Ide najmä o situácie, keď daný človek nebol očkovaný proti tetanu posledných desať rokov. Dokonca je možné očkovať proti tetanu aj počas tehotenstva. [1]

Tiež si prečítaj: Ktoré choroby prenášajú kliešte? Toto môže hroziť aj tebe

očkovanie proti tetanu pri poranení u dospelých

Pri včasnej diagnóze tetanu (čo rozhodne nie je jednoduchá vec) je liekom prvej voľby podanie antitetanického séra alebo ľudského gamaglobulínu s vysokým obsahom antitoxínových protilátok. Zásadnú úlohu hrá aj  dôkladné chirurgické ošetrenie rany a podávanie penicilínu. Očkovanie proti tetanu pri poranení (keď už bol tetanus diagnostikovaný) sa podáva v jednej dávke, aby stimuloval tvorbu vlastných protilátok. [2]

Použité zdroje:

[1] DR. Julien Cohen-Solal: Naše dieťa (od narodenia do dospelosti), SPN – Mladé letá Bratislava 2006

[2] Tetanus: Aké sú príčiny infekcie a príznaky? (priebeh a prvé prejavy) – zdravoteka.sk

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.