REKLAMA

Potrebujete prvú pomoc pre nohy, ktoré vám napuchli po celom dni v stoji alebo vás tento problém zastihol v tehotenstve? Navyše, s príchodom horúcich letných dní sa ťažkosti s nohami zvyknú ešte viac stupňovať. Potrápia tak aj ľudí, ktorí inak opuchy nôh a členkov po zvyšok roka neriešia. Ako zatočiť s touto nepríjemnosťou? Čo na opuchnuté nohy, ktoré vysielajú SOS? Obklady na opuchnuté nohy prinesú rýchlu úľavu. Vyberte si z nasledujúcich tipov, prípadne ich skombinujte.

Chcete pocítiť novú energiu, urobiť krok vpred pre svoju pečeň? Odbremeniť organizmus od toxínov? DetoxActive je v tomto ideálnym doplnkom výživy. Prepája zelené super potraviny, ako je SPIRULINA, ZELENÝ JAČMEŇ, MLADÁ PŠENICA a CHLORELLA s extraktmi ďalších účinných zložiek, ako je ACAI, MAQUI BERRY, ALOE VERA a PESTREC MARIÁNSKY. To je TOP zloženie pre zdravšie telo nielen v rámci krátkodobých detoxov!

Príčiny opuchov a varovanie

Vedeli ste, že najčastejšou príčinou opuchu nôh je nedostatočné odpumpovanie vody z končatín? Veľmi často sa opúchaním prejavuje aj nahromadenie vody mimo buniek pri nedostatku bielkovín v potrave, čo sa deje najmä v lete, keď viac pijeme a nechutí nám toľko jesť. Nohy v dôsledku hormonálnych zmien zvyknú opúchať aj mladým ženám v druhej polovici menštruačného cyklu.

Pozor však! Mali by ste vedieť, že za opuchnutými nohami môžu stáť i závažnejšie zdravotné komplikácie, ako napríklad porucha lymfatického systému, cukrovka alebo ochorenie obličiek. Taktiež sa spomína, že opuch smerujúci od členkov hore, môže signalizovať aj ťažkosti so srdcom, zatiaľ čo opuch okolo členkov dokáže indikovať zavodnenie. Často však za týmito problémami stojí zanesenie organizmu toxínmi.

Preto nešpekulujte a navštívte lekára, ak vám končatiny opúchajú pravidelne. Ak je to však len raz za čas po nadmernej záťaži či celom dni na nohách, určite vyskúšajte nasledujúce overené babské rady.

Kapustový obklad na opuchnuté nohy

Kapusta je úžasne zdravou potravinou, ale pomôže aj pri problémoch s opuchnutými nohami zvonka. Stačí použiť listy z kapusty ako obklad. Majú protizápalové účinky a podporujú i ľahšie vyplavovanie nadbytočnej vody z opuchnutých častí.

Odporúčame: Prostriedok udržujúci cievy nielen v nohách v TOP forme

Svoje blahodarné látky poskytnú kapustové listy unaveným a opuchnutým nohám po miernej úprave. Je nutné ich umyť, vyrezať stredné rebro a na chvíľu ponoriť do horúcej, určite však nie vriacej vody. Následne ich treba utrieť papierovým obrúskom a ešte prevaľkať valčekom, aby sa trochu narušila ich štruktúra a mohli tak pôsobiť efektívnejšie.

Po tejto úprave priložte kapustové listy na opuchom postihnuté miesta a dobre upevnite. Nechajte ich dlho pôsobiť, pokojne aj celú noc. 

Tiež ťa zaujme: Recept na rakytníkový olej: Jeho liečivé účinky využiješ nasledovne

kapustové listy ako obklad

Treba dodať, že kapustový obklad má svoju dlhú tradíciu a využíva sa nielen na opuch nôh, ale napríklad aj pri zápale prsníka pri dojčení, na bolesti kĺbov či rôzne kožné problémy.

Obklady na opuchnuté nohy z lopúcha

Lopúch je úžasnou bylinkovou ingredienciou nielen do vlasových tinktúr. V ľudovom liečiteľstve sa v rôznych formách používa proti zápalom, cukrovke, ľadvinovým či močovým kameňom, no možno si z jeho listov urobiť aj liečivé obklady na opuchnuté nohy.

Natrhajte teda lopúch, rozmixujte ho a aplikujte na opuch nôh. A to tak, že ho na nohách prikryjete a zafixujete igelitovým vreckom. Zvonka možno lopúch využiť aj na odreniny, boľavé kĺby, ba dokonca i hemoroidy.

Tip: Čo pomáha mnohým pri domácom ošetrení nôh? Skús a neoľutuješ

REKLAMA

Na regeneráciu aj kŕčové žily – bylinkový zábal zo zádušníka

Liečivú bylinku s názvom zádušník brečtanovitý sme už u nás spomínali viackrát. Zádušník pomáha vo forme čajov i mastí na mnohé neduhy.

Podporuje vykašliavanie, trávenie i detoxikáciu. Protizápalové, regeneračné a sťahujúce účinky zádušníka brečtanovitého však môžete využiť aj na opuch nôh a nohy s kŕčovými žilami.

Neprehliadni: Recepty zo žihľavy: Vyrob si žihľavový sirup, med, tinktúru, ocot či tonikum 

zádušník na opuchnuté nohy

Masť alebo olej zo zádušníka na potieranie postihnutých častí nôh si môžete vyrobiť podľa návodu z článku Skvelá bylinka na kŕčové žily: Tento domáci recept musíš vyskúšať.

Okrem zádušníkovej masti či oleja rovnako dobre na unavené, opuchnuté a ťažké nohy pomôže studený bylinkový zábal z tejto rastlinky. Urobte si silnejší odvar a namočte doň bavlnenú látku, ktorou si končatiny po dobrom vyžmýkaní obmotáte. Podľa správnosti by ste na túto mokrú vrstvu mali dať ešte jednu suchú. Nechajte pôsobiť 10 minút a niekoľkokrát zábal vymeňte za nový. Okrem zádušníka vám na tieto účely pomôžu aj ďalšie vynikajúce bylinky – arnika horská, no i rumanček. 

Pozor, keď si robíte obklady na opuchnuté nohy z odvarov byliniek, mali by ste ich aplikovať vlažné až studené. Určite nie teplé či horúce. To by opuchu nôh nepomohlo, skôr naopak.

Vínové obklady na opuchy aj modriny

O liečivých účinkoch vína pri jeho vnútornom užívaní v primeranom množstve (max. 1dcl za 24 hodín) ste už zaiste počuli. Veď napokon už Hippokrates označil víno za najliečivejší nápoj a zaviedol ho do svojej lekárskej praxe. 

Víno prinesie dokonca úľavu aj uboleným a opuchnutým nohám, a to v podobe vínových obkladov, konkrétnejšie obkladov z bieleho vína. Studené vínové obklady sa tiež používajú aj na rýchlejšie hojenie modrín.

A čo sa opuchov týka, aplikovať môžete vlažné vínové obklady zhruba na jednu hodinu a počas dňa si ich možno urobiť aj trikrát.

Náš tajný tip: Skúsiš mravčí lieh a extrakt z pijavice na svoje ubolené nohy?

obklad na opuchnuté nohy

Obklady na opuchnuté nohy sú TOP, úľavu však prinesie aj:

> vyloženie si nôh, keď sú kolená umiestnené vyššie ako panva, čo je veľkou úľavou pre žilový systém;

> nepreťažovanie končatín počas horúcich dní, keď sú opuchy nôh na vzostupe;

> udržiavanie si primeranej hmotnosti a aktívny životný štýl podporujúci tok lymfy;

> vylúčenie potravín s vysokým obsahom sodíka, čo platí najmä pre spracované produkty (konzervy, salámy a pod.);

> kúpeľ končatín vo vlažnej vode s prídavkom niekoľkých kvapiek éterického oleja, napríklad mätového, eukalyptového, levanduľového či grepfruitového;

> popíjanie bylinkových čajov, a to konkrétne z púpavy, žihľavy či odvaru z petržlenovej vňate, no myslite na to, že najmä počas horúcich dní treba dbať na kvalitný a dostatočný pitný režim;

> kúpeľ nôh v odvare zo semien koriandra (2 – 3 lyžice semien prevarené v 500 ml vody);

> 20-minútový relax v kúpeli s epsomskou soľou, ktorá zlepšuje krvný obeh a odstraňuje opuch aj pocity ťažkých nôh.

Foto: Freepik/redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.