Obľubujete kvetové a bylinkové vody, alebo sa ešte len zoznamujete so šetrnou prírodnou kozmetikou? V tom prípade je levanduľová voda TOP voľbou. Jej pozoruhodné účinky na krásu, napríklad na pleť s akné či problematické vlasy, stoja nielen za povšimnutie, ale hlavne za vyskúšanie. Aromatická levanduľa je mimoriadne obľúbenou a vďaka svojim širokospektrálnym účinkom aj všestrannou bylinkou. 

Ide v zásade o 30 až 60 centimetrov vysoký poloker z čeľade hluchavkovitých. Nežné fialové až modrofialové kvietky tejto trvalky, ktoré rastú v klasoch, sú okrem iného obľúbenou dekoráciou či pozadím na fotky. Napríklad svadobné fotky v provensálskom štýle v levanduľovom poli sú veľmi trendy.

Levanduľa je naozaj vďačná rastlinka. Je ozdobou našich záhrad, odháňa nepríjemný hmyz, vyrábajú sa z nej maškrty, rozvonia byt.  Využitie samotnej rastlinky levandule je naozaj rôznorodé. Používa sa v kozmetike, parfumérstve či liečiteľstve. Má dezinfekčné, upokojujúce i repelentné účinky. A to rozhodne nie je všetko! 

Dnes si bližšie predstavíme jeden z multifunkčných produktov z levandule, konkrétne levanduľovú vodu. V bio kvalite si ju môžete zakúpiť napríklad TU. No pokiaľ vám levanduľa rastie v záhradke, pokojne si môžete levanduľovú vodu aj sami vyrobiť.  

Ďalšia inšpirácia: Čo funguje na strie v tehotenstve a po ňom? Je lepší olej alebo krém?

levanduľa účinky

Treba však myslieť na to, že proces destilácie bylinkových a kvetinových vodičiek býva pomerne zdĺhavý. Prečítajte si, na čo všetko je levanduľová voda skvelá. Mať ju po ruke sa rozhodne oplatí v mnohých situáciách.

TOP účinky levandule z kozmetického hľadiska

Vďaka svojmu zloženiu, ktoré zahŕňa napríklad triesloviny, vonné silice, vápnik, sodík, železo či vitamíny A a C, má levanduľa množstvo skvelých účinkov. Možno ju využiť z hľadiska zdravotného, ale i kozmetického, na ktorý sa teraz špeciálne zameriame. Pre svoje blahodarné účinky na pokožku aj vlasy sa využívala levanduľa od dávna a aj dnes si drží v kozmetickom priemysle svoju stálu pozíciu.

Skvelá levanduľová voda nielen na akné

Multifunkčná levanduľová voda je účinná ako na problematickú pleť, napríklad vysoko sa mastiacu či pokožku s akné, tak aj na pleť normálnu, suchú a citlivú. Keď budete používať levanduľovú vodu na spôsob tonika a pleťovej vody, preventívne zabránite tvorbe akné i „čiernym bodkám“ a aj citlivú či suchú pokožku regenerujete a upokojíte. Protizápalové účinky tejto kvetovej vody využijete v boji proti rôznorodým zápalovým procesom, ktoré spôsobujú začervenanie pleti.

Levanduľová voda poteší i starnúcu pokožku. Prekrvením bojuje proti vráskam, zmierňuje tak ich prehlbovanie. Dobrým nápadom je taktiež použiť ju na pokožku spálenú od slnka. Pomôže pleť upokojiť a rýchlejšie zregenerovať. Majte levanduľovú vodu v spreji so sebou na cestách a keď si ňou z času na čas počas sparných dní osviežite tvár, pokožku ňou príjemne ochladíte i upokojíte. 

levanduľová pleťová voda využitie

Okrem už spomínaného má levanduľová voda pri pravidelnom používaní zjednocujúci efekt na tón pokožky.

Aké problémy s vlasmi vyrieši levanduľová voda?

Pokiaľ použijete levanduľovú vodu ako vlasový prípravok a budete ju pravidelne vtierať do vlasovej pokožky, prekrvíte ju tak a vďaka nej posilníte i regenerujete aj poškodené vlasy a vlasy so sklonom k zvýšenému vypadávaniu. Dokonca takto zabojujete proti tvorbe lupín. Pokojne si z levanduľovej vody prilejte do domácich vlasových masiek, čo môžete, samozrejme, urobiť aj v prípade domácich masiek na tvár. Dobrú prácu v tomto smere vykonajú aj kvalitné šampóny a masky s levanduľou.

Na aké spôsoby ešte možno využiť levanduľovú vodu?

Levanduľová voda nie je skvelá len v rámci starostlivosti o pleť, vlasy a vlasovú pokožku. Jej relaxačná vôňa uvoľňuje myseľ, upokojuje podráždenú psychiku a podnecuje k spánku. Stačí z nej napríklad nastriekať na vankúš. Pomáha dokonca pri migréne.

Jedným z historicky dlhodobo vyžívaných účinkov levandule je jej odpudzujúci účinok na dotieravý hmyz, či už na mole, alebo aj komáre či kliešte. Levanduľovú vodu teda neváhajte využiť aj ako prírodný repelent. 

S kvalitnou bio levanduľovou vodou určenou na vnútornú užívanie dokážete potešiť aj chuťové bunky. Pridať sa môže na ozvláštnenie do limonády, zmrzliny alebo dezertu.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/ Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.