Je tu čas, kedy nás svojou prítomnosťou „obšťastňujú“ nepríjemné komáre a tiež nenápadné, ale o to nebezpečnejšie kliešte. S príchodom horúcich dní je to jednoducho tak a nám nezostáva nič iné, len sa chrániť. Pokiaľ viete, ktoré choroby prenášajú kliešte, určite ste v strehu a nechcete nechať nič na náhodu.
Toto je článok s užitočnými receptami presne pre vás. Domáci repelent proti komárom a kliešťom z prírodných surovín si vyrobíte celkom jednoducho. Potom ho už len majte poruke a nezabúdajte používať.
Samozrejme, že si môžete zvoliť aj jednoduchšiu cestu a kúpiť si účinné repelenty proti spomínanému hmyzu. No je tu možnosť, že si repelenty bez nejakých väčších nákladov vyrobíte doma a tiež využijete suroviny, ktoré sú šetrné k organizmu. Predsa len, načo sa zahlcovať chémiou, keď jej je už okolo nás i tak až-až.
Skúste to teda prírodnejšou a príjemnejšou cestou. Domáci repelent proti komárom a kliešťom vo viacerých podobách, ktoré si predstavíme v článku, bude bez zbytočnej chémie. Stačí, keď siahnete po tých správnych bylinkách a esenciálnych olejoch. A na záver máme tip aj na domáci repelentný sprej určený pre psov.
Rozmarínovo-octový odpudzovač kliešťov
Základom každého dobrého repelentu sú látky odpudzujúce hmyz. V prípade nasledujúcich sú to prírodné silice z byliniek. Top bylinkou je v tomto smere rozmarín. Okrem čerstvej vetvičky rozmarínu alebo jednej veľkej lyžice rozmarínu v sušenom stave budete potrebovať čajovú lyžičku octu a nádobku s rozprašovačom (napríklad už z použitej kozmetiky).
A to najdôležitejšie, nezabudnite si svoj domáci repelent proti komárom a kliešťom zobrať so sebou do prírody a pravidelne sa ním prestriekavať.
Ďalšie užitočné recepty pre zdravie i krásu: Recepty zo žihľavy: Vyrob si žihľavový sirup, med, tinktúru, ocot či tonikum
Keďže kliešte neskáču zo stromov, ale na pokožku preliezajú z vyššej trávy a porastov, pozornosť venujte najmä prestriekaniu nohavíc, a to aj zo spodnej časti, teda smerom od topánok.
Domáci repelent s olejovým základom na vtieranie do pokožky
Aj v tomto prípade domáceho repelentu vsádzame na vône, ktoré prirodzene odpudzujú nepríjemný hmyz. Príprava je jednoduchá, treba mať však poruke kvalitné éterické silice. Tie nakvapkáte do základu, ktorým bude 50 ml rastlinného oleja.
Jednoduchý repelent s alkoholovým základom
Nasledujúci domáci repelent je vhodný do rozstrekovača. Okrem nádobky si pripravte 10 – 15 sušených klinčekov. Tie ale najskôr musíte nechať odstáť niekoľko dní v 150 ml lekárenského alkoholu.
K aromatickým klinčekom si môžete pridať vylúhovať aj trochu z nastrúhanej kôry citróna. Potom už len preceďte a prelejete do nádobky s rozstrekovačom.
Používate podľa potreby. Pozor však, aby sa vám repelent nedostal do očí, podobne ako vyššie spomínané DIY repelenty. Domáci repelent proti komárom a kliešťom je jedným z preventívnych krokov, ako si udržať hmyz čo najďalej od tela. Nezabúdajte však, že nie je všemohúci.
Neprehliadni: Ďalšie skvelé domáce tipy na odpudzovanie dotieravého hmyzu
Ak by bolo komárov veľa a nejaký vás napríklad pri rybníku predsa len poštípal, pohľadajte skorocel. Odtrhnite si lístok, trochu pomrvte a priložte na štípanec. Po štvrť hodinke odpuchne a stratí sa aj svrbenie.
Domáci repelent proti komárom do priestoru
Keď už máte vyrobený DIY domáci repelent proti komárom a kliešťom na telo, určite vyskúšajte aj nasledujúce tipy odpudzovačov hmyzu do priestoru bytu či domu. Okrem vybraných silíc byliniek má na odplašenie komárov efekt vôňa živice ihličnatých stromov. Takže si môžete pár smrekových či borovicových halúzok umiestniť do vázy a nechať pôsobiť prírodnú a pre nos človeka príjemnú arómu ihličia, alebo si môžete v inkriminovanom čase nájazdov komárov zapáliť aromalampu so silicami pripomínajúcimi vôňu lesa.
Pokiaľ vám komáre znepríjemňujú posedenie na balkóne, viete ich zahnať rastlinkami v kvetináčoch. No nie hocijakými. Komárom nevoňajú kríčkové paradajky, aksamietnice či pelargónie a rovnako už aj vyššie spomínaný eukalyptus. Ten môžete využiť na repelentné účely nielen v podobe silice, ale aj ako peknú zelenú ozdobu na okne či na balkóne, ktorá bude zároveň pôsobiť proti nepríjemnému hmyzu.
Domáci repelent proti kliešťom pre psov
Stačí krátka jarná či letná prechádzka so štvornohým miláčikom, aby na seba nachytal kliešte. Kliešte sa najčastejšie prisajú na hlavu, krk, labky či ušká psíka. Skúste proti nim zabojovať preventívne, a to domácim repelentom proti kliešťom pre psov v podobe spreja.
Zhuba 1 dcl vriacej vody zalejte 10 klinčekov a lúhujte 10 minút. Ďalším 1 dcl horúcej vody zalejte za hrsť čerstvej alebo sušenej levandule a tiež lúhujte 10 minút. Potom 3 ml octu zmiešajte s 1 dcl čistej prevarenej vody. Všetko zmiešame a vzniknuté 3 dcl vylúhovanej vody s octom si prelejeme do uzatvárateľnej nádobky s rozprašovačom. Skladujeme v chladničke približne 2 týždne. Po tomto čase si vždy vyrobte čerstvý repelentný roztok. Psíka môžete týmto domácim repelentom môžeme prestriekať vždy, keď s ním idete von. Ide o prostriedok bez chémie, pozor ale, aby ste ho nenastriekali psíkovi do očí alebo na ňufák.
Foto: Freepik