Pri slove langoš sa väčšine z nás zbiehajú slinky na jazyku. Túto sýtu a priznajme si aj kalorickú pochúťku by sme si nemali dopriavať pravidelne, ale raz za čas je to v poriadku. Langoš pripravíme napríklad k strukovinovej polievke a máme pre našich hladošov obed, ktorý ich zasýti. A ak nerátame stúpajúce ceny oleja, ide aj o finančne ekonomické jedlo.
Neprehliadni: Šikovné riešenia organizácie kuchyne, kúpeľne či šatníka
Langoš je vlastne vysmažený kus slaného kysnutého cesta v tvare placky. Najviac chutí vtedy, keď je zvonku chrumkavý a vnútro je mäkučké. Na prípravu langoša možno použiť rôzne druhy múky, spoločným znakom je to, že do múky sa pridáva droždie rozmiešané s mliekom alebo vodou, vypracuje sa cesto a nechá sa vykysnúť.
Nadýchané a chrumkavé domáce langoše
Suroviny na langoše sa nachádzajú v každej kuchyni či špajze, takže si ich môžete pripraviť vždy, keď na ne dostanete chuť, a to nielen v tradičnej slanej verzii, ale aj v sladkej. Do cesta pridáte len štipku soli a viac cukru a tradične sa sladký langoš posype škoricovým cukrom alebo sa do stredu dá džem, ale fantázii a chuti sa medze nekladú.
Ďalšia inšpirácia: Domáce makrónky s čokoládovou plnkou: Neskutočne návykové!
Sladký langoš môžete ozdobiť čokoládovým topingom, tvarohovým krémom alebo nakrájaným banánom. Mäkučký sladký langoš chuťovo pripomína šišku.
Recept na domáci langoš s kyslou smotanou – ingrediencie a postup
Ingrediencie:
- 500 g hladkej múky
- 2,5 dcl teplého mlieka
- 1 malý téglik pochúťkovej smotany
- 30 g droždia
- 1 lyžička soli
- 0,5 čajovej lyžičky cukru
- olej
Najskôr si pripravte kvások. Do misky vložte droždie, cukor a zalejte 100 ml vlažného mlieka. Jemne premiešajte a posypte lyžicou hladkej múky. Počkajte približne 15 minút, kým nevznikne kvások a na povrchu sa objavia malé bublinky a zväčší svoj objem.
Cesto môžete vymiesiť ručne alebo si uľahčiť prácu kuchynským robotom. Do väčšej misy vložte preosiatu múku, soľ a uprostred urobte jamku, do ktorej dajte dve lyžice oleja a pripravený kvások, kyslú smotanu a časť mlieka. Začnite miešať a prilievajte mlieko tak, aby ste vypracovali mäkké, ale nie príliš riedke cesto.
Cesto prikryte utierkou a nechajte na teplom mieste vykysnúť približne hodinu, pokiaľ cesto svoj objem zväčší dva až trikrát.
Preložte cesto na pomúčenú dosku a rozdeľte na 8 – 10 častí podľa toho, aké veľké langoše chcete. Z týchto častí vytvorte malé bochníčky, posypte ich zľahka múkou, prikryte a nechajte ešte 20 minút podkysnúť.
Jednotlivé bochníčky rukami vyťahujte od stredu ku krajom do požadovaného tvaru a na horúcom oleji vysmažte niekoľko minút z oboch strán do zlatista.
Tiež ťa zaujme: Recept: Domáce kváskové rožky so slanou plnkou
Hotový langoš položte na papierovú utierku, aby sa odsal prebytočný olej. V miske zmiešajte roztlačený cesnak trochu oleja, vody a štipkou soli a potrite langoš. Môžeme ho ochutiť smotanou, postrúhaným syrom, kečupom, ale aj bryndzou s kôprom.
Tipy a rady, aby sa vám langoše podarili:
- Múku pred použitím preosejte, cesto bude nadýchanejšie a lepšie nakysne.
- Keď z vykysnutého cesta robíte bochníčky, už ho nemieste, ale namočenou lyžicou alebo rukou odtrhávajte kúsky, ktoré majú veľkosť tenisovej loptičky a ukladajte ich na naolejovanú tácku.
- Z bochníkov vyťahujte langoše iba rukami, nepoužívajte válok, langoš by nebol nadýchaný.
- Tajomstvo chrumkavého langoša okrem dobre vykysnutého cesta je v tom, že sa vysmáža na dostatočnom množstve oleja, ktorý musí byť poriadne rozohriaty. Vtedy napuchne ako pampúšik. Keď olej nie je dosť horúci, príliš vsiakne do cesta, ktoré bude hutné a ťažké. Potom teplotu trochu znížte a opečte z oboch strán.
- Hotové langoše neukladajte na seba, teplo a para by spôsobili stratu chrumkavosti.
Ďalší chutný TIP na obed či večeru: Šťavnaté fašírky pečené v rúre: Recepty z mäsa aj zeleniny
Zaujímavosti
Odkiaľ pochádza langoš? Tak ako k talianskej gastronómii patrí pizza, súčasťou maďarskej kuchyne je langoš. Jeho pôvod ale maďarský nie je. Predpokladá sa, že sa do Uhorska dostal v čase tureckých nájazdov.
Pôvodne sa vyrábal z chlebového cesta, ktoré zostali pri pečení chleba. Piekol sa blízko otvoru pece, kde boli plamene, odtiaľ názov láng – plameň. Keď sa prestal chlieb piecť doma, langoš sa začal smažiť a okrem klasického cesta sa začalo robiť cesto so zemiakmi alebo smotanou.
Foto: redakcia krasaastyl.sk