REKLAMA

Nedôvera vo vzťahu, nech už je priateľský, pracovný alebo milostný, je toxickým faktorom, ktorý neraz stojí za krízou a rozpadom partnerstva. Jej protikladom je dôvera a pociťovanie dôvery je jedným z nosných pilierov nielen lásky, ale v podstate všetkých ľudských vzťahov. My sa budeme v článku zameriavať najmä na páry, ktoré spolu žijú a nedôvera nahlodáva ich lásku. Kde sa nedôvera vo vzťahu berie? Čo si treba uvedomiť a čo určite nerobiť, ak chcete, aby bolo vaše partnerstvo harmonické a nedostalo sa na scestie, z ktorého už nie je návratu? Isté je jedno, nedôvera vo vzťahu je jedným z tichých zabijakov lásky.

Nedôvera vo vzťahu ako výsledok zrady či nepodložená žiarlivosť?

Zatiaľ čo dôvera vo vzťahu pomáha k utváraniu blízkosti, intimity, dáva pocit bezpečia, nedôvera vo vzťahu spôsobuje vzďaľovanie sa partnerov, posilňovanie negatívnych nastavení a napokon i rozpad vzťahu. Odkiaľ vlastne pochádza nedôvera vo vzťahu? Príčin môže byť viac. No treba si ich uvedomiť, aby ste napokon vedeli s nedôverou pracovať a namiesto nej posilňovať vo vzťahu dôveru.

Hovorí sa, že neexistuje láska bez žiarlivosti. Do istej miery (únosnej miery) to je pravda. Žiarlivosť je i signálom, že nám na druhom veľmi záleží a k tomu sa bojíme, že ho stratíme.

Milovanú osobu považujeme za príťažlivú, preto zvažujeme možnosť, že by sa mohla páčiť aj niekomu inému.

Tiež si prečítaj: Zrkadlenie vo vzťahoch: Ovplyvňuje tvoje správanie i vzhľad a ani si to nemusíš uvedomovať

žiarlivosť a nedôvera vo vzťahu nahnevaní partneri

Žiarlivosť ale ide ruka v ruke s nedôverou a prítomný je vo veľa prípadoch aj strach z nevery. Tu sa ale pristavme. Áno, reálna nevera má tendenciu zničiť vzťah, hovorí sa, že krízu spojenú s neverou neustojí až polovica partnerstiev. No na druhej strane stojí nepodložená a prehnaná žiarlivosť so silným strachom. Sú to prípady, keď partner či partnerka nezradili, nesklamali, sú naozaj dôveryhodní, ale ich polovičky ich ho neustále podozrievajú a sledujú každý krok. V týchto prípadoch je teda chyba na strane žiarlivcov.

Samozrejme, taký žiarlivec môže mať za sebou nepeknú históriu, keď ho napríklad podvádzal predošlý partner či partnerka, prípadne v ňom silnú nedôveru k svetu ako takému vybudovali už jeho rodičia, resp. ich spôsob výchovy. No ale čo s tým, ak sa chce človek vyhnúť strate lásky?

Existuje riešenie?

V prvom rade je samozrejme dôležité dbať na to, aby si partneri vzájomne nedávali príčiny na nedôveru. Dáte nám isto za pravdu, že je zbytočné strácať čas s ľuďmi, ktorí prinášajú bolesť, sklamanie a frustráciu. Téma obnovenia dôvery po zrade je samostatnou a bolestnou témou, ktorej sa budeme venovať možno v inom článku. Riešenie a rady však teraz prinášame už spomínaným žiarlivcom, ktorí na túto negatívnu emóciu v podstate nemajú nárok, keďže ich partneri či partnerky ničím nesklamali.

Existujú prípady chorobnej žiarlivosti, ktoré patria do rúk odborníkov. No ak tá vaša žiarlivosť na partnera či partnerku ešte nedosahuje extrémnu podobu, môže vám pomôcť nasledovné.

REKLAMA
  • Nerobte unáhlené závery, no na druhej strane sa nebojte komunikovať o svojich obavách. Ak máte voči správaniu svojej polovičky nejaké výhrady, oplatí sa o tom hneď aj porozprávať. Prechádzanie problémov v tichosti, prípadne ich „zametanie pod koberec“ nebude mať na vzťah nikdy pozitívny vplyv. Úprimný rozhovor je príležitosťou rozptýliť pochybnosti a zvýšiť vzájomnú dôveru.
  • Vo chvíľach pochybností sa oplatí pripomenúť si, že partner či partnerka je s vami z nejakého dôvodu. Túto voľbu urobila vaša polovička vedome, pretože vás miluje a rešpektuje. Neporovnávajte sa s druhými, a to ani osobne ani ako pár.

Pozri aj: Tip na vnútorné posilnenie vitality, činorodej energie a odolnosti proti stresu

  • Pri vlastnej nadmernej žiarlivosti by ste určite mali posilniť svoje sebavedomie. Možno sa bojíte partnerovej zrady či odchodu, pretože sa cítite neatraktívne a bez hodnoty. Tento zlý pocit vám následne dokáže vnuknúť myšlienky na to, že si vaša láska môže vybrať niekoho fyzicky príťažlivejšieho, šikovnejšieho, zábavnejšieho, bohatšieho atď. 

Nemôžete si vybudovať láskyplný vzťah s inou osobou, ak najprv nenadviažete takýto vzťah sami so sebou. Sebaúcta, sebadôvera a presvedčenie o svojej príťažlivosti by nemali závisieť od hodnotenia iných ľudí, ale mali by vychádzať z vášho vnútra.

Vypočuj si: Baletka papierová

budovanie dôvery vo vzťahu dôvera a ako predísť rozchodu

Čomu sa rozhodne vyhnúť?

Zatiaľ čo predošlé rady sa týkali posilňovania dôvery, na záver zhrnieme správanie, ktoré zapríčiňuje, že nedôvera vo vzťahu bujnie a dosahuje pre lásku toxický rozmer. Ak sa teda chcete vyhnúť rozchodu, zoberte si to k srdcu.

  • Špehovanie partnera, nerešpektovanie jeho súkromia je cestou k rozpadu vzťahu. Okrem toho, že polovičku musí škrieť, že jej nedôverujete, cíti sa neslobodne. Pokiaľ patríte k žiarlivcom, uvedomte si, že i tak nemôžete svoju lásku kontrolovať 24 hodín vkuse. Vzdajte sa toho a popracujte už na vyššie spomínanom vlastnom sebavedomí. Každý z dvojice musí mať čas aj sám pre seba a svoj priestor.
  • Okrem sledovania, neustáleho plánovania spoločných aktivít, pri ktorých si nemôže polovička ani „vydýchnuť“, je neprípustné aj paranoidné kontrolovanie textových správ či dokonca odpočúvanie.
  • Zdržte sa výčitiek, ak chce partnerka či partner tráviť čas sám, s priateľmi či podobne. Ak pri odlúčení pociťujete úzkosť, nebodaj sa úzkosť stupňuje, popracujte na tom. Ak to už nebudete mať vo svojich rukách a nepomôže ani článok, ktorý sme venovali úzkosti, kontaktujte odborníka a nenechajte si nedôveru a žiarlivosť prerásť cez hlavu.

Vybrali sme: Kedy je rozchod SMS-kou akceptovateľný? Je to tvoj prípad?

 Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.