Jav, na ktorý sa v článku zameriavame, je úplne bežný, ovplyvňuje nás, a preto by sme o ňom mali vedieť čosi bližšie. Zrkadlenie vo vzťahoch nie je mágia, ale vedcami podložený fakt. Zistili napríklad, že dlhoročné páry majú podobnú gestikuláciu, mimiku, slovnú zásobu, ba dokonca i stravovací režim. A tak napríklad aj kilá navyše či zlozvyky môžu mať svoje korene práve v zrkadlení.

REKLAMA

Vo všeobecnosti platí, čím je nám človek bližší, tým je aj zrkadlenie väčšie. A zároveň tým lepšie odhaľuje, čo sa ukrýva v nás samotných. Čo to je zrkadlenie vo vzťahoch a jeho pozitívne i negatívne aspekty, ktoré nás sprevádzajú v životoch, si preberieme práve teraz. 

K zrkadleniu dochádza už v začiatkoch priateľstva či partnerstva

Je pomerne známou skutočnosťou, že už na začiatku vzťahov, keď je nám druhý človek sympatický, začneme ho podvedome kopírovať. V zásade platí, že čím viac na seba preberáme tieto mimikry, tým viac je nám dotyčný či dotyčná srdcu blízka.

Napodobňujeme napríklad gestá či spôsob reči. A v tejto náväznosti napokon i vedome hľadáme, čo všetko máme so sympatickým človekom spoločné. Nech už ide o záľuby, životnú filozofiu či dokonca problémy. Pohyby, reč a iné neverbálne detaily, sa však zvyčajne zrkadlia ako prvé.
zrkadlenie vo vzťahu

Pozor na manipulátorov, ktorí chameleónsky efekt zneužívajú!

Niektorí ľudia, ktorí chcú situáciu zmanipulovať a privodiť stav „súnaležitosti“ a sympatie (a to aj kvôli dosahovaniu nekalých cieľov) dokonca so zrkadlením na začiatku vzťahu veľmi intenzívne pracujú. Teda vedome zrkadlia druhému to, čo ich spája (hoci to nemusí byť pravda), aby sa stali dôveryhodnejší. A samozrejme, napodobňujú ho aj po stránke vonkajšieho prejavu. Chcú sa zapáčiť, resp. votrieť do priazne.

Náš tip: 23 obranných techník v rozhovore s intrigánom a manipulátorom 

Nie je to tak len pri oťukaných manipulátoroch či dokonca psychopatoch, ale napríklad aj pri prešpekulovaných predajcoch (čo sa ale v zásade nevylučuje, keďže medzi predajcami je najviac manipulátorov a psychopatov). Tí vedome kopírujú držanie tela, gestá či intonáciu a tempo reči, aby nadviazali pomyselné puto, získali si sympatie a nakoniec z toho profitovali.

Chameleónsky efekt, čo je v podstate iné pomenovanie pre zrkadlenie, má teda aj takúto odvrátenú stranu, keď ho druhí chcú proti vám použiť pre svoj osoh. Ale pokiaľ ide o váš úprimný vzťah k blízkemu, zrkadlenie vám môže pomôcť posilniť vaše puto.

Čo je však na chameleónskom efekte skvelé, keď sa nevyužíva so zákernými pohnútkami? Ide v podstate o vysielanie pozitívnych signálov. Partner, priateľ alebo kolega je vďaka zrkadleniu s vami v lepšom spojení. To tiež znamená, že komunikácia je medzi vami plynulejšia bez zádrhov, druhý lepšie prijíma od vás podporu, synchronicita stúpa a povzbudzuje spoluprácu, hľadanie nápadov, riešení…

Zrkadlenie vo vzťahoch – pozitívny aj negatívny aspekt

Zrkadlenie v partnerstve sa rok po roku zintenzívňuje, a tak sa dlhoroční partneri alebo priatelia na seba začínajú podobať. Dokonca sa hovorí aj o fyzickej podobnosti. Je to pochopiteľné, keďže sa rovnaký alebo takmer identický životný štýl môže odrážať na postave (napr. na veľkosti tukových zásob) a v rovine emocionálneho nastavenia sa odzrkadľujú podobné pocity aj na tvárach.

Zrkadlenie v partnerstve či priateľstve môže mať dobrú aj zlú podobu. Preto je dôležité uvedomiť si ho najmä v tých negatívnych prípadoch, aby sa od toho mohol človek takpovediac „odstrihnúť“.

Zaujme ťa: Takto odhalíš zdravé sebavedomie a falošné sebavedomie

prejavy zrkadlenia vo vzťahu
A čo by sme sem mohli zaradiť? Ide napríklad o prípady alkoholizmu, fajčenia či iných zdravie i dušu človeka zaťažujúcich zlozvykov. K tomu možno zaradiť aj nevhodné stravovanie sa, prílišné šetrenie, posadnutosť výzorom alebo naopak „opustenie sa“, rôzne rizikové správanie a podobne.

Pesimisti by asi konštatovali, že horšie sa na druhého „nalepí“ oveľa jednoduchšie ako to dobré a prospešné. No a aj realita ukazuje množstvo týchto prípadov.

Neprehliadni: Udržuješ dostatočný očný kontakt? Toto musíš vedieť!

REKLAMA

Nič však nie je len čierne a zrkadlenie má mimoriadne posilňujúci efekt najmä v prípade, keď majú priatelia či partneri silný pozitívny cieľ, ktorý ich spája. A znova môže ísť o veľmi prospešné veci, ktoré sú i v zásadnom protiklade k vyššie spomínaným. Teda dodržovanie zdravého životného štýlu, športovanie a aktivity podporujúce nielen telo, ale aj ducha. Budovanie spoločného podnikania či projekty pomáhajúce slabším.

Využitie zrkadlenia pri problémoch v partnerstve

Nasledujúca metóda zrkadlenia má efekt najmä pri pretrvávajúcich problémoch vo vzťahu. Tiež treba dodať, že nie je všemocná, no za vyskúšanie nič nedáte.

Keď komunikácia o probléme a upozornenie naň nestačí, je vhodné pretaviť ho do zrkadlenia, resp. kopírovania. Samozrejme, nedá sa to úplne v každom prípade, ale niektoré sú na to ako stvorené.

Oplatí sa prečítať: Viac o zrkadlení a fungovaní vzťahov 

zrkadlenie
Napríklad jeden z páru sa snaží o udržanie poriadku v domácnosti a druhý nie, lebo vie, že polovička to spraví za neho. V tom prípade by sa mala zdržať aj polovička upratovania a je tu nádej, že neporiadok v byte začne nepomáhajúcemu partnerovi prekážať a motivuje ho k činnosti.
Alebo má jeden z partnerov zvyk „počúvať len na pol ucha“ či skákať do reči. Keď to isté začne aplikovať v komunikácii s ním dovtedy neustále počúvajúca a chápavá polovička, taktiež je väčšia pravdepodobnosť, že to partnerovi skôr „docvakne“.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.