Jav, na ktorý sa v článku zameriavame, je úplne bežný, ovplyvňuje nás, a preto by sme o ňom mali vedieť čosi bližšie. Zrkadlenie vo vzťahoch nie je mágia, ale vedcami podložený fakt. Zistili napríklad, že dlhoročné páry majú podobnú gestikuláciu, mimiku, slovnú zásobu, ba dokonca i stravovací režim. A tak napríklad aj kilá navyše či zlozvyky môžu mať svoje korene práve v zrkadlení.

Vo všeobecnosti platí, čím je nám človek bližší, tým je aj zrkadlenie väčšie. A zároveň tým lepšie odhaľuje, čo sa ukrýva v nás samotných. Čo to je zrkadlenie vo vzťahoch a jeho pozitívne i negatívne aspekty, ktoré nás sprevádzajú v životoch, si preberieme práve teraz. 

K zrkadleniu dochádza už v začiatkoch priateľstva či partnerstva

Je pomerne známou skutočnosťou, že už na začiatku vzťahov, keď je nám druhý človek sympatický, začneme ho podvedome kopírovať.

Napríklad jeho gestá či spôsob reči. A napokon i vedome hľadáme, čo všetko máme so sympatickým človekom spoločné. Nech už ide o záľuby, životnú filozofiu či dokonca problémy.

Pozri aj: Ako odhaliť manipulátora? Pozri aj tipy, ako sa nenechať zmanipulovať

zrkadlenie vo vzťahu

No a niektorí ľudia, ktorí chcú situáciu zmanipulovať a privodiť stav „súnaležitosti“ a sympatie (a to aj kvôli dosahovaniu nekalých cieľov) dokonca so zrkadlením na začiatku vzťahu veľmi intenzívne pracujú. Teda vedome zrkadlia druhému to, čo ich spája (hoci to nemusí byť pravda), aby sa stali dôveryhodnejší.

...

Zrkadlenie vo vzťahoch – pozitívny aj negatívny aspekt

Zrkadlenie v partnerstve sa rok po roku zintenzívňuje, a tak sa dlhoroční partneri alebo priatelia na seba začínajú podobať. Dokonca sa hovorí aj o fyzickej podobnosti. Je to pochopiteľné, keďže sa rovnaký alebo takmer identický životný štýl môže odrážať na postave (napr. na veľkosti tukových zásob) a v rovine emocionálneho nastavenia sa odzrkadľujú podobné pocity aj na tvárach.

Zrkadlenie v partnerstve či priateľstve môže mať dobrú aj zlú podobu. Preto je dôležité uvedomiť si ho najmä v tých negatívnych prípadoch, aby sa od toho mohol človek takpovediac „odstrihnúť“. 

Zaujme ťa: Takto odhalíš zdravé sebavedomie a falošné sebavedomie

prejavy zrkadlenia vo vzťahu

A čo by sme sem mohli zaradiť? Ide napríklad o prípady alkoholizmu, fajčenia či iných zdravie i dušu človeka zaťažujúcich zlozvykov. K tomu možno zaradiť aj nevhodné stravovanie sa, prílišné šetrenie, posadnutosť výzorom alebo naopak „opustenie sa“, rôzne rizikové správanie a podobne. Pesimisti by asi konštatovali, že horšie sa na druhého „nalepí“ oveľa jednoduchšie ako to dobré a prospešné. No a aj realita ukazuje množstvo týchto prípadov.

Nič však nie je len čierne a zrkadlenie má mimoriadne posilňujúci efekt najmä v prípade, keď majú priatelia či partneri silný pozitívny cieľ, ktorý ich spája. A znova môže ísť o veľmi prospešné veci, ktoré sú i v zásadnom protiklade k vyššie spomínaným. Teda dodržovanie zdravého životného štýlu, športovanie a aktivity podporujúce nielen telo, ale aj ducha. Budovanie spoločného podnikania či projekty pomáhajúce slabším.

Využitie zrkadlenia pri problémoch v partnerstve

Nasledujúca metóda zrkadlenia má efekt najmä pri pretrvávajúcich problémoch vo vzťahu.

Keď komunikácia o probléme a upozornenie naň nestačí, je vhodné pretaviť ho do zrkadlenia, resp. kopírovania. Samozrejme, nedá sa to úplne v každom prípade, ale niektoré sú na to ako stvorené.

Oplatí sa prečítať: Viac o zrkadlení a fungovaní vzťahov

zrkadlenie

Napríklad jeden z páru sa snaží o udržanie poriadku v domácnosti a druhý nie, lebo vie, že polovička to spraví za neho. V tom prípade by sa mala zdržať aj polovička upratovania a je tu nádej, že neporiadok v byte začne nepomáhajúcemu partnerovi prekážať a motivuje ho k činnosti.

Alebo má jeden z partnerov zvyk „počúvať len na pol ucha“ či skákať do reči. Keď to isté začne aplikovať v komunikácii s ním dovtedy neustále počúvajúca a chápavá polovička, taktiež je väčšia pravdepodobnosť, že to partnerovi skôr „docvakne“.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.