REKLAMA

Určite minimálne teoreticky ovládate, aký veľký význam má optimizmus v živote človeka pre jeho spokojnosť a úspech. Pozitívne myslenie, radosť a optimizmus dokážu mnohé. S nimi sa ľahšie zvládajú aj na prvý pohľad nezdolné prekážky. Význam optimistického životného nastavenia nemožno podceňovať, ale naopak, čo najviac ho posilňovať. Podľa výskumov dokonca radosť a optimizmus predlžuje život a chráni fyzické i mentálne zdravie. Pôsobí povzbudzujúco, tvorivo, oslobodzujúco…

Pokiaľ však máte tendenciu vidieť svet v tmavých farbách a toto pesimistické ponímanie vám odoberá energiu, vyvoláva vo vás strach a všetko komplikuje, nezúfajte. Všetkému sa dá priučiť. Dokonca aj optimizmu. Vychádzajúc z pozitívnej psychológie vám teraz priblížime, ako dosiahnuť radosť a optimizmus s pomocou 5 krokov. Nájdite v sebe odhodlanie a aplikujte ich do dennej praxe. Neoľutujete!

5 krokov, ktoré vás nasmerujú k tomu, ako byť optimista

Krok č. 1 –  Nerobte zo seba obeť a konajte

Pamätajte, že optimisti nemajú úsmev na tvári preto, že sa im v živote nič zlé nedeje. To nie je pravda, každý z nás stojí zoči-voči realite, a to nezriedka aj krutej. Dôležité však je, ako dané situácie spracujete.

Zaujme ťa: Ako zistiť povahu človeka? Všímaj si týchto 5 vecí

Váš prístup bude hneď o niekoľko levelov optimistickejší, ak pred problémami nestrčíte hlavu do piesku, ale začnete ich konštruktívne riešiť. Len tak je možné, že ťaživé bremeno z vašich pliec krok po kroku opadne. Optimisti pracujú s tým, čo je. Nesťažujú sa na nepriazeň osudu, zlých ľudí či nevhodné okolnosti.

Krok č. 2 – Nezveličujte svoje chyby a majte sa radi

Pokiaľ ste sami na seba zlí, neustále si pripomínate neúspechy a sklamania, uviaznete v pesimizme. Pre radostný život je dôležité prijať sa, a to aj s nedostatkami a chybnými krokmi, ktoré možno až príliš zveličujete a podrobujete sami seba zbytočne tvrdej a oslabujúcej vnútornej kritike. Prestaňte s tým.

Buďte sami k sebe láskaví a nešikanujte sa! Taktiež nenechajte druhých, aby vám podceňovaním či cielenou manipuláciou zahŕňajúcou prehnanú kritickosť pošliapavali vlastnú sebahodnotu. Obranou i prevenciou je v tomto prípade asertívne správanie.

No a pokiaľ vás bude chcieť hlava presvedčiť o bezvýchodiskovosti situácie, neschopnosti riešenia a vy začnete o sebe pochybovať, chytať stres a paniku, opýtajte sa sami seba, či ten katastrofický scenár je naozaj pravdivý a nie vykonštruovaný, ale hlavne, či je naozaj potrebný a prospešný.

Neprehliadni: Výhody introverta: Na toto sa extrovert nechytá!

ako byť optimista
REKLAMA

Krok č. 3 – Odrážajte statočne vnútorné negativistické útoky

Pokiaľ ste väčšinu svojho života prežili v negativistickom naladení, pripravte sa na to, že vaša hlava na vás bude vyťahovať stále nové a nové esá, aby vás „dala dole“. Útočiť bude nepríjemnými spomienkami, zádrapčivou kritikou a podnecovaním túžby neustále sa vracať  a analyzovať situácie, keď ste boli na tom zle. 

Vy však buďte vedome pripravení na tieto ataky a tiež majte pripravený zoznam príjemných a šťastných chvíľ, ktorými prebijete každú jednu doliezavú negativistickú myšlienku. S odstupom taktiež zistíte, že i to zlé bolo na niečo dobré. Takže vyslovene hľadajte a fixujte si v sebe tieto pozitívne momenty.

Taktiež bojujte voči znechuteniu a negativite, ktorá na vás môže doľahnúť počas bežných dní takmer kedykoľvek. Nenechajte sa tým stiahnuť, nech by už bol dôvodom nepríjemný sused, skoré ranné vstávanie či nudné povinnosti. Popracujte na pozitívnej autosugescii. Už len to, že si od rána budete opakovať, že vás čaká skvelý deň, urobí veľa.

Krok č. 4 – Naplno prežívajte súčasnosť a buďte vďační

Prežívanie aktuálnych chvíľ naplno taktiež nahráva optimizmu. Nechajte minulosť minulosťou. Žitie v prítomnosti prináša úľavu a lepšie koncentrovanie sa na dôležité veci.

Skvelým tipom pre pozitívne naladenie mysle je to, keď si dáte záväzok každý deň niečo nové zažiť, vyskúšať, urobiť či naučiť sa. Môže ísť o drobnosti, ako napríklad uvarenie jedla podľa nového receptu, vyskúšanie nových cvikov v rannej zostave alebo len iná trasa do obchodu či práce. Aj takéto mini podnety a novinky vás udržia v nastavení tu a teraz. 

K tomu je tiež dôležité prežívať vďačnosť za momenty, hoci aj obyčajné malé radosti, ktoré zažívate a vnútorne za ne i poďakovať. Uvedomte si teda a buďte vďační za to, čo máte, s kým ste, za to, čo ste si mohli vyskúšať či urobiť… Zautomatizujte si to a vyťahujte si z každého dňa cenné a radostné chvíľky, ktoré vám robia svet farebnejším.

Inšpirácia: Prečo si viesť denník vďačnosti? Nebudete veriť, čo všetko môže zmeniť!

radosť optimizmus vďačnosť ako na to

Krok č. 5 – Plánujte a buďte pripravení

Plánovanie má pre radosť a optimizmus v živote veľký význam. Krok po kroku tam cieľavedome idete za svojimi túžbami. A hoci nemožno mať úplne všetko pod kontrolou a vo vlastných rukách, plán dodáva celému snaženiu sa akýsi rámec a tiež väčšiu istotu, ako keď sa človek len nechá „unášať“ prúdom okolností a náhod.

Veľkým pozitívom plánovania je tiež to, že vás dokáže upriamiť z minulosti na súčasnosť. Samozrejme, tiež ani s ním to netreba preháňať. Počítajte pre istotu s možnosťou, že plány bude treba časom korigovať a nie všetko vždy vyjde podľa naplánovaných predstáv. Z tohto hľadiska je ideálne mať pre prípad nutnosti v zálohe aj plán B, prípadne plán C…

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.