Deň, počas ktorého sa oslavuje láska, starostlivosť a obetavosť matiek, sa blíži. Nezabudnite naň. Deň matiek si pripomínajú ľudia v krajinách po celom svete. Je to medzinárodná udalosť, i keď dátum sa môže líšiť.

Viete, kedy oslavujeme Deň matiek na Slovensku? To sa dozviete práve teraz aj s nápadmi na milé darčeky pre svoju mamičku. Vyjadrite i vy vďačnosť svojej mame za to, čo všetko pre vás urobila a robí. Inšpiráciu nájdete v článku.

Kedy je Deň matiek 2022 na Slovensku?

Už tradične je Dňom matiek na Slovensku druhá májová nedeľa, ktorá v roku 2022 vychádza na 8. mája. V niektorých krajinách tento deň oslavujú až koncom mája či dokonca v júni. No a iné štáty majú tento sviatok spojený s MDŽ, napríklad Bielorusko či Rusko. V tom čase ako aj my slávia Deň matiek napríklad aj v Čechách, ale tiež v zhruba polovici krajín EU.

 

 • Deň matiek na Slovensku – 8. máj 2022
 • Deň matiek v Českej republike – 8. máj 2022
 • Deň matiek vo Veľkej Británii a v Írsku – 27. marec 2022
 • Deň matiek v USA a v Kanade – 8. máj 2022
 • Deň matiek v Nórsku – 13. február 2022
 • Deň matiek v Maďarsku, Španielsku, Portugalsku, Lotyšku – 1. máj 2022
 • Deň matiek vo Francúzsku a frankofónnych krajinách – 29. máj 2022

Historické korene oslavy materstva

Pokiaľ zapátrame v histórii, tak oslavu ženy ako darkyne života môžeme zaznamenať už v antike. Napríklad v Grécku sa uskutočňovali slávnosti bohyne Rhey, matky všetkých bohov, ochrankyne matiek a žien pri pôrode. Podobný charakter mal u starých Rimanov aj sviatok Matronalia, zasvätený bohyni Juno. V tento deň boli bohyni obetované kvety a rovnako muži dávali kvety a dary svojim manželkám.

Vybrali sme: Prvé dni s bábätkom: Tieto tipy by mali ovládať čerství rodičia

Za oficiálneho predchodcu Dňa matiek v jeho súčasnej podobe možno považovať tzv. Nedeľu matiek, resp. Materskú nedeľu (Mothering Sunday). Táto špeciálna štvrtá nedeľa v čase veľkonočného pôstu sa začala sláviť počas 16. storočia v Anglicku. Vtedy sa mohlo služobníctvo žijúce v obydliach svojich pánov vrátiť domov k svojim matkám a stráviť s nimi tento deň, prípadne navštíviť kostol vo svojom rodnom meste, kde žili ich matky a príbuzní. No a keďže bola v danom čase rozšírená detská práca, tak tento deň využívali vo veľkom najmä deti, ktoré cestovali k rodičom a prinášali im darčeky. 

Kedy vznikol oficiálny sviatok?

Deň matiek bol oficiálne ako sviatok schválený až na začiatku 20. storočia, pričom už v 19. storočí sa formovali iniciatívne ženské zoskupenia, ktoré prispeli k jeho serióznemu uznaniu.

Išlo predovšetkým o dlhodobú kampaň Američanky Ann Reeves Jarvis a neskôr aj jej dcéry, ktoré bojovali za práva matiek a tiež učili miestne ženy, ako sa starať o deti. Ann okrem iného pôsobila ako sociálna aktivistka. Bojovala za práva matiek, ale okrem toho sa vyjadrovala aj k otázkam verejného zdravia, dokonca sa starala sa o zranených vojakov..

No a napokon 8. mája 1914 celá iniciatíva vyústila do oficiálneho vyhlásenia Mother’s Day Kongresom USA a neskôr prezident USA podpísal dokument, v ktorom bol Deň matiek vyhlásený za celoamerický národný sviatok a jeho prijatie sa rozšírilo aj do ostatných krajín sveta.

Neprehliadni: Ako začať s montessori výchovou a nasmerovať dieťa k sebestačnosti?

darček pre mamu na deň matiek

V Československu sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923. Bolo to predovšetkým zásluhou Alice Masarykovej, dcéry prezidenta T. G. Masaryka. V 50. rokoch bol Deň matiek v komunistickom Československu a ostatných proruských krajinách nahradený marcovým Dňom žien. K obnoveniu osláv Dňa matiek na Slovensku došlo v roku 1989.

SMS na Deň matiek, venovanie ku kvetom alebo detské básničky?

Kvietky darované z lásky sú najtypickejším darčekom na Deň matiek. Malí aj veľkí k nim môžu pripojiť veršík, či už v podobe papierového priania ku kytičke alebo ho predniesť.

Mamka moja, mamka, mamička,

tebe patrí táto pestrá kytička.

Nech ti povie každý lupienok aj kvet,

že si mi drahá, si môj celý svet.

💝💝💝

Mami, ty to so mnou vždy myslíš dobre,

no ja na to prídem až po istej dobe.

Si skvelá, preto Ti chcem veľmi poďakovať za to,

že si ma vychovala a stále sa o mňa staráš.

Krásny Deň matiek!

SMS na Deň matiek

Všetky bozky od mamičky

uviažem si do kytičky.

A tú potom na pamiatku

podarujem mamke k sviatku.

💝💝💝

Pre moju maminku posielam kvetinku

a k tomu na tvár sladučkú pusinku.

Ak nemôžete zapriať svojej mamke na Deň matiek osobne, pretože vás delia kilometre, stále jej môžete poslať kyticu kvetov alebo darčekový kôš kuriérom, prípadne jej zavolať alebo aspoň napísať milú SMS.

Mamka moja, mamka zlatá,

kto tú tvoju prácu zráta?

Za starosť z mojich chýb, múdre rady i sladkosť nových rán

srdiečko Ti moje dám.

💝💝💝

Mamička moja, bez zbytočných fráz a skratiek, prajem Ti všetko najlepšie ku Dňu matiek.

Darček na Deň matiek môže mať rôzne podoby

A čo darovať svojej mame na tento veľký deň? Medzi najtradičnejšie darčeky na Deň matiek patria kytice kvetov a bonboniéry. Chcete pre ňu niečo originálnejšie? Tu sú ďalšie možnosti.

 • Nezabudnite, že je možnosť darovať nielen rezané kvety, ale i kvietky v črepníku, ktoré budú dlhotrvajúcejšou ozdobou interiéru. Pokiaľ je vaša mamička pestovateľka, určite sa poteší takejto rastlinke. No a pokiaľ nie, môžete jej darovať i celkom originálne kvety, ktoré nikdy nezvädnú. 
 • Radosť však môžete svojej mame urobiť pokojne aj iným darčekom od srdca, napríklad kvalitným parfumom. Buď vsaďte na istotu a dokúpte vôňu, ktorú už dlhodobo používa, alebo jej doprajte novinku z jej obľúbených vonných ingrediencií.
 • Ak má vaša mamička rada knihy, zistite, ktorá z jej obľúbených žánrov jej ešte chýba v knižnici a podarujte ju s nežným kvietkom a veľkým úsmevom.
 • Malé deti pravdepodobne pre svoju mamičku zmajstrujú niečo kreatívne a farebné z papiera. 
 • No a tí väčší môžu svojej mame vyčarovať úsmev na tvári aj tak, že pre ňu niečo dobré uvaria alebo upečú, prípadne pre ňu zorganizujú piknik v prírode, zoberú ju na pekné podujatie, alebo jej doprajú relax od každodenných starostí a povinností vďaka poukážke na masáž či skrášľujúce procedúry.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.