REKLAMA

Deň, počas ktorého sa oslavuje láska, starostlivosť a obetavosť matiek, sa veľmi rýchlo blíži. Nezabudnite naň. Deň matiek si pripomínajú ľudia v krajinách po celom svete. Je to medzinárodná udalosť, i keď dátum sa môže v jednotlivých krajinách líšiť. 

Viete, kedy oslavujeme Deň matiek na Slovensku? To sa dozviete práve teraz aj s nápadmi na milé darčeky a s básničkami či SMS pre svoju mamičku. Vyjadrite i vy vďačnosť svojej mame za to, čo všetko pre vás urobila a robí. Inšpiráciu nájdete v článku. Rovnako sa dočítate aj čo-to o histórii tohto sviatku.

Môže sa tiež hodiť: SMS k meninám: TOP blahoželania pre ženy, mužov aj deti

SMS na Deň matiek

Kedy je Deň matiek 2024 na Slovensku?

Už tradične je Dňom matiek na Slovensku druhá májová nedeľa, ktorá v roku 2024 vychádza na 12. mája.

V niektorých krajinách tento deň oslavujú až koncom mája či dokonca v júni. No a iné štáty majú tento sviatok spojený s MDŽ, napríklad Bielorusko či Rusko. V tom čase ako aj my slávia Deň matiek napríklad aj v Čechách, ale tiež v zhruba polovici krajín EU.

  Darček na Deň matiek môže mať rôzne podoby

  A čo darovať svojej mame na tento veľký deň? Medzi najtradičnejšie darčeky na Deň matiek patria zaiste kytice kvetov a bonboniéry. Chcete pre ňu niečo originálnejšie? Tu sú ďalšie možnosti.

  • Nezabudnite, že je možnosť darovať nielen rezané kvety, ale i kvietky v črepníku, ktoré budú dlhotrvajúcejšou ozdobou interiéru. Pokiaľ je vaša mamička pestovateľka, určite sa poteší takejto rastlinke. No a pokiaľ nie, môžete jej darovať i celkom originálne kvety, ktoré nikdy nezvädnú. 
  čo darovať ku dňu matiek nápady na darčeky
  • Radosť však môžete svojej mame urobiť pokojne aj iným darčekom od srdca, napríklad kvalitným parfumom. Čo k nemu poradiť? Hádam len to, že buď vsaďte na istotu a dokúpte vôňu, ktorú už dlhodobo používa, alebo jej doprajte novinku z jej obľúbených vonných ingrediencií. Je to ruža, levanduľa, ružové korenie….?

  Môže zaujať: Cyprusová vôňa: Ako pôsobí v dámskych a pánskych parfumoch?

  • Ak má vaša mamička rada knihy, zistite, ktorá z jej obľúbených žánrov jej ešte chýba v knižnici a podarujte ju s nežným kvietkom a veľkým úsmevom.
  • Malé deti pravdepodobne pre svoju mamičku zmajstrujú niečo kreatívne a farebné z papiera, či už pohľadnicu s básničkou, papierový kvietok, niečo milé nakreslia a podobne.
  • No a tí väčší môžu svojej mame vyčarovať úsmev na tvári aj tak, že pre ňu niečo dobré uvaria alebo upečú, prípadne pre ňu zorganizujú piknik v prírode, zoberú ju na pekné podujatie, alebo jej doprajú relax od každodenných starostí a povinností vďaka poukážke na masáž či skrášľujúce procedúry. Vyberajte podľa toho, čo jej urobí najväčšiu radosť. 
  výtvory a básničky na deň matiek
  REKLAMA

  Historické korene oslavy materstva

  Pokiaľ zapátrame v histórii, tak oslavu ženy ako darkyne života môžeme zaznamenať už v antike. Napríklad v Grécku sa uskutočňovali slávnosti bohyne Rhey, matky všetkých bohov, ochrankyne matiek a žien pri pôrode.

  Podobný charakter mal u starých Rimanov aj sviatok Matronalia, zasvätený bohyni Juno. V tento deň boli bohyni obetované kvety a rovnako muži dávali kvety a dary svojim manželkám.

  Vybrali sme: Prvé dni s bábätkom: Tieto tipy by mali ovládať čerství rodičia

  Za oficiálneho predchodcu Dňa matiek v jeho súčasnej podobe možno považovať tzv. Nedeľu matiek, resp. Materskú nedeľu (Mothering Sunday). Táto špeciálna štvrtá nedeľa v čase veľkonočného pôstu sa začala sláviť počas 16. storočia v Anglicku. 

  Vtedy sa mohlo služobníctvo žijúce v obydliach svojich pánov vrátiť domov k svojim matkám a stráviť s nimi tento deň, prípadne navštíviť kostol vo svojom rodnom meste, kde žili ich matky a príbuzní. No a keďže bola v danom čase rozšírená detská práca, tak tento deň využívali vo veľkom najmä deti, ktoré cestovali k rodičom a prinášali im darčeky. 

  básničky na deň matiek

  Kedy vznikol oficiálny sviatok?

  Deň matiek bol oficiálne ako sviatok schválený až na začiatku 20. storočia, pričom už v 19. storočí sa formovali iniciatívne ženské zoskupenia, ktoré prispeli k jeho serióznemu uznaniu.

  Išlo predovšetkým o dlhodobú kampaň Američanky Ann Reeves Jarvis a neskôr aj jej dcéry, ktoré bojovali za práva matiek a tiež učili miestne ženy, ako sa starať o deti.

  Ann okrem iného pôsobila ako sociálna aktivistka. Bojovala za práva matiek, ale okrem toho sa vyjadrovala aj k otázkam verejného zdravia, dokonca sa starala sa o zranených vojakov.

  Vyberte si prianie pre mamičku: Deň matiek 2024: Najkrajšie básničky a priania pre mamičky

  No a napokon 8. mája 1914 celá iniciatíva vyústila do oficiálneho vyhlásenia Mother’s Day Kongresom USA a neskôr prezident USA podpísal dokument, v ktorom bol Deň matiek vyhlásený za celoamerický národný sviatok a jeho prijatie sa rozšírilo aj do ostatných krajín sveta.

  V Československu sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923. Bolo to predovšetkým zásluhou Alice Masarykovej, dcéry prezidenta T. G. Masaryka.

   V 50. rokoch bol Deň matiek v komunistickom Československu a ostatných proruských krajinách nahradený marcovým Dňom žien. K obnoveniu osláv Dňa matiek na Slovensku došlo v roku 1989.

  SMS pre mamu

  SMS na Deň matiek, venovanie ku kvetom alebo detské básničky?

  Kvietky darované z lásky sú najtypickejším darčekom na Deň matiek. Malí aj veľkí k nim môžu pripojiť veršík, či už v podobe papierového priania ku kytičke alebo ho predniesť.

  💝💝💝

  Mami, ty to so mnou vždy myslíš dobre,

  no ja na to prídem až po istej dobe.

  Si skvelá, preto Ti chcem veľmi poďakovať za to,

  že si ma vychovala a stále sa o mňa staráš.

  Krásny Deň matiek!

  💝💝💝

  Všetky bozky od mamičky

  uviažem si do kytičky.

  A tú potom na pamiatku

  podarujem mamke k sviatku.

  💝💝💝

  Ak nemôžete zapriať svojej mamke na Deň matiek osobne, pretože vás delia kilometre, stále jej môžete poslať kyticu kvetov alebo darčekový kôš kuriérom, prípadne jej zavolať alebo aspoň napísať milú SMS.

  💝💝💝

  Mamka moja, mamka zlatá,

  kto tú tvoju prácu zráta?

  Za starosť z mojich chýb, múdre rady i sladkosť nových rán

  srdiečko Ti moje dám.

  💝💝💝

  Mamička moja, bez zbytočných fráz a skratiek,

  prajem Ti všetko najlepšie ku Dňu matiek.

  💝💝💝

  Foto: Freepik

  Pin It on Pinterest

  Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

  Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.