REKLAMA

Jeseň a zima je obdobím, kedy zvykneme páliť sviečky častejšie. Začína to Dušičkami, sviečkami zapálenými za blízkych, ktorí už nie sú medzi nami, cez halloweensku výzdobu, no sviečky a jednoznačne patria aj k samotnej čarovnej atmosfére vianočných sviatkov. Hoci existuje veľa druhov sviečok, my dáme dnes v článku prednosť sójovým. Počuli ste už o nich? Sójové sviečky sa dostávajú do povedomia najmä medzi vegánmi a tiež ľuďmi, ktorí sa chcú správať ekologickejšie.

Už aj na Slovensku sa k sójovým sviečkam dá dostať pomerne jednoducho, stále ale tvoria menšinu medzi ostatnými typmi sviečok. Väčšinou ide o ručnú výrobu lokálnych výrobcov a celkovo sa tieto sviečky nesú v ekologickejšom duchu.

Prečo si práve tento typ sviečok vybrať na skrášlenie, zútulnenie a prevoňanie domácnosti pred parafínovými či inými sviečkami? Dáme vám na to hneď niekoľko pádnych argumentov. Čítajte ďalej.

Výber podľa zloženia sviečky sa oplatí

Ponuka sviečok je široká, môžete si vyberať medzi parafínovými, zo včelieho vosku, stearínovými, efektne pôsobiacimi gélovými… Dokonca aj medzi sójovými sviečkami nájdete ešte typy, ako sú sójové sviečky s dreveným knôtom či sójové sviečky s bylinkami. 

Prečo sa ale venovať tomu, z čoho je sviečka zložená? V zásade naozaj platí, že dôležitejší ako výzor sviečky a vôňa je jej samotné zloženie. A to preto, lebo látky z horiacej sviečky sa dostávajú do ovzdušia a my to potom vdychujeme.

Áno, aj sviečky môžu ovplyvniť naše zdravie. No a nie každý plápolajúci plamienok je taký nevinný, ako sa môže javiť na prvý pohľad. Nech by sa aj mihotal na vianočnom venci. Špeciálnu pozornosť treba venovať sviečkam, ktoré si zapaľujeme v interiéri.

...

Sójová sviečka bez obsahu parafínu – lepšia voľba pre zdravie

Aj keď patria parafínové sviečky medzi najpoužívanejšie, a to najmä vďaka nízkej cene, je vhodné zamyslieť sa, či naozaj stoja za zdravotné riziká spojené s parafínom. Tento vedľajší ropný produkt totiž pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia sadze, toluén, benzén, oxid uhličitý a formaldehyd.

Sú to látky negatívne ovplyvňujúce organizmus. A to od zvyšovania rizika astmy, ekzému až po závažnejšie choroby. Pripisujú sa im totiž karcinogénne účinky.

Naozaj zarážajúcim faktom je ten, že pokiaľ si doma pálite parafínové sviečky, môže byť kvalita vášho domáceho ovzdušia na úrovni ovzdušia cesty s hustou premávkou.

Netreba tiež zabúdať, že splodiny z nezdravej sviečky sa usádzajú na povrchoch, ako je nábytok, bytové textílie a podobne. Takže pôsobia negatívne aj neskôr potom, keď sviečka dohorí.

Ak si vyberiete za základ sviečky sójový vosk, bude to omnoho lepšia alternatíva pre ovzdušie vašej domácnosti a zároveň i vaše zdravie. Počas horenia totiž sójové sviečky neuvoľňujú do ovzdušia škodlivé toxíny a neprodukujú ani také množstvo sadzí ako sviečky parafínové.

Benefity sójových sviečok – biologická odbúrateľnosť, šetrnosť k prírode i dlhšia výdrž

Sójové sviečky sú šetrné nielen k organizmu, ale aj k životnému prostrediu. Sójový vosk je biologicky odbúrateľný. A to nie je všetko. Sójové bôby sú prírodným obnoviteľným zdrojom, zatiaľ čo parafín je vyrobený z ropy, ktorá je zdrojom neobnoviteľným.

REKLAMA

Sójový vosk sa topí pomalšie a taktiež sviečka z tohto materiálu vydrží horieť dlhšie. Práve na to by ste mali myslieť, keď pozeráte na ceny sójových sviečok. Sú síce drahšie, ale zdravšie a vydržia vám robiť radosť dvojnásobne dlhšie ako sviečky parafínové. 

Oplatí sa prečítať: Ako presvetliť tmavý byt: 7 TOP tipov do interiéru

sviečky zo sóje

Taktiež sójové sviečky horia rovnomernejšie a ich vonné zložky bývajú väčšinou prírodného charakteru, ako sú napríklad úžasne aromatické esenciálne oleje.

Sójový vosk je mäkší, má nižšiu teplotu topenia, preto sú sviečky z neho zväčša umiestnené v nádobkách. Tieto však po doslúžení sviečok zbavíte jednoducho zbytkov vosku mydlom a teplou vodou a môžete ich využiť na iné účely.

Skvelá alternatíva pre vegánov

Pamätáte si ešte na náš článok, v ktorom sme vysvetľovali, prečo vegáni nejedia med? No a z rovnakého dôvodu sa vyhýbajú aj ostatným včelím produktom.

Práve preto sviečky zo včelieho vosku, ktoré by sme tiež mohli označiť za zdravšie v porovnaní s tými parafínovými, nie sú pre vegánov vhodnou voľbou. 

Neprehliadni: Vieš, na čo je dobrý brezový decht?

sójové sviečky

Pre vegánov sa javia najvhodnejšie sójové sviečky, keďže sa vyrábajú aj bez vedľajších živočíšnych produktov.

Pozor, sójová sviečka nie je spravidla nikdy zo 100 % sójového vosku. A síce býva najčastejšie doplnená kokosovým alebo palmovým olejom, no existujú aj „nevegánske“ verzie so včelím voskom, preto treba pozorne čítať zloženie.

Na čo si dať ešte pozor?

Okrem zloženia samotnej sviečky sa oplatí pozrieť aj na zloženie knôtu. Ideálne by mal byť vyrobený z dreva, bavlny alebo z kombinácie bavlny a papierového jadra. Bezpečné sú však aj zinkové a cínové knôty. Nebezpečné olovnaté sa už vyrábať a predávať nesmú. Dbajte aj na hrúbku knôtu. Príliš hrubý totiž spôsobuje rýchle vypálenie sviečky.

Sójové sviečky si najlepšie užijete, keď ich necháte takpovediac trochu odstáť a nezapálite si ich čerstvé, keď majú len pár dní od výroby. Skúste vydržať aspoň mesiac. Za ten čas sa všetky zložky vo sviečke krásne prepoja a tak váš zážitok z jej pálenia bude o intenzívnejší.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.