REKLAMA

Kváskovanie je na Slovensku stále obľúbenejšie. Hlavne v týchto časoch. Takže mnoho rodín si pravidelne pochutnáva na vlastnom kváskovom chlebíku. Keď sa nám chlebík podarí, chceme vyskúšať aj niečo nové. My sme vám už ponúkli kváskovú focacciukváskový podpecník s bryndzou. Je čas na niečo sladké z kvásku.

Buchtičky ako z vatičky

Pretože čas je vzácny, snažíme sa ušetriť ho tak, že pri kváskovaní používame domácu pekárničku. Úžasné je to, že nielenže šetrí náš čas, ale máme v kuchyni menej neporiadku. Dôležité ale je, aby domáca pekáreň mala samostatný program na prípravu cesta.

Večer pred pečením si pripravíme rozkvas. Do sklenenej nádoby dáme dve polievkové lyžice ražného kvásku, 100 g ražnej múky a 100 g vody. Rozmiešame dobre lyžicou, odložíme na kuchynskej linke do druhého dňa. 

Kvások v priebehu 8 – 10 hodín zdvojnásobí svoj objem. Závisí to aj od teploty v kuchyni. 

Ďalšia inšpirácia: Recept: Ovocná bublanina ako od babičky

buchty z kvásku

Správne pripravený rozkvas je nadýchaný a plný bubliniek. Ide o iný proces, ako keď použijeme droždie. Dochádza k fermentácii, vzniká tzv. mliečne kvasenie a takto pripravené potraviny nás nezaťažujú tak ako pri kysnutí pomocou droždia.

Cesto na buchty

Na druhý deň ráno skontrolujeme, či je náš rozkvas správne pripravený a nachystáme si ostatné ingrediencie na cesto.

Budeme potrebovať: 

REKLAMA
  • 200 g rozkvasu
  • 500 g hladkej múky špeciál
  • 250 ml vlažného mlieka
  • 2 žĺtky
  • 120 g rozpusteného masla
  • 2 polievkové lyžice cukru
  • lyžička soli

Do nádoby z domácej pekárne dáme rozpustené maslo, cukor, soľ, mlieko, žĺtky, múku a až potom pridáme rozkvas. 

Vyber si: Recepty na obedy, večere aj ráno – zdravé, slávnostné i diétne

recept na kváskové buchty

Nastavíme program cesto a a počkáme necelé dve hodiny, kým program skončí. Cesto necháme kysnúť ešte hodinu a potom ho preložíme na hladkou múkou posypanú dosku, aby sa nelepilo.

Opatrne rozvaľkáme alebo roztiahneme prstami na hrúbku jedného centimetra. Vykrojíme kolieska, položíme na ne plnku (tvarohovú, makovú alebo použijeme slivkový lekvár). Okraje cesta spojíme, trochu zatočíme a spojom položíme do vymasteného pekáča alebo použijeme papier na pečenie.

Keď budeme ukladať buchty vedľa seba, potierame boky roztopeným maslom, aby sa nám po upečení dali oddeliť. Necháme ešte hodinku podkysnúť, môžeme potrieť rozšľahaným vajíčkom.

Rúru rozohrejeme na 200 stupňov. Po vložení pekáča znížime na 190 stupňov a pečieme okolo 40 – 45 minút. Dĺžka pečenia závisí tiež od našej rúry, takže kontrolujeme, kedy sa buchty sfarbia do zlatohneda.

Neprehliadni: Výbava do kuchyne a domácnosti so zľavou

kváskové buchty

Po vychladnutí posypeme práškovým cukrom. Úžasné nadýchané buchty chutia  s mliekom, kakaom alebo kávou.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.