REKLAMA

Dnes sa zameriame na naozaj dôležitú tému, ktorá naberá na aktuálnosti s pribúdajúcimi horúcimi dňami a našim pobytom v exteriéri. Konkrétne na to, ktoré choroby prenášajú kliešte a aké sú príznaky týchto ochorení? Ochorenia prenesené z kliešťov bývajú naozaj záludné.

Kliešťová sezóna v plnom prúde

Celkom malé a pritom také nebezpečné – kliešte. Ich sezóna začína od skorej jari, no pravdou je, že kliešte boli zaznamenané už aj v januári či februári. Áno, je to extrém. No myslite na to, že tieto krvilačné potvorky začínajú byť aktívne už od teploty 8 – 10 stupňov Celzia.

Otepľovanie spôsobuje, že sa kliešte objavujú aj v čase a na miestach, ktoré pre ne donedávna neboli typické. Na vyzbrojenie sa repelentom teda myslite nielen pred návštevou lesa či lúky a taktiež nielen počas leta. A pozor! Číhať na vás môžu aj v záhradke pred domom či v parku.

Ešte pred tým, ako si objasníme známe aj menej známe choroby z kliešťa, presnejšie povedané, choroby, ktoré prenášajú kliešte, treba vyvrátiť mylné domnienky, ktoré o nich neustále pretrvávajú. Kliešte neskáču zo stromov, ale na ľudí či zvieratá preliezajú zo stebiel trávy a kríkov. Tu striehnu vo vyčkávacej pozícii a vibrácie z okolia im prezradia, že sa blíži potencionálny hostiteľ.

Na človeka prechádzajú do veľkej miery už dospelé jedince kliešťa. Ako medzihostitelia im slúžia mačky, hlodavce a podobne. 

Nie je taktiež pravdou, že kliešť vám prejde na telo len na miestach, ktoré sú zanedbané, teda je tam vysoká nepokosená tráva. Pokojne sa totiž môžu vyskytnúť aj v udržiavanej záhradke. Kliešte väčšinou striehnu na svojho hostiteľa z porastu, ktorý je aspoň mierne zatienený, nakoľko potrebujú k svojmu fungovaniu aspoň trochu vlhkosti.

kliešť choroby z kliešťa príznaky

Infikovaný kliešť na tele – hotové nešťastie

Nepríjemné a viac či menej závažné ochorenia neprenášajú všetky kliešte. Samozrejme, pohľadom sa nedá zistiť, ktorý kliešť je infikovaný boréliou či kliešťovou encefalitídou a ktorý nie. Preto sa ich treba efektívne zbaviť a odstrániť hneď, ako týchto drobných krvilačných parazitov spozorujete prisatých na koži. 

No najmä treba robiť všetky preventívne kroky preto, aby sa na vaše telo ani nedostali a nezaklieštili sa. Áno, zaklieštenie je tým správnym termínom na rozdiel od nesprávne používaného spojenia uštipnutie kliešťom. A v tejto súvislosti hovoríme aj o chorobách zo zaklieštenia.

Na Slovensku sú známe lokality, v ktorých sa vyskytuje viac infikovaných kliešťov. Týka sa to však konkrétne kliešťovej encefalitídy, nakoľko borélia je rozšírená plošne, nedá sa teda v jej prípade hovoriť o lokálnejších ohniskách. Čo sa encefalitídy týka, tak rizikovejšie na výskyt nakazených kliešťov je najmä Severné Považie, severnejšie časti Nitrianskeho kraja a okolie Žiliny. Pozor si však treba dať v zásade všade, nakoľko kliešte boli zaznamenané (a to aj tie nakazené) dokonca aj v podtatranských oblastiach. 

...

Nový a nebezpečnejší druh kliešťa možno aj na Slovensku

No ale to nie je všetko! Zhruba od roku 2019 sa v Európe objavil nový druh kliešťa, ktorý má svoj pôvod v trópoch. Kliešť rodu Hyalomma, ktorý je dvojnásobne väčší od toho nášho, sa bežne vyskytuje v Ázii a severnej Afrike.

Je nutné spomenúť, že tento veľký kliešť s pruhovanými nožičkami prenáša nielen ochorenia, o ktorých bude ďalej reč v článku, ale k tomu prenáša aj nebezpečnú baktériu Rickettsia aeschlimanni, ktorá je pôvodcom arabskej hemoragickej horúčky. Jeho výskyt bol zachytený V Nemecku a dokonca aj v Česku. Podľa odborníkov ho do Európy dovlieklo sťahovavé vtáctvo.

Bežné aj menej bežné choroby z kliešťa 

Infikované kliešte nás môžu nakaziť naozaj nebezpečnými vírusmi a baktériami. Ktoré choroby prenášajú kliešte a ako sa jednotlivé choroby z kliešťov prejavujú, sa dozviete v nasledujúcom prehľade. 

Lymská borelióza 

Toto viacsystémové ochorenie bakteriálneho pôvodu má rôzne spektrum príznakov, ktoré vo všeobecnosti vieme rozdeliť na lokálne – teda nie, ktoré sa vyskytujú v mieste prisatia kliešťa – a systémové, postihujúce jednotlivé orgánové sústavy.

Typickým skorým, lokálnym príznakom je prstencovité nebolestivé začervenanie vyskytujúce sa prvotne v mieste zaklieštenia. Ide o červenú škvrnu, ktorá nebolí, šíri sa do okolia a postupne od stredu bledne. Ako z názvu (erythema migrans) vyplýva, v určitom percente prípadov môže miznúť a opakovane sa objavovať na iným miestach na tele. Tento prejav však treba odlíšiť od začervenania, ktoré vzniká ako reakcia na lokálne dráždenie kože pri saní kliešťa, ktoré nikdy nedosahuje veľké rozmery a nemá charakteristické centrálne vyblednutie. Komplikáciou je, že zhruba v tridsiatich
percentách sa však táto červená predzvesť ochorenia objaviť nemusí. Tento lokálny prejav môže byť sprevádzaný aj systémovými prejavmi, ktoré pripomínajú chrípku – únava, bolesť kĺbov a svalov, bolesti hlavy a mierna teplota.

Pokiaľ sa choroba nelieči predpísanými antibiotikami, borelióza prechádza do druhého štádia. Z kožných prejavov sa môže opakovane objavovať a miznúť už spomínaná erythema migrans, zriedkavo sa na pokožke sa môže objaviť aj boréliový lymfocytóm, teda drobný fialový uzlíček, zvyčajne na ušnom laloku, prípadne na prsnej bradavke alebo miešku a je častejším príznakom u detí.

REKLAMA

Z celkových prejavov je typický zápal kĺbov. Typicky bývajú postihnuté veľké kĺby, prítomný je opuch a bolestivosť a typické je, že sa tieto obdobia striedajú s niekoľkotýždňovým obdobím pokoja a následne je kĺb opäť bolestivý. Ak sa nelieči, po niekoľkých mesiacoch tento príznak ustupuje spontánne. Postihnuté môžu byť aj oči, ktoré sa najčastejšie prejavuje rozmazaným videním, prípadne zápalom a najzávažnejšou formou je postihnutie srdca v zmysle porúch srdcového rytmu.

Tretie štádium prichádza po dlhšom čase, niekedy dokonca až po rokoch a prejavuje sa chronickým zápalom nervov, mozgu a kože na končatinách, ktorá je krehká, neodolná voči poraneniu a jej vzhľad sa prirovnáva cigaretovému papieru.

Vybrali sme: Čo si zbaliť do prírody ako prevenciu proti kliešťom?

Pri podozrení na lymskú boreliózu je nevyhnutná návšteva lekára, ktorý ochorenie stanoví na základe príznakov a stanovenia protilátok v krvi. Liečba je antibiotická.

Kliešťová encefalitída

Spolu s lymskou boreliózou patrí kliešťová encefalitída medzi najbežnejšie ochorenia prenášané kliešťami. Encefalitída je však spôsobená vírusmi, ktoré kliešť prenáša na človeka z medzihostiteľov. Teda najmä z divo žijúcich zvierat.

Za kliešťovou encefalitídou však môže stáť okrem prisatia sa nakazeného kliešťa aj konzumácia tepelne nespracovaného mlieka, a to ovčieho, kozieho i kravského.

Prvá etapa kliešťovej encefalitídy je pomerne nenápadná a pripomína virózu. Niekoľko dní môžu trvať aj problémy, ako je bolesť hlavy, malátnosť, teplota či kašeľ.

Po prekonaní prvej fázy choroby sa u ľudí so silnou imunitou už nemusia objaviť ďalšie komplikácie. Situácia je však odlišná pri osobách oslabených inou chorobou, starších a s chatrnou imunitou.

V druhej fáze už ide o neurologické príznaky. Tie sa líšia podľa toho, ktorú časť mozgu encefalitída postihne. Najčastejšie to bývajú mozgové obaly a vyššie centrum mozgu. Medzi typické príznaky patrí bolesť hlavy, stuhnutosť šije, svetloplachosť, zvracanie. Najhoršou formou je tá, keď vírus napadne spodné centrá mozgu. Môže ísť o život ohrozujúci stav, kedy je ohrozené samotné dýchanie a srdcový rytmus.

Keďže ide o vírusovú infekciu, antibiotikum na encefalitídu nezaberá a terapia je zameraná na zmierňovanie príznakov ochorenia. Možno sa však proti nej očkovať. Ide o 3-dávkovú vakcínu s ktorej očkovaním sa odporúča začať už v posledných zimných mesiacoch, aby sa do prvej aktivity kliešťov stihla vyvinúť imunita. Druhá dávka sa podáva o mesiac, tretia o 6 mesiacov. Očkovanie chráni 3 roky a následne sa odporúča preočkovanie. Poskytuje ochranu pred kliešťovou encefalitídou bez ohľadu na cestu prenosu.

Ehrlichióza, resp. anaplazmóza

Je to zriedkavejšie bakteriálne ochorenie prenášané kliešťami. Baktérie sú veľmi malé,  žijú vo vnútri buniek a po infikovaní napádajú biele krvinky. Dochádza tak k výraznému zníženiu obranyschopnosti organizmu.

Zaujme ťa: Účinky chrenu ťa dostanú: Vyrob si chrenový med nielen proti jarnej únave

Ako sa ochorenie prejavuje? Niekedy možno badať vyrážku v mieste prisatia. Pridružené sú bolesti hlavy či svalov, horúčka, zväčšené uzliny, pri výraznej reakcii aj slezina, bolesti brucha, zimnica aj zvracanie. Do veľkej miery sa anaplazmóza zvonka nijako zvlášť neprejavuje, príznaky sú zameniteľné s bežnou virózou.

Vážnejší priebeh choroba naberá v prípadoch osôb s oslabenou imunitou, po chorobách, transplantácii a v tehotenstve, kedy dochádza k prirodzenému útlmu imunitného systému. Môžu byť napadnuté pľúca, pečeň i centrálna nervová sústava. Pri vážnejšom priebehu choroby je nutná i hospitalizácia. Včasné podanie antibiotík lekárom však môže zamedziť spomínané zdravotné komplikácie.

Babezióza

Je to zriedkavejšie ochorenie spôsobené prvokmi rodu Babesia, ktoré sa do tela človeka dostávajú po prisatí infikovaného kliešťa.

Častejšie však s touto chorobou zápasia zvieratá, pre ktoré vo veľkej miere končí smrťou. U ľudí je však ochorenie dobre liečiteľné.

Aj toto pomáha proti kliešťom: Domáci repelent proti komárom a kliešťom: Tieto bylinky to istia

kliešte aké choroby prenášajú

Vážnejšie sa babezióza zvykne prejavovať u starších osôb a osôb s oslabenou imunitou. Medzi príznaky babeziózy patrí nechutenstvo, bolesti kĺbov a svalov, horúčka, ale i triaška, žltačka, zväčšenie pečene, stmavnutie moču či anémia. Babezióza často sprevádza lymskú boreliózu.

Bartonelóza

Typicky sa označuje ako choroba z mačacieho škrabnutia, ale v zriedkavejších prípadoch ju môžu prenášať aj kliešte, ale aj blchy či vši. Hrozbou sú v tomto prípade baktérie rodu Bartonella. Tie poškodzujú kožu, no v horšom prípade môžu postihnúť aj vnútorné orgány.

Ochorenie sa prejavuje tmavým útvarom na koži, ktorý je podobný chraste. Nachádza sa na mieste prisatia kliešťa. Okrem toho sa objavuje aj zdurenie uzlín, horúčka, bolesť svalov či kĺbov. V niektorých prípadoch prebieha iba pod obrazom zväčšených lymfatických uzlín.

Na bartonelózu zaberajú antibiotiká, dôležité je, podobne ako v ostatných spomínaných prípadoch, ochorenie včas odhaliť a navštíviť lekára. Neprehliadajte a na ľahkú váhu teda neberte ani na prvý pohľad ľahké virózové stavy.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Odborný garant článku: MUDr. Soňa Molnárová

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.