Celkom malé a pritom také nebezpečné – kliešte. Ich sezóna začína od skorej jari, no pravdou je, že kliešte boli zaznamenané už aj v januári či februári. Áno, je to extrém. No myslite na to, že tieto krvilačné potvorky začínajú byť aktívne už od teploty 8 – 10 stupňov Celzia. Otepľovanie spôsobuje, že sa kliešte objavujú aj v čase a na miestach, ktoré pre ne donedávna neboli typické. Na vyzbrojenie sa repelentom teda myslite nielen pred návštevou lesa či lúky a taktiež nielen počas leta. A pozor! Číhať na vás môžu aj v záhradke pred domom či v parku. Ktoré choroby prenášajú kliešte a aké sú príznaky týchto ochorení? Čítajte ďalej.

Ešte pred tým, ako si objasníme známe aj menej známe choroby z kliešťa, presnejšie povedané, choroby, ktoré prenášajú kliešte, treba vyvrátiť mylné domnienky, ktoré o nich neustále pretrvávajú. Kliešte neskáču zo stromov, ale na ľudí či zvieratá preliezajú zo stebiel trávy a kríkov. Tu striehnu vo vyčkávacej pozícii a vibrácie z okolia im prezradia, že sa blíži potencionálny hostiteľ.

Na človeka prechádzajú do veľkej miery už dospelé jedince kliešťa. Ako medzihostitelia im slúžia mačky, hlodavce a podobne. Nie je taktiež pravdou, že kliešť vám prejde na telo len na miestach, ktoré sú zanedbané, teda je tam vysoká nepokosená tráva. Pokojne sa totiž môžu vyskytnúť aj v udržiavanej záhradke. Kliešte väčšinou striehnu na svojho hostiteľa z porastu, ktorý je aspoň mierne zatienený, nakoľko potrebujú k svojmu fungovaniu aspoň trochu vlhkosti.

Infikovaný kliešť na tele – hotové nešťastie

Nepríjemné a viac či menej závažné ochorenia neprenášajú všetky kliešte. Samozrejme, pohľadom sa nedá zistiť, ktorý kliešť je infikovaný boréliou či kliešťovou encefalitídou a ktorý nie. Preto sa ich treba efektívne zbaviť a odstrániť hneď, ako týchto drobných krvilačných parazitov spozorujete prisatých na koži. 

No najmä treba robiť všetky preventívne kroky preto, aby sa na vaše telo ani nedostali a nezaklieštili sa. Áno, zaklieštenie je tým správnym termínom na rozdiel od nesprávne používaného spojenia uštipnutie kliešťom. A v tejto súvislosti hovoríme aj o chorobách zo zaklieštenia.

Aj toto pomáha proti kliešťom: Domáci repelent proti komárom a kliešťom: Tieto bylinky to istia

kliešť choroby z kliešťa príznaky

Na Slovensku sú známe lokality, v ktorých sa vyskytuje viac infikovaných kliešťov. Týka sa to však konkrétne kliešťovej encefalitídy, nakoľko borélia je rozšírená plošne, nedá sa teda v jej prípade hovoriť o lokálnejších ohniskách. Čo sa encefalitídy týka, tak rizikovejšie na výskyt nakazených kliešťov je najmä Severné Považie, severnejšie časti Nitrianskeho kraja a okolie Žiliny. Pozor si však treba dať v zásade všade, nakoľko kliešte boli zaznamenané (a to aj tie nakazené) dokonca aj v podtatranských oblastiach. 

Bežné aj menej bežné choroby z kliešťa 

Infikované kliešte nás môžu nakaziť naozaj nebezpečnými vírusmi a baktériami. Ktoré choroby prenášajú kliešte a ako sa jednotlivé choroby z kliešťov prejavujú, sa dozviete v nasledujúcom prehľade. 

Lymská borelióza 

Toto viacsystémové ochorenie bakteriálneho pôvodu sa môže prejavovať červenou vyrážkou na mieste prisatia kliešťa. Typická vyrážka z boreliózy býva v strede vyblednutá a má viditeľné kružnice. Zhruba v tridsiatich percentách sa však táto červená predzvesť ochorenia objaviť nemusí.

Pre prvú fázu boreliózy je charakteristická aj zvýšená únava, horúčka i zvracanie. Pokiaľ sa choroba nelieči predpísanými antibiotikami, borelióza prechádza do druhého štádia. Dochádza k opuchom svalov či kĺbov, na pokožke sa môže objaviť aj boreliový lymfocytom, teda drobný fialový uzlíček. Tretie štádium prichádza po dlhšom čase, niekedy dokonca až po rokoch a prejaviť s môže zápalovými ochoreniami kĺbov, očí, mozgu, miechy či srdca.

Kliešťová encefalitída

Spolu s lymskou boreliózou patrí kliešťová encefalitída medzi najbežnejšie ochorenia prenášané kliešťami. Encefalitída je však spôsobená vírusmi, ktoré kliešť prenáša na človeka z medzihostiteľov. Teda najmä z divo žijúcich zvierat.

Za kliešťovou encefalitídou však môže stáť okrem prisatia sa nakazeného kliešťa aj konzumácia tepelne nespracovaného mlieka, a to ovčieho, kozieho i kravského.

Prvá etapa kliešťovej encefalitídy je pomerne nenápadná a pripomína virózu. Niekoľko dní môžu trvať aj problémy, ako je bolesť hlavy, malátnosť, teplota či kašeľ. 

Vybrali sme: Čo si zbaliť do prírody ako prevenciu proti kliešťom?

Po prekonaní prvej fázy choroby sa u ľudí so silnou imunitou už nemusia objaviť ďalšie komplikácie. Situácia je však odlišná pri osobách oslabených inou chorobou, starších a s chatrnou imunitou.

V druhej fáze už ide o neurologické príznaky. Tie sa líšia podľa toho, ktorú časť mozgu encefalitída postihne. Najčastejšie to bývajú mozgové obaly a vyššie centrum mozgu. Najhoršou formou je tá, keď vírus napadne spodné centrá mozgu. Môže ísť o život ohrozujúci stav, kedy je ohrozené samotné dýchanie a srdcový rytmus. Antibiotikum na encefalitídu nezaberá, možno sa však proti nej očkovať.

Ehrlichióza, resp. anaplazmóza

Je to zriedkavejšie bakteriálne ochorenie prenášané kliešťami. Baktérie sú veľmi malé,  žijú vo vnútri buniek a po infikovaní napádajú biele krvinky. Dochádza tak k výraznému zníženiu obranyschopnosti organizmu.

Zaujme ťa: Účinky chrenu ťa dostanú: Vyrob si chrenový med nielen proti jarnej únave

Ako sa ochorenie prejavuje? Niekedy možno badať vyrážku v mieste prisatia. Pridružené sú bolesti hlavy či svalov, horúčka, zväčšené uzliny, bolesti brucha, zimnica aj zvracanie. Do veľkej miery sa anaplazmóza zvonka nijako zvlášť neprejavuje, príznaky sú zameniteľné s bežnou virózou.

Vážnejší priebeh choroba naberá v prípadoch osôb s oslabenou imunitou, po chorobách či transplantácii. Môžu byť napadnuté pľúca, pečeň i centrálna nervová sústava. Pri vážnejšom priebehu choroby je nutná i hospitalizácia. Včasné podanie antibiotík lekárom však môže zamedziť spomínané zdravotné komplikácie.

Babezióza

Je to zriedkavejšie ochorenie spôsobené prvokmi rodu Babesia, ktoré sa do tela človeka dostávajú po prisatí infikovaného kliešťa.

Častejšie však s touto chorobou zápasia zvieratá, pre ktoré často končí smrťou. U ľudí je však dobre liečiteľné. Vážnejšie sa zvykne prejavovať u starších osôb a osôb s oslabenou imunitou. Medzi príznaky babeziózy patrí nechutenstvo, bolesti kĺbov, horúčka, ale i triaška, žltačka, zväčšenie čriev či anémia. Babezióza často sprevádza lymskú boreliózu.

kliešte aké choroby prenášajú

Bartonelóza

Ide taktiež o vzácnejšie ochorenie prenášané nielen kliešťami, ale aj blchami či všami. Hrozbou sú v tomto prípade baktérie rodu Bartonella. Tie poškodzujú kožu, no v horšom prípade môžu postihnúť aj vnútorné orgány.

Ochorenie sa prejavuje tmavým útvarom na koži, ktorý je podobný chraste. Nachádza sa na mieste prisatia kliešťa. Okrem toho sa objavuje aj zdurenie uzlín, horúčka, bolesť svalov či kĺbov. Na bartonelózu zaberajú antibiotiká, dôležité je, podobne ako v ostatných spomínaných prípadoch, ochorenie včas odhaliť a navštíviť lekára. Neprehliadajte a na ľahkú váhu teda neberte ani na prvý pohľad ľahké virózové stavy.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.