REKLAMA

Vrásky na kráse rozhodne nikomu nepridávajú. U mužov sú síce viac akceptované, ba dokonca sú známkou akejsi žiadanej „vyzretosti“, no pokiaľ ste ženou, s veľkou pravdepodobnosťou sa chcete vráskam vyhnúť čo najväčším oblúkom. Nebudeme vám klamať. To, kedy a koľko vrások sa vám časom objaví, závisí aj od genetiky. No máme pre vás niekoľko skvelých protivráskových tipov. Prevencia  proti vráskam zahŕňa tiež varovanie pred tým, čo rozhodne nerobiť, pokiaľ chcete proces tvorby aj prehlbovania vrások čo najviac oddialiť. A nejde len o oddialenie tvorby vrások, ale aj spomalenie ich tvorby a prehlbovania.

Vyskúšaj TOP produkt proti vráskam >>> 

Mimiky sa nezbavujte – niečo však môžete obmedziť

Niektoré typy vrások, najmä tie vejárikovité okolo očí, napovedajú napríklad aj o veselej povahe človeka a jeho pozitívnom nastavení. Kvôli vráskam sa určite nebudete chcieť prestať smiať. To by zaiste nebolo dobrým riešením.

No napríklad také mrzuté mračenie sa dokážete predsa len ovplyvniť, a to aspoň do podoby neutrálnejšieho (menej pokrčeného) výrazu tváre. 

Zaujme ťa: Čo znamenajú vyrážky na brade alebo na čele? Podľa ich umiestnenia zistíš problém!

vrásky a mimika

Takto môžete obmedziť napríklad tvorbu takzvaných jedenástkových vrások medzi obočím. Čo vlastne znamenajú vrásky medzi obočím? Pokiaľ ich máte, je pravdepodobné, že máte väčší sklon k rozčuľovaniu sa. Je to tzv. vráska hnevu. No nemusí ju spôsobovať len mračenie sa, ale napríklad i žmúrenie či krčenie čela pri koncentrácii sa na nejakú aktivitu. Jedenástkovým vráskam hnevu, ale aj hlbokým horizontálnym vráskam na čele sa teda dokážete vyhnúť, pokiaľ ho nebudete veľmi často vraštiť.

Vyber si: Intenzívne sérum pre krásnu pleť

Starostlivosť o pleť – hydratácia a ochrana pred škodlivým UV žiarením

Je samozrejmosťou, že k prevencii proti vráskam použijete aj kvalitnú kozmetiku. Zamerať by ste sa mali najmä na dôslednú hydratáciu pleti pomocou pleťových krémov, sér a esencií s hĺbkovejším pôsobením. Pleť treba natierať nielen ráno a večer, ale aj následne po tom, ako vyjdete z vane či sprchy, kedy má pokožka tendenciu rýchlo vypariť dôležitú vlhkosť.

Okrem hydratácie pokožky celého tela a tváre, pri ktorej netreba zabudnúť ani na okolie očí, kde je koža obzvlášť tenká, musíte dbať aj na ochranu proti UV žiareniu. To, že slnko spôsobuje na koži nevzhľadné pigmentácie, ale urýchľuje aj tvorbu vrások, asi nemusíme zbytočne rozvádzať. Nezabúdajte, že slnečné žiarenie dokáže narušiť pokožku nielen v lete, ale aj v zime, preto by ste mali používať krémy s minimálnym faktorom SPF 30.

Prevencia proti vráskam v podobe kozmetiky: Aké zložky vyhľadávať v produktoch?

  • Kolagén a elastín, ktoré spôsobujú napnutú a tzv. šťavnatú pleť, sa vekom z kože vytráca, preto je ideálne dopĺňať ho nielen zvnútra, ale aj zvonka vďaka kozmetike. Do pozornosti dávame kolagénový rad vynikajúcej kozmetiky MIZON
  • Šípkový olej je úžasná protivrásková ingrediencia nielen v čisto prírodnej kozmetike. Niektoré šípkové oleje sú vhodné aj na vnútorné použitie. V tejto forme pomôžu kĺbom i tráveniu. A vy si môžete z takéhoto oleja kvapnúť napríklad do obľúbeného krému na tvár a dosiahnuť tak žiarivejšiu a vyhladenejšiu pleť.
  • Retinol, teda forma vitamínu A, taktiež znižuje známky starnutia. Podporuje regeneráciu pokožky a čo je dôležité, podporuje prirodzenú tvorbu kolagénu v pleti.
  • Peptidy taktiež stimulujú kolagén a elastín v pleti. Bývajú obsiahnuté nielen v protivráskovej, ale aj upokojujúcej kozmetike na pleť, keďže majú výraznejší hojaci efekt. No a pri už existujúcich vráskach zmierňujú ich prehlbovanie.

Zdravý životný štýl = najlepšia prevencia proti vráskam

Ani tie najdrahšie krémy či séra vám nezaručia, že vrásky mať nebudete, ak sa nestravujete zdravo a telu nedodávate všetky potrebné látky – minerály, vitamíny, aminokyseliny… Taktiež vás kozmetika „nespasí“, ak nebodaj fajčíte či holdujete alkoholu, čo má na pokožku priam devastačné účinky.

Pokiaľ si teda chcete čo najdlhšie zachovať hladkú a krásnu pleť, nezanedbajte plnohodnotnú zdravú stravu, z ktorej eliminujete nadmieru cukru a soli.

REKLAMA

Neprehliadni: Vyrob si domáci krém na tvár a na telo: Recepty pre suchú, citlivú a namáhanú pleť

hydratácia a plež
No zároveň treba dohliadať na pravidelný pitný režim a vnútornú hydratáciu, čo napomôže zdravej napnutosti a sviežosti pokožky.
K zdravému životnému štýlu, ktorý vychádza v ústrety pleti bez vrások, patrí i dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu, no nepopierateľne aj kvalitný a adekvátne dlhý spánok. Ideálne je taktiež to, ak sa dokážete čo najviac vyhnúť aj oxidatívnemu stresu. 

Nevhodná starostlivosť a ošetrovanie pleti

Ošetrovanie pleti, či už odličovanie alebo sušenie po opláchnutí, je nutné vykonávať veľmi citlivo a jemne. Pokožka si totiž zapamätá hrubé zaobchádzanie, ako silné drhnutie a šúchanie, no a zráta vám to predčasnými či rýchlo sa tvoriacimi vráskami. Mimochodom, viete ako najcitlivejšie odlíčiť oči?

Samozrejme, kvalitná starostlivosť o pleť je dôležitá, no rozhodne už nie v prípade, ak je prehnaná alebo nezodpovedá požiadavkám daného typu pleti. Preto na suchú pleť používajte prípravky na suchú pleť, ktoré ju ešte viac nezosušia, na mastnú zas prípravky určené pre tento typ pleti s rozšírenými pórmi a podobne. Hýčkajte teda svoju pleť v rámci jej aktuálnych požiadaviek. Tie sa menia nielen s vekom, ale napríklad aj s ročnými obdobiami.

Produkty by ste taktiež nemali veľmi často striedať. Určite ale neplatí, že musíte využívať len výrobky jedného radu kozmetiky danej značky. Tie si pokojne nakombinujte podľa potreby a vašej skúsenosti s nimi.

Pozor na spánok!

Na pokožku nepôsobia len také zásadné faktory, akými sú vek, genetika, gravitácia, životný štýl, ale napríklad aj na prvý pohľad neškodná činnosť, ktorá je však dlhotrvajúcejšieho charakteru. Je ňou „deformovanie“ tváre počas spánku, a to najmä v nevhodných spánkových polohách, keď je tvár zaborená vo vankúši a podobne.

Bolo pozorované, že ľudia, ktorí preferujú spánok na jednom boku, majú na tej strane tváre aj viac a hlbšie vrásky. Ideálna sa tak javí poloha na chrbte. Spánok v nevhodnej polohe môže mať na svedomí aj vrásky na krku, resp. spôsobuje ich prehĺbenie.

TOP produkt proti vráskam >>> 

prevencia proti vráskam a spánok
Nezabúdajte teda, že prevencia proti vráskam by mala byť cielená nielen na tvár ako takú, ale aj krk, dekolt atď. Podporte celkovo svoj organizmus blahodarnými živinami zo stravy aj z účinných doplnkov stravy a výsledkom bude i hladká pleť.

A ako ešte zabojovať proti vráskam počas spánku? Kúpte si jemný hodvábny návlek na vankúš. Má mnoho benefitov. Okrem zamedzovania tvorby a prehlbovania vrások treba zmieniť hypoalergénnosť, príjemnú chladivosť a celkovo vyšší komfort pri spánku. Morušový hodvábny návlek na vankúš býva cenovo náročnejší, lacnejšou verziou sú rovnako jemné saténové návlečky, v ktorých sa taktiež spí ako na obláčiku a k pleti sú oveľa šetrnejšie ako klasické bavlnené.

Samozrejme, že okrem polohy v spánku je dôležitá aj samotná jeho dĺžka. Notorická nevyspatosť nie je len dôvodom únavy a zdravotných ťažkostí, ale výsledkom je tiež povädnutá pleť, výrazné kruhy a opuchy pod očami a v neposlednom rade vrásky. Doprajte si pravidelných minimálne 7 hodín spánku. Aj to je účinná prevencia proti vráskam. V zásade nič nestojí, ale často sa na ňu zabúda.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.