Vrásky na kráse rozhodne nikomu nepridávajú – teda najmä čo sa týka žien. U mužov sú totiž akceptované, ba dokonca sú známkou akejsi žiadanej „vyzretosti“. Pokiaľ ste ženou, s veľkou pravdepodobnosťou sa chcete vráskam vyhnúť čo najväčším oblúkom. Nebudeme vám klamať. To, kedy a koľko vrások sa vám časom objaví, závisí aj od genetiky. No máme pre vás niekoľko skvelých protivráskových tipov. Prevencia  proti vráskam zahŕňa tiež varovanie pred tým, čo rozhodne nerobiť, pokiaľ chcete proces tvorby aj prehlbovania vrások čo najviac oddialiť.

Mimiky sa nezbavujte – niečo však môžete obmedziť

Niektoré typy vrások, najmä tie vejárikovité okolo očí, napovedajú napríklad aj o veselej povahe človeka a jeho pozitívnom nastavení.

Kvôli vráskam sa určite nebudete chcieť prestať smiať. To by zaiste nebolo dobrým riešením. No napríklad také mrzuté mračenie sa dokážete predsa len ovplyvniť, a to aspoň do podoby neutrálnejšieho (menej pokrčeného) výrazu tváre. 

Zaujme ťa: Čo znamenajú vyrážky na brade alebo na čele? Podľa ich umiestnenia zistíš problém!

vrásky a mimika

Takto môžete obmedziť napríklad tvorbu takzvaných jedenástkových vrások medzi obočím. Čo vlastne znamenajú vrásky medzi obočím? Pokiaľ ich máte, je pravdepodobné, že máte väčší sklon k rozčuľovaniu sa. Je to tzv. vráska hnevu. No nemusí ju spôsobovať len mračenie sa, ale napríklad i žmúrenie či krčenie čela pri koncentrácii sa na nejakú aktivitu. Jedenástkovým vráskam hnevu, ale aj hlbokým horizontálnym vráskam na čele sa teda dokážete vyhnúť, pokiaľ ho nebudete veľmi často vraštiť.

Starostlivosť o pleť – hydratácia a ochrana pred škodlivým UV žiarením

Je samozrejmosťou, že k prevencii proti vráskam použijete aj kvalitnú kozmetiku. Zamerať by ste sa mali najmä na dôslednú hydratáciu pleti pomocou pleťových krémov a sér s hĺbkovejším pôsobením. Pleť treba natierať nielen ráno a večer, ale aj následne po tom, ako vyjdete z vane či sprchy, kedy má pokožka tendenciu rýchlo vypariť dôležitú vlhkosť. 

Inšpiruj sa: Letné vône pre ženy podľa znamenia zverokruhu

Okrem hydratácie pokožky celého tela a tváre, pri ktorej netreba zabudnúť ani na okolie očí, kde je koža obzvlášť tenká, musíte dbať aj na ochranu proti UV žiareniu. To, že slnko spôsobuje na koži nevzhľadné pigmentácie, ale urýchľuje aj tvorbu vrások, asi nemusíme zbytočne rozvádzať. Nezabúdajte, že slnečné žiarenie dokáže narušiť pokožku nielen v lete, ale aj v zime, preto by ste mali používať krémy s minimálnym faktorom SPF 30.

Zdravý životný štýl = najlepšia prevencia proti vráskam

Ani tie najdrahšie krémy či séra vám nezaručia, že vrásky mať nebudete, ak sa nestravujete zdravo a telu nedodávate všetky potrebné látky – minerály, vitamíny, aminokyseliny… Taktiež vás kozmetika „nespasí“, ak nebodaj fajčíte či holdujete alkoholu, čo má na pokožku priam devastačné účinky.

Pokiaľ si teda chcete čo najdlhšie zachovať hladkú a krásnu pleť, nezanedbajte plnohodnotnú zdravú stravu, z ktorej eliminujete cukor. No zároveň treba dohliadať na pravidelný pitný režim a vnútornú hydratáciu, čo napomôže zdravej napnutosti a sviežosti pokožky.

Neprehliadni: Vyrob si domáci krém na tvár a na telo: Recepty pre suchú, citlivú a namáhanú pleť

hydratácia a plež

 K zdravému životnému štýlu, ktorý vychádza v ústrety pleti bez vrások, patrí i dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu, no nepopierateľne aj kvalitný a adekvátne dlhý spánok. Ideálne je taktiež to, ak sa dokážete čo najviac vyhnúť aj oxidatívnemu stresu. 

Nevhodná starostlivosť či nadmiera starostlivosti o pokožku

Kvalitná starostlivosť o pleť je dôležitá, no rozhodne už nie v prípade, ak je prehnaná alebo nezodpovedá požiadavkám daného typu pleti. Preto na suchú pleť používajte prípravky na suchú pleť, ktoré ju ešte viac nezosušia, na mastnú zas prípravky určené pre tento typ pleti s rozšírenými pórmi a podobne. Možno ste to netušili, ale ak svojej pleti doprajete intenzívnu protivráskovú starostlivosť aj v prípade, ak je vaša pokožka ešte relatívne mladá, iba jej tak uškodíte. Pokožka bude mať totiž tendenciu skôr zlenivieť, preto v tomto naozaj opatrne. Hýčkajte teda svoju pleť len v rámci jej aktuálnych požiadaviek.

Pozor na polohu v spánku

Na pokožku nepôsobia len také zásadné faktory, akými sú vek, genetika, gravitácia, životný štýl, ale napríklad aj na prvý pohľad neškodná činnosť, ktorá je však dlhotrvajúcejšieho charakteru. Je ňou „deformovanie“ tváre počas spánku, a to najmä v nevhodných spánkových polohách, keď je tvár zaborená vo vankúši a podobne. Spánok v nevhodnej polohe môže mať na svedomí aj vrásky na krku, resp. spôsobuje ich prehĺbenie. Nezabúdajte teda, že prevencia proti vráskam by mala byť cielená nielen na tvár ako takú. Podporte svoj organizmus blahodarnými živinami z účinných doplnkov stravy a výsledkom bude i hladká pleť. 

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.