REKLAMA

Bolestivý problém, akým zarastený necht na nohe rozhodne je, môžete zmierniť, ba dokonca vyliečiť aj doma. Samozrejme, vyliečenie v domácich podmienkach má svoje limity, o ktorých si ešte povieme. Odborne sa táto nepríjemná ťažkosť volá onychokryptóza, lat. unguis incarnatus.

Tip: Čo pomáha mnohým pri domácom ošetrení nôh? Skús a neoľutuješ

Niekedy je zarastený necht na nohe najlepšie prenechať chirurgovi či pedikérke

Nebudeme si klamať, ide často o dlhodobý liečebný proces a neraz musí byť napokon zarastený necht so zápalom okolitého tkaniva i tak riešený antibiotikami a chirurgicky u doktora. Je to individuálne.

Pokiaľ teda bolestivosť pretrváva, nemali by ste váhať s návštevou odborníka. Chirurgicky sa potom odstraňuje celý necht alebo sa zužuje. V menej závažných prípadoch si vie s týmto problémom poradiť aj pedikérka. Odborníčky na nechtovú protetiku dokážu účinne pomôcť aj pri vracajúcich sa problémoch so zarastaním.

Prvú pomoc pri pulzujúcej bolesti si však dokážete poskytnúť aj v domácich podmienkach. Okrem toho, ako si pomôcť s touto nepríjemnou záležitosťou domácou liečbou, sa v článku dočítate aj o jednoduchej prevencii zarastajúcich nechtov, a to ako u dospelých, tak i u detí.

Určite si pozri: Zázračné účinky aloe vera využiješ týmito všetkými spôsobmi

Jedným nielen z preventívnych krokov, ale aj riešením pri zarastaní je cielené zmäkčovanie nechtov a okolitej pokožky. Ďalšie účinné tipy, ako pôsobiť na zarastený necht na nohe, sa dozviete ďalej v článku.

Ako dochádza k zarastaniu nechta a čo býva hlavnou príčinou?

Zarastanie nechta s následným zápalom vzniká vtedy, keď bočné časti nechtovej platničky zasahujú do nechtového svalu. Týka sa to vo veľkej miere najmä palca na nohe, keďže je na ňom množstvo mäkkého tkaniva. Zarastanie však môže postihnúť aj ostatné nechty na nohách, v zriedkavejších prípadoch aj na rukách.

Najčastejšie za zarastený necht na nohe môže zlé zastrihávanie nechtov. No a práve od tohto poznatku sa odvíja aj prevencia zarastania.

Ako teda nechty strihať správne? Odpoveďou je rovno. Tak rovno, ako sa dá. Čím viac bude vaše strihanie do oblúka, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa budete pasovať s bolesťou a zápalom, ktorú spôsobuje zarastený necht na nohe. 

Pozri tiež: Dračia krv: Účinky, ktoré zaberajú na rany, bradavice aj Helikobaktera

prevencia zarasteného nechta na nohe u dospelých aj u detí

Ide o to, že zaobleným obstrihnutím odstránite necht a dáte tak priestor mäkkému tkanivu pod ním, ktoré mu pri následnom raste stojí v ceste. Pokiaľ chcete mať istotu rovného zastrihnutia, je lepšie staviť na klieštiky na nechty ako na manikúrové nožnice. U malých neposedných detí je navyše tento spôsob i oveľa bezpečnejší.

Okrem nevhodného zastrihávania nechtov je z hľadiska zarastania rizikové aj nosenie nevhodnej obuvi, predovšetkým úzkej a nepriedušnej. No a viac náchylní sú na zarastanie nechtov diabetici, ľudia s nadmernou potivosťou nôh a osoby trpiace chorobami spôsobujúcimi nedokrvenie končatín.

SOS pomoc pre zarastený necht

Tkanivo v okolí zarastajúceho nechta najskôr reaguje začervenaním a opuchom. Následne sa pridružuje zápal s prípadným hnisavým ložiskom a postihnuté miesto bolestivo pulzuje, pričom bolesť sa stupňuje aj pri samotnom chodení.

V prvom rade je pri ošetrení zarastajúceho nechta podstatná dezinfekcia, na ktorú môžete použiť Betadine.

REKLAMA

Na natieranie postihnutej oblasti sú vhodné a liečivo pôsobiace:

Všetky štyri prostriedky na prírodnej báze majú silné protizápalové účinky.

ako liečiť zarastanie nechtov

Zaobstarať si aspoň jeden vyššie spomínaný účinný prostriedok sa zaiste oplatí, keďže ich využitie je multifunkčné. Prídu teda vhod aj pri iných zdravotných problémoch. Mať tieto poklady v domácej lekárničke často znamená, že sa vyhnete zápalom a bolesti. Sú veľmi efektívne, a to najmä v prípade, keď ich aplikujete hneď, ako sa problém objaví.

Osvedčené tipy, ako sa starať o zarastený necht na nohe

Domáca liečba zarasteného a k tomu zapáleného nechta je celkom zdĺhavá a okrem vyššie spomínaných účinných látok je nutné urobiť aj isté nie práve najpríjemnejšie zásahy. Aby ste dosiahli vyliečenie, mali by sa realizovať na dennej báze.

Ide v podstate o to, aby sa mäkké tkanivo vrátilo pod necht, čo si vyžaduje niekoľkominútové denné zatláčanie tohto rozbujneného tkaniva, kým necht nenarastie do potrebnej dĺžky a tkanivo udrží pod sebou bez zarastania.

Neprehliadni: Tipy a triky, ako urýchliť rast nechtov a posilniť ich

zarastený necht domáca liečba

Ešte pred touto, povedzme si pravdu, nepríjemnou procedúrou, namočte postihnuté chodidlo do teplého bylinkového odvaru, aby došlo k žiaducemu a prácu uľahčujúcemu zmäkčeniu kože, nechta a zároveň k stiahnutiu zápalu.

Ideálnymi bylinkami na tieto kúpele chodidiel sú harmanček, repík či lipkavec. Do zmäkčujúceho kúpeľa si okrem byliniek môžete nechať rozpustiť i magnéziovú soľ, ktorá môže rovnako obsahovať liečivé bylinné zložky.

No a na záver po kúpeli a zatláčaní kože potrite postihnuté miesto vyššie spomínanými prostriedkami (tinktúry s alkoholom, dračia krv, prípadne koloidné striebro). 

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.