REKLAMA

Koža je projekčným plátnom celkového stavu nášho organizmu a rovnako aj psychiky. Pokiaľ niečo nie je v poriadku, dá nám o tom vedieť. Poďte s nami identifikovať problémy s orgánmi, ktoré signalizuje pokožka na tvári. Čo znamenajú vyrážky na brade, nose, akné na čele či fľaky na lícach? Prezradí vám to mapa tváre, podľa ktorej jednotlivé časti prezrádzajú stav orgánov.

Akné v dospelom veku či iné zápalové prejavy na koži dokážu odhaliť mnohé. Z toho, čo sa dočítate nižšie, by ste mali vyvodiť záver, že nie vždy je na mieste zmierňovať len vonkajšie negatívne prejavy kože masťami od dermatológa či drahými prostriedkami z lekárne. Problém totiž treba hľadať a aj odstraňovať vo vnútri organizmu a popri tom následne riešiť aj liečbu kožných ťažkostí zvonka. Keď sa odstráni, teda vylieči hlavná príčina, aj pokožka sa dostane do normálu. Čo znamenajú vyrážky na rôznych častiach tváre? Príčiny akné a rôznych druhov zápalových reakcií odhalíte práve teraz, a to podľa orgánov, ktoré takto vysielajú SOS signály. 

Zápaly na hornej časti čela – akné na čele

Pokiaľ sa vám škvrny či akné objavili na čele v jeho hornej polovici, znamená to preťaženie zažívania, konkrétne tenkého čreva.

Okrem mastných jedál môže za nepríjemné pupáky v tejto časti tváre aj zvýšená konzumácia cukru či alkoholických nápojov. Ak chcete tenkému črevu uľaviť , zamerajte sa na konzumáciu potravín bohatých na probiotiká, ako sú kefír či kvalitné biele jogurty, fermentovaná zelenina, bryndza a podobne. 

vyrážky na čele čo znamenajú

Taktiež minimalizujte príjem cukru. Ideálne je piť čistú neperlivú vodu, žiadne presladené sýtené nápoje.

Tiež sa oplatí prečítať: Vyrážka na jazyku? Pozor, môže to byť vážne!

Škvrny či pupáčiky po bokoch čela v tejto časti môžu znamenať aj ťažkosti s mechúrom. Aj v tomto prípade je vhodné dodržiavať pravidelný pitný režim, ktorý by mal byť zložený z vody a prečisťujúcich bylinkových čajov. Na detoxikáciu a boj proti vnútorným zápalom pomôže napríklad žihľava. Na druhej strane sa však vyhnite káve, prípadne aspoň minimalizujte jej pitie.

Čo znamenajú vyrážky na spodnej časti čela?

Akné na spodnejšej časti čela môžu upozorňovať na problém s kardiovaskulárnym systémom. Na choroby srdca či jeho preťaženie poukazujú taktiež negatívne kožné prejavy nad perou. V tomto prípade je nutné eliminovať stres, na čo sú vhodné rôzne dychové cvičenia či meditácia. Dopriať si treba aj pobyt na čerstvom vzduchu v prírode. S tým by mal byť spojený adekvátny pohyb. Čo sa stravy týka, obmedzte všetky vyprážané jedlá a potraviny bohaté na tuky. Radšej si doprajte v strave dostatok vlákniny a z byliniek funguje najmä hloh.

Kožné problémy v zóne okolo očí

Začervenanie či tvorba šupiniek pod očami signalizuje obličkové problémy. Obmedziť by ste mali príliš slané jedlá, kávu, priemyselne spracované potraviny. Základom je dodržiavať správny pitný režim. Samozrejme, známe sú mnohé účinné bylinky na obličky, ktoré ich prečistia a zregenerujú. Nenechajte, aby ich volanie o pomoc zostalo nevypočuté. Mnohé z obličkových ťažkostí nebolia a vy sa tým pádom môžete dostať k lekárovi pomerne neskoro.

O pokožku zvnútra sa postará nutrikozmetický prípravok Dermavit s unikátnym zložením. Obsahuje 11 prírodných látok s vitamínmi a minerálmi, ktoré pleť nevyhnutne potrebuje k tomu, aby bola zharmonizovaná a vyživená. Zabojujete s ním efektívne nielen proti akné, ale aj proti iným nedokonalostiam pleti.

REKLAMA

Máte pupák či lišaj medzi očami? Je to celkom špecifické miesto. Viete, ktorý orgán takto vysiela SOS? V tom prípade s veľkou pravdepodobnosťou trpí vaša pečeň. Okrem vyhýbania sa alkoholu a ťažkým a mäsitým jedlám sa odporúča dopriať si detoxikačnú kúru postavenú na zelenine s vysokým obsahom vitamínu C. Z byliniek je mimoriadne účinný najmä ostropestrec mariánsky. Z doplnkov stravy zase LIVERAX. Zvážte tiež, či kožné problémy nemohlo spôsobiť aj vaša intolerancia na lepok či laktózu.

Červené škvrny na lícach

Škvrny či vyrážky na lícach, a to najmä v ich hornej časti, signalizujú problém s pľúcami, resp. celkovo s respiračným systémom.

Pokiaľ fajčíte, tak prestaňte. No rovnako sa vyhýbajte i znečistenému vzduchu. Venujte sa dychovým cvičeniam a cvičeniu ako takému. No a pokiaľ trpíte na alergiu, skúste zaradiť aj bylinky proti alergii. Škvrny na pokožke sú totiž neraz alergickým prejavom. Ideálne by ste mali prísť na to, čo vám vadí.

Neprehliadni: Ako vyliečiť podkožné akné? Na odolné vyrážky funguje toto!

vyrážky na lícach pupáky

Nepekný červený nos?

Pupáky lokalizované na nose poukazujú na to, že sa treba zamerať na zotavenie pankreasu. Je dôležitou súčasťou tráviaceho a endokrinného systému. Hoci je to malý orgán, nemožno prehliadať jeho dôležitú úlohu v tele. Škodí mu najmä dlhotrvajúci stres, napätie či vysoký príjem bielkovín. Tiež v strave obmedzte rovnako ako cukor. Z byliniek pomôže koreň púpavy, žihľava, ale aj nechtík či ďatelina.

Akné na brade a v okolí úst

A dostávame sa do finále. Čo znamenajú vyrážky na brade? V tomto prípade ide v zásade o dve možnosti.

Buď organizmus protestuje kvôli zlému stravovaciemu režimu, vtedy je preťažovaný žalúdok, a to napríklad mastnými jedlami, sladkosťami či konzervovanými potravinami plnými éčok, alebo ide o hormonálnu nerovnováhu. Tá môže súvisieť s prirodzeným cyklom tela, prípadne môže ísť aj o neprirodzený výkyv hladiny hormónov.

Tip od nás: Vieš, na čo je dobrý brezový decht?

akné na koži

Hormonálnu nerovnováhu možno v istých medziach vyregulovať vitamínom D, horčíkom, ale nápomocná vie byť aj rastlina maca. Tá v sebe zahŕňa množstvo blahodarných minerálov a esenciálnych mastných kyselín, ktoré majú veľký potenciál nastoliť potrebný hormonálny balans. 

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.