REKLAMA

Predstavte si, že jednoduchá kresba dokáže o vás prezradiť mnohé vlastnosti, ba dokonca na jej základe možno zistiť, či netrpíte duševnou poruchou. Používajú ju aj personalisti na odhalenie skutočností, ktoré nemusia byť z krátkeho pohovoru zrejmé. Psychologický test osobnosti, ktorý nájdete ďalej, je naozaj zaujímavým spôsobom, ako sa aj o sebe dozvedieť viac a podporiť tak následne v konkrétnostiach svoj vlastný sebarozvoj.

Idete do toho? Tak zoberte papier, ceruzku a nakreslite ľubovoľný listnatý strom. Stačí pár minút kreslenia a ukáže sa, čo ste za človeka. Najskôr teda dokončite svoje dielo a následne si prečítajte o jednotlivých osobnostných charakteristikách, ktoré možno vyčítať z vašej kresby.

Tiež zaujme: Ako sa obliecť na pohovor? Outfity pre ženu i muža, ktoré vytvoria pozitívny dojem

Psychologická interpretácia kresby

Projektívny baum test, ktorého autorom je nemecký psychológ Karl Koch, ukáže symbolický obraz toho, ako vidí človek seba samého. Pri analýze kresby sa ide do hĺbky. V tomto psychologickom teste osobnosti vystupujú do popredia najmä tri východiskové symboly – koreň, kmeň a koruna stromu.

Tlak a ťah pri kreslení

Zatiaľ čo silný tlak odhaľuje energickosť, odolnosť a rozhodnosť, slabý tlak znamená, že povaha kresliacieho je skôr jemná, citlivá a menej odolná. Hlboké a pevné ťahy svedčia o ráznej až tvrdohlavej osobnosti, slabé a roztrasené čiary prezrádzajú úzkosť, neistotu aj plachosť.

Veľkosť nakresleného stromu

Nízke sebavedomie, ale aj opatrnosť naznačuje malá kresba. Pokiaľ strom zaberá väčšinu priestoru na papieri, hovorí to o kompenzácii pocitu nedostatočnosti, potrebe dominancie až o agresivite. Ak strom nie je dokončený, resp. presiahol by priestor papiera, znamená to tiež neadekvátne ciele a nezrelosť kresliaceho. Dostatočne veľký, ale nepredimenzovaný strom však môže signalizovať klasickú extrovertnú povahu.

Umiestnenie stromu na papieri

Zanalyzujte tiež, kde na papieri ste svoj strom nakreslili. Pokiaľ sa kresba nachádza viac v pravej časti papiera, hovorí to skôr o pozitívnom vzťahu k druhým ľuďom, otvorenosti k vonkajšiemu svetu a tiež schopnosti prispôsobenia sa. Kresba v ľavej časti papiera zas poukazuje na introvertnejšiu povahu i hĺbavosť.

Zaradenie stromu do konkrétneho ročného obdobia

Nakreslili ste strom s pestrofarebnými listami odkazujúci na jeseň, prípadne strom na jar obsypaný kvetmi? 

Pokiaľ tak človek urobí, odhalí to o ňom ďalšie doplňujúce informácie, ktoré súvisia s jeho emocionálnym nastavením. Teplé obdobia, teda leto a jar poukazujú na veselého človeka a optimistu, zatiaľ čo zima a jeseň môže viac alebo menej signalizovať pesimizmus či stratu.

Neprehliadni: TOP vášnivé znamenia zverokruhu: Patríš medzi ne?

Korene

Sú symbolom stability, tradície a minulosti. Dalo by sa konštatovať, že čím sú hlbšie a rozvetvenejšie, tým lepšie. Znamená to totiž, že kresliaci má dobré sociálne základy a rodinné väzby, cíti sa istejší.

Pokiaľ korene na obrázku chýbajú, nemusí to znamenať nič strašné. Ak ich však kresliaci len naznačí alebo sú slabé, môže to hovoriť o jeho labilnejšej povahe. 

Kmeň stromu

Hrubý a kratší kmeň znamená, že človek je viac fixovaný na matériu a nepatrí medzi takzvaných mysliteľov. Na cieľ zameraný jedinec, ktorý potrebuje dokázať čosi sebe alebo ostatným, vytvára skôr tenký kmeň.

Vo všeobecnosti platí, že čím je kmeň hrubší, tým viac to poukazuje na vitalitu a sebavedomie. Pozor však, ak je základ kmeňa príliš široký. Signalizuje to ťažkopádnosť aj nevyzretosť. Úzky základ znamená neistotu a prílišnú sebakritiku. Vyrovnaný a intelektuálne vyspelý človek kreslí kmeň, ktorý je dĺžkou primeraný ku korune stromu (ideálny je pomer 1:1).

Koruna stromu

Na vitalitu a harmonický prístup k životu poukazuje košatá a pravidelná koruna nakresleného stromu. Otvorená koruna môže znamenať otvorenosť a prístupnosť, ale otvorená koruna z vetiev poukazuje na pretvárku. Uzavretá koruna s oblúčikmi okolo vetiev signalizuje zachovanie odstupu pred druhými a formálnosť.

REKLAMA

Koruna s plodmi či kvetmi naznačuje sentimentálnejšiu a možno aj trochu povrchnejšiu osobnosť, ktorá však má radosť zo života a sklon k pôžitkárstvu. Vo všeobecnosti vetvy stromu reprezentujú vnútorné usporiadanie osobnosti. 

Pozri tiež: Test lásky pre ženy: 15 otázok, ktoré odhalia pravdu o vzťahu

psychologický test osobnosti kreslenie stromu

Pokiaľ sú vetvy stromu vyslovene špicaté, signalizuje to agresivitu. Jemné vetvičky v priestore sú známkou empatie, ale príliš tenké vetvičky môžu znamenať až ostýchavosť.

Diery v kmeni

Akékoľvek diery či odseknuté vetvy na kmeni bývajú znakom traumatizujúceho zážitku, ktorý človeka hlboko poznačil. Čím je poranenie stromu vyššie, tým je trauma čerstvejšia.

Prvky navyše

Hniezda, vtáky či búdky – prvky navyše môžu naznačovať viaceré. Od hravosti cez zmysel pre humor až po neistotu. Tú však možno detekovať najmä v súvislosti s tým, ak je prvok navyše akousi „záplatou“, maskovacím manévrom pre nevydarenú časť kresby.

Podobne možno interpretovať aj šrafovanie či vymaľovávanie častí stromu, pokiaľ je to akýsi spôsob opravy kresby. Pokiaľ sú však vetvy vyslovene holé, je to prejav vážnosti až strohosti.

Čo prezrádza psychologický test osobnosti o antropomorfizme?

Ak človek na svoj strom umiestni ľudské prvky (ruky, tvár a pod.), môže to znamenať duševný problém až poruchu osobnosti. Takto sú vnímané aj zlomené vetvy či začiernená kresba.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.