REKLAMA

Letné prázdniny 2023 sa skončili, deti zasadli do lavíc základných a stredných škôl včera, teda v pondelok 4. septembra. No isto nielen deti, ale aj ich rodičov už zaujíma, kedy ich čakajú ďalšie školské prázdniny 2023/2024. Rodičov pravdepodobne preto, aby si naplánovali dopredu prípadné voľno, dovolenku a taktiež aktivity s deťmi, či už návštevy alebo zaujímavé výlety. No a samozrejme, že taktiež deti teší mať pred sebou vidinu voľných dní.

Kedy nás teda čakajú školské prázdniny 2023/2024 – jesenné, vianočné, jarné, veľkonočné a napokon aj znova veľké letné prázdniny? Tu je prehľad.

Neprehliadni: Nápady na aktivity pre deti aj ich rodičov počas prázdnin 

Na aký termín vychádzajú jesenné prázdniny v školskom roku 2023/2024?

Najbližšie školské prázdniny sú tie jesenné a ich termín vychádza na pondelok 30. októbra a utorok 31. októbra 2023. To znamená, že posledným dňom, kedy idú deti do školy pred jesennými prázdninami, je piatok 27. októbra.

No a keďže je 1. novembra Sviatok všetkých svätých, kedy sa vo veľkom navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a spomína sa na blízkych, ktorí tu už nie sú, tak sa oficiálne do školy nastupuje až 2. novembra 2023, teda vo štvrtok. Spolu s víkendom je to teda až 5 voľných dní.

Inšpirácia: Návod, ako vyrezať tekvicu na Halloween: Tipy, triky aj vzory pre uľahčenie práce 

Vianočné školské prázdniny 2023/2024

Po jesenných školských prázdninách sú v poradí druhými, z ktorých majú deti extra radosť navyše, vianočné prázdniny. Čakajú ich nielen darčeky pod stromčekom, ale zaiste aj iné prekvapenia. Najmä ak nasneží, môžu sa vyblázniť pri sánkovačke, guľovačke či lyžovačke. Posledný deň pred prázdninami sa ide do školy v piatok, 22. decembra 2023. 

Následne majú deti voľno 16 dní, a to od 23. decembra až do 7. januára nového roku 2024. Vianoce, konkrétne Štedrý deň vychádza tento rok na nedeľu. Do školy sa nastupuje v pondelok 8. januára 2024.

Môže sa hodiť: SMS k Vianociam a k Novému roku: Najkrajšie sviatočné vinše

zimné prázdniny dni voľna

Jarné prázdniny 2024 podľa krajov

Jarné školské prázdniny si prejdeme podľa jednotlivých krajov, nakoľko ich termín nie je jednotný pre celé Slovensko. Žiaci základných a stredných škôl si ich budú užívať v tomto poradí. Najskôr sa z voľných dní potešia študenti v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji, následne v Košickom a Prešovskom a napokon v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji.

Tieto voľné dni využijú mnohé rodiny na lyžovačku, či už v Tatrách alebo v Alpách, prípadne si užijú prírodu trochu inak, alebo sa pustia do jarného upratovania. Maturanti v tomto čase už vo veľkom opakujú, čo sa naučili predošlé roky, aby sa ich úsilie pretavilo do úspešného finišu, a to najskôr pri písomných maturitách a následne aj pri ústnych počas skúšania pri zelenom stole.

REKLAMA

Banskobystrický, Žilinský a Trenčiansky kraj

Prvé tri kraje majú jarné prázdniny naplánované od 19. do 23. februára. Posledným vyučovacím dňom pred prázdninami je 16. február, ktorý vychádza na piatok. Jarné prázdniny pre Banskobystrický, Žilinský a Trenčiansky kraj zahŕňajú aj dva víkendy. Spolu je to 9 voľných dní. Žiaci daných krajov do lavíc znovu zasadnú v pondelok 26. februára 2024.

Košický a Prešovský kraj

Žiaci na východe Slovenska sa potešia jarným prázdninám v trvaní od pondelka 26. februára do piatka 1. marca. 2024, pričom posledný deň v škole pred prázdninami vychádza na 23. februára. Po prázdninách sa zas deti vrátia do lavíc v pondelok 4. marca 2024.

Bratislavský, Trnavsky a Nitriansky kraj

Zatiaľ čo ostatní žiaci oddýchnutí po jarných prázdninách už usilovne zarezávajú v škole, tak tých z Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja voľné dni ešte len čakajú. V menovaných krajoch sú jarné prázdniny ohraničené dátumami 4. až 8. marca 2024, pričom posledný deň príchodu do školy pred prázdninami je piatok 1. marca a opätovné zasadnutie do školských lavíc sa potom koná v pondelok 11. marca 2024.

Veľká noc 2024 a prázdniny

Veľkonočné prázdniny trvajú na celom Slovensku od 28.03.2024 do 02.04.2024. Žiaci a študenti si tak užijú 6 voľných dní, vrátane dvoch víkendových. No a možností, ako tento čas naplniť zábavnými tematickými aktivitami s deťmi , je naozaj mnoho. Vsaďte na kreativitu a doprajte si k tomu možno aj čosi tradičné.

Čo ešte dodať? Asi len to, že do školy sa ide naposledy pred veľkonočnými prázdninami v stredu 27. marca a nastupuje sa opäť až v stredu, a to 3. apríla 2024.

Pozri si tiež: Šibi ryby mastné ryby: Veľkonočné veršovačky a básničky

kedy sú školské prázdniny veľkonočné prázdniny a jarné prázdniny pre jednotlivé kraje

Letné prázdniny v školskom roku 2024

Najdlhšie a z tohto titulu aj najobľúbenejšie sú pre žiakov letné prázdniny. Deti sa tešia na slnko, vodu a kopec zábavných atrakcií, rodičia sa možno trochu desia, ako tento čas deťom vyplnia a hlavne, či im vyjde dovolenka, prípadne, s ktorými starými rodičmi alebo v akom letnom tábore strávia ich ratolesti tento tak trochu lenivý čas.

Je skvelé, že termín letných prázdnin sa nemení. Trvajú dva mesiace, čo by sa zdalo ako príliš dlhý čas, no opýtajte sa hociktorého žiaka a ten vám zaiste povie, že utiekli rýchlo, ani nevie ako. Školský rok 2024 sa končí v piatok 28. júna 2024 a po letnej záhaľke, ale aj zábave a zážitkoch sa do školy nastupuje v pondelok 2. septembra 2024. A samozrejme, že 1. septembra je Deň Ústavy Slovenskej republiky a zároveň deň pracovného pokoja. 

Ďalšie voľné dni a predĺžené víkendy

Okrem školských prázdnin môžu študenti a žiaci počítať aj so samostatnými voľnými dňami a predĺženými víkendami.

  • 15. septembra 2023 je Sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorý pripadá na piatok. Potešte deti aj seba podareným predĺženým víkendom.
  • 1. november 2023, čo je streda, sme už spomínali v spojitosti s jesennými prázdninami. Ide o Sviatok všetkých svätých, vďaka ktorému sa deti do škôl vracajú až vo štvrtok 2. novembra.
  • 17. novembra 2023 je Deň boja za slobodu a demokraciu. Tento voľný deň spadá na piatok, čo opäť zabezpečí predĺžený víkend. 
  • 1. máj 2024 a 8. máj 2024 sú dňami pracovného pokoja, nakoľko 1.5. oslavujeme Sviatok práce a 8.5. Deň víťazstva nad fašizmom.

Neprehliadni:Zoznamy potrebných pomôcok a zošitov do školy pre každý ročník

Tieto voľné dni pripadajú na stred týždňa, takže študenti si môžu počas jednej aj druhej stredy vydýchnuť a načerpať energiu do ďalšieho učenia, keďže do konca školského roka 2023/24 ich už žiadne prázdniny ani voľné dni nečakajú.

Foto: Freepik 

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.