REKLAMA

Veľká noc je za dverami a vy uvažujete nielen nad tým, ako dodať príbytku tú správnu jarnú atmosféru veľkonočnými dekoráciami, čo pripravíte na pohostenie pre návštevy, ale zároveň hľadáte spôsoby, ako zmysluplne zabaviť svoje deti? Aktivity pre deti na Veľkú noc, ktoré vám ponúkame, zamestnajú ruky aj pozornosť malých nezbedníkov. A k tomu papierové dekorácie zajačikov či vajíčok skrášlia interiér. Dôležité však je to, že deti sa nebudú nudiť a popri zábave si zdokonalia aj mnohé svoje zručnosti a schopnosti. Spestrite im bežný program a navoďte skvelú veľkonočnú náladu aj s týmito tipmi.

Aktivity pre deti na Veľkú noc s vajíčkami

V tomto prípade nepôjde o vyzdobovanie kraslíc, ale o pohybovo komplexnejšiu aktivitu. Samozrejme, že aj pôvodom nemecká klasika, akou je hľadanie čokoládových vajíčok, ktoré sú starostlivo ukryté po záhrade alebo v byte, má svoje čaro. No skvele sa dá zabaviť aj bez čokoládových vajíčok.

V domácnosti s deťmi sa zaiste nájdu plastové vajíčka zo sladkostí, v ktorých bolo ukryté prekvapenie. Na veľkonočné aktivity pre deti ich viete využiť na 100-percent. Zbierať ich počas roka sa teda rozhodne oplatí.

veľkonočné aktivity pre deti
Foto: Pinterest

Poznáte veľkonočné balansovanie s vajíčkami na lyžici? Je to tiež jedna z tradičnejších hier, keď sa malí, ale aj veľkí súťažiaci snažia dostať vajíčko bez poškodenia do cieľa a pritom môžu prekonávať aj nejaké tie prekážky. V pôvodnej verzii sa manipuluje so slepačími originálmi, pokiaľ však chcete hru realizovať v interiéri a aktérmi sú aj veľmi malé deti, rozbité vajíčka na dlážke zaiste nepotešia.

Bude teda lepšie, keď stavíte na vajíčka umelé a podstatou zostáva, aby dieťaťu vajíčko z lyžice či varechy nespadlo na zem a dorazilo s ním úspešne až do cieľa. Okrem rúk možno na držanie lyžice použiť aj ústa. V náročnejšej verzii si deti odovzdávajú štafetu z lyžice na lyžicu.

aktivity pre deti na veľkú noc
Foto: Pinterest

Hry pre najmenších aj pre väčších

Umelohmotné, ale aj z papiera vystrihnuté vajíčka sa skvele hodia aj na poznávacie veľkonočné aktivity, ktoré označujeme ako zaraďovacie alebo triediace a spomínali sme ich aj v článku o Montessori výchove. Malé deti, ktoré sa učia farby, vycibria svoje schopnosti ešte viac tým, že napríklad do košíčkov alebo nádobiek roztriedia vajíčka podľa farebnosti. A keďže Veľká noc je pestrofarebná, možností na triedenie podľa farieb nájdete zaiste oveľa viac.

Pre väčšie deti bude mať zas čaro hra, pri ktorej sú v umelohmotných vajíčkach ukryté otázky. Môžu byť vedomostné, ale aj zábavné. Prípadne možno do vajíčok ukryť aj konkrétne výzvy, čo treba urobiť, aby dieťa (či družstvo) nazbieralo body. (Napr. Vyskoč 8-krát za sebou ako zajačik. Zarecituj veľkonočnú básničku. Vymenuj 5 jarných kvietkov. Vysloboď vajíčko z bludiska.)

aktivity pre deti na veľkú noc nápady
Foto: Pinterest
Motorické zručnosti detí dokáže zdokonaliť vyslobodzovanie umelohmotných vajíčok naberačkou. A to či už z nádoby s vodou alebo z nádoby, ktorej vrch polepíte páskou tak, aby ste ich chytanie trochu skomplikovali.

Z kartónovej škatule si tiež môžu deti vyrobiť zajaca s otvorenými ústami, do ktorých mu budú triafať umelohmotnými vajíčkami. Kto bude mať lepšiu mušku? Na triafanie možno použiť ruky, ale pokojne aj hokejku či golfovú palicu.

papierové dekorácie na veľkú noc pre deti
Foto: Pinterest

Veľkonočné dekorácie z papiera – kreatívna zábava s krásnym efektom

Aktivity pre deti na Veľkú noc môžu mať aj podobu skrášľovania interiéru. Ešte pred Veľkou nocou zabavte deti tým, že budete spoločne vyzdobovať domácnosť jarnými dekoráciami. 

REKLAMA
...

Špeciálne tie papierové sú priam ideálne pre detské ruky. A nemusíte sa báť škrupiniek a rozbitých vajíčok, ktoré neskončia ako kraslice, ale ako nepodarky v koši. Pri papierových dekoráciách postačí lepidlo, farebný papier, nožnice, nejaké motúziky či farebné stuhy. No a aby sme nezabudli, dôležitým materiálom sú i zvyšné rolky z toaletného papiera alebo kuchynských utierok.

jarné ozdoby z papiera
Foto: Pinterest

Zmajstrujte si závesné aj stojace dekorácie z papiera na Veľkú noc

Možností na tvorbu veľkonočných papierových dekorácií majú deti neúrekom. Stačí sa viac-menej držať osvedčených symbolov jari, ako sú kvietky (tulipány, narcisy, púpavy), vajíčka, zajačikovia či kuriatka. No a samozrejme, i veselej pestrofarebnosti.

papierové vence na dvere
Foto: Pinterest

Tiež si treba premyslieť, či pôjde o výzdobu steny, dvier, vetvičiek alebo podobločnice či stola. Papierové dekorácie môžu mať svoje čestné miesto aj v rámci veľkonočného prestierania, napríklad ako ozdoba taniera či veselá podložka pod príbor.

Závesné veľkonočné dekorácie z papiera môžu mať podobu venčeka. Stačí si vystrihnúť podľa taniera kruh a naň postupne ponaliepať či už jarné kvietky, alebo vajíčka. Tie si deti predpripravia podľa šablóny z farebného papiera. Výhodou takéhoto jarného papierového venca na dvere či stenu je jeho ľahké upevnenie lepiacou páskou. Pokiaľ chcete zvýšiť jeho trvanlivosť, nechajte, nech ho deti vyrobia a vy ho dodatočne prejdite priehľadným lakom.

veľkonočné papierové dekorácie kvety
Foto: Pinterest

Efektne možno zavesiť do interiéru alebo okna aj veľkonočné girlandy. Ako vidíte na obrázkoch zozbieraných z Pinterestu, krásne ukážu kvety, vajíčka či dokonca mrkvičky. Neutrálnejšie vyzerajúce kvietky si ako symbol jari môžete nechať pokojne vyvesené aj dlhšie, ako len na Veľkú noc.

A pokiaľ chcete naozaj trendy veľkonočnú DIY výzdobu, urobte si z deťmi veselé papierové girlandy so zajačikmi, ktoré budú mať prilepené huňaté chvostíky. Tie budú tvoriť miniatúrne pom-pomy. Ako na ne, zistíte z fotky nižšie.

aktivity pre deti na veľkú noc zajačiky
Foto: Pinterest
Stojace veľkonočné dekorácie z papiera môžu mať ako základňu už spomínanú rolku z toaleťáka. Je stabilná a zároveň na ňu deti vedia nakresliť tváričku zajaca či kuriatka. Už len prilepiť uši alebo pierka a milá dekorácia je na svete. Alebo si z nastrihaných koliesok rolky urobte efektné papierové hniezda nielen pre vajíčka z papiera.
Aktivity pre deti na Veľkú noc spolu s vytváraním DIY ozdôb realizujte ideálne spoločne ako rodina. Nejde len o usmernenie v rámci hry, ale aj o posilnenie vzťahov vďaka zábavným zážitkom.
veľkonočné zajačiky dekorácie z papiera
Foto: Pinterest/úvodná fotka Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.