Text tradičnej veľkonočnej veršovačky „Šibi ryby mastné ryby“ pozná asi každý. Viete si to predstaviť v túto sviatočnú dobu bez detských básničiek zviazaných s Veľkou nocou, prípadne aj bez SMS na Veľkú noc, ktorými vinšujeme na diaľku?
Veľkonočný pondelok s oblievačkami a šibačkami už možno nie je tým ako v minulosti, no stále sa u nás na Slovensku prihlásia v tento deň o slovo vŕbové prúty v podobe vyzdobených korbáčov a tiež vedrá s vodou. Tento zvyk pretrváva predovšetkým na dedinách. No a niekde sa oblieva už len symbolicky s voňavkou.
Ľudový zvyk sa drží minimálne v rodinách, keď malí šibači pochodia svoje babky, tety, sesternice a vyšibú ich či pooblievajú. Úkon šibania má zabezpečiť, aby bola žena zdravá a krásna. A voda pri oblievaní taktiež symbolizuje zdravie, krásu a mladosť.
Po šibačke a oblievačke dostanú chlapci či už sladkú alebo aj finančnú odmenu. Bez veršíkov „Šibi ryby mastné ryby“ by to v tomto prípade nebolo ono. Preto vám okrem klasického textu prinášame aj jeho veselé obmeny. Užite si veľkonočný pondelok.
Šibi ryby mastné ryby – originál text a ďalšie podobné veršovačky
Šibi ryby mastné ryby, kus koláča od korbáča, k tomu ešte žuvačku a 5 eur do vačku!
🐣🐰🐣
Šibi ryby mastné ryby, vinšujem vám v tejto chvíli veľa zdravia, šťastia, sily! A na revanš koláčik za jemnučký korbáčik.
🐣🐰🐣
Šibi ryby rybičky, ja som chlapček maličký. Šibem zhora, šibem zdola, aby dievka pekná bola.
Šibi ryby, mamička, prosíme si vajíčka! Len najkrajšie maľované a kvietkami cifrované. K tomu ešte kus koláča od korbáča!
🐣🐰🐣
Šibi ryby mastné ryby, kus koláča od korbáča, ja chcem iba máličko, maľované vajíčko.
🐣🐰🐣
Šibi ryby mastné ryby, môj korbáčik nemá chyby. Ešte vody trošička, daj vajíčko z košíčka!
Zaujímavosti o šibačke
- Veľkonočná šibačka sa nazýva aj šibanie, šibiračka alebo šľahačka.
- Pôvodne sa nešibalo korbáčom, ale len čerstvo odtrhnutým vŕbovým prútikom.
- Dotyk vŕbového prútika má preniesť na dievča jeho silu, keď je v jarnom rozpuku a plný životodarnej miazgy. Tento úkon má zaručiť, že dievča bude ohybné, zdravé a svieže.
- V minulosti sa ako výslužka dávali len ozdobené vajíčka, tzv. kraslice. Peniaze a čokoládové vajíčka sú až novodobým prevedením výslužky.
- Do polovice 20. storočia bolo šibanie na Veľkú noc typickejšie pre západ Slovenska a na strednom a východnom Slovensku sa zas realizovala oblievačka.
- Aktuálne výskumy potvrdzujú, že veľkonočné sviatky, predovšetkým veľkonočný pondelok, nepatria u dievčat k obľúbeným. Mnohé rodiny, v ktorých žijú dievčatá, riešia veľkonočný pondelok tak, že odídu z domu, aby sa zvyku šibačky a oblievačky vyhli.
Tiež sa inšpiruj: Aktivity pre deti na Veľkú noc: Stavte na veľkonočné dekorácie z papiera a zábavné hry
Pinterest/Freepik