REKLAMA

Text tradičnej veľkonočnej veršovačky „Šibi ryby mastné ryby“ pozná asi každý. Viete si to predstaviť v túto sviatočnú dobu bez detských básničiek zviazaných s Veľkou nocou, prípadne aj bez SMS na Veľkú noc, ktorými vinšujeme na diaľku?

Podľa správnosti a tradície veľkonočná šibačka nemá znamenať bitku. Má to byť povzbudenie k životu a plodnosti. Prút alebo korbáčik by mali pochádzať z kríka alebo stromu, ktorý je už plný miazgy. Najlepšie sú na to vraj prúty z liesky, brezy, bazy, čerešne alebo lipy.

Veľkonočný pondelok s oblievačkami a šibačkami už možno nie je tým ako v minulosti, no stále sa u nás na Slovensku prihlásia v tento deň o slovo vŕbové prúty v podobe vyzdobených korbáčov a tiež vedrá s vodou. Tento zvyk pretrváva predovšetkým na dedinách. No a niekde sa oblieva už len symbolicky s voňavkou.

Ľudový zvyk sa drží minimálne v rodinách, keď malí šibači pochodia svoje babky, tety, sesternice a vyšibú ich či pooblievajú. Úkon šibania má teda zabezpečiť, aby bola žena zdravá a krásna. A voda pri oblievaní taktiež symbolizuje zdravie, krásu, mladosť. 

Zíde sa: Veľkonočné SMS: 🐣 VÝBER TOP 10 🐣

veľká noc na slovensku

Po šibačke a oblievačke dostanú chlapci či už sladkú alebo aj finančnú odmenu. Domáci oblievačov v minulosti, ale aj dnes hostia i šunkou, klobásou či syrovými roládami. Pre dospelých šibačov nechýba ani pálenka, v miernejšej verzii víno. No a samozrejme, že klasickou výslužkou od dievčat pre chlapcov sú veľkonočné kraslice. 

Toto všetko by bez veršíkov „Šibi ryby mastné ryby“ nebolo ono. Preto vám okrem klasického textu prinášame aj jeho veselé obmeny. Užite si veľkonočný pondelok.

Šibi ryby mastné ryby – originál text a ďalšie podobné veršovačky

Výdatná oblievačka a šibačka s korbáčmi pripadajúca na Veľkonočný pondelok má rôzne varianty, a to podľa oblasti na Slovensku. Mládenci sa v oblastiach, kde má tradíciu šibanie, snažili upliesť čo najkrajšie korbáče. Jednoduchšie zo šiestich alebo ôsmich prútov, zložitejšie z desiatich až dvanástich.

šibi ryby mastne ryby text

Šibi ryby, mastné ryby, kus koláča od korbáča, k tomu ešte žuvačku a 5 eur do vačku!

🐣🐰🐣

Šibi ryby, mastné ryby, vinšujem vám v tejto chvíli veľa zdravia, šťastia, sily! A na revanš koláčik za jemnučký korbáčik. 

🐣🐰🐣

Šibi ryby rybičky, ja som chlapček maličký. Šibem zhora, šibem zdola, aby dievka pekná bola.

🐣🐰🐣

Šibi ryby, mamička, prosíme si vajíčka! Len najkrajšie maľované a kvietkami cifrované. K tomu ešte kus koláča od korbáča!

🐣🐰🐣

Šibi ryby, mastné ryby, kus koláča od korbáča, ja chcem iba máličko, maľované vajíčko.

🐣🐰🐣

Šibi ryby, mastné ryby, môj korbáčik nemá chyby. Ešte vody trošička, daj vajíčko z košíčka!

🐣🐰🐣

Šibi-ryby, mastné ryby, aby teba blšky, mušky neštípali, a vy, pani tetička, prineste nám vajíčka, lebo jedno, lebo dve, však vám málo ubudne.

REKLAMA

🐣🐰🐣

veľkonočné básničky

Zaujímavosti o šibačke

  • Veľkonočná šibačka sa nazýva aj šibanie, šibiračka alebo šľahačka.
  • Pôvodne sa nešibalo korbáčom, ale len čerstvo odtrhnutým vŕbovým prútikom.
  • Dotyk vŕbového prútika má preniesť na dievča jeho silu, keď je v jarnom rozpuku a plný životodarnej miazgy. Tento úkon má zaručiť, že dievča bude ohybné, zdravé a svieže.
  • Ľudia tiež verili, že šibaním sa dobrí duchovia sídliaci v rastline premiestnia do tela, aby vyhnali tých zlých, čo sa v ňom zahniezdili v zime.
  • Po šibačke nasleduje výslužka, ktorá má potvrdiť úspešnosť tejto procedúry.
  • Iné vysvetlenie pre šibačku majú kresťania, ktorí si ňou pripomínajú neľútostné šibanie a rozháňanie žien, ktoré šírili radostnú zvesť o zmŕtvychvstaní Ježiša z hrobu.

Tiež sa inšpiruj: Aktivity pre deti na Veľkú noc: Stavte na veľkonočné dekorácie z papiera a zábavné hry

  • V minulosti sa ako výslužka dávali len ozdobené vajíčka, tzv. kraslice. Peniaze a čokoládové vajíčka sú až novodobým prevedením výslužky.
  • Do polovice 20. storočia bolo šibanie na Veľkú noc typickejšie pre západ Slovenska a na strednom a východnom Slovensku sa zas realizovala oblievačka.
  • Aktuálne výskumy potvrdzujú, že veľkonočné sviatky, predovšetkým veľkonočný pondelok, nepatria u dievčat k obľúbeným. Mnohé rodiny, v ktorých žijú dievčatá, riešia veľkonočný pondelok tak, že odídu z domu, aby sa zvyku šibačky a oblievačky vyhli.

Ďalšie veľkonočné ľudové riekanky vhodné na Veľkonočný pondelok

🐣🐰🐣

Veľká Noc, Veľká noc, kedyže už bude? Ktorýže ma šuhaj oblievati príde? Oblievaj mi šuhaj vlasy aj hlavičku, ale mi zašanuj tú moju sukničku.

🐣🐰🐣

Poďme chlapci, schuti, natrhajme prúty na poriadne korbáče – z nich sa každý krúti. 

🐣🐰🐣

Krásnu, peknú Veľkú noc, dobrý korbáč na pomoc, vedro vody každej dievke, nech výskajú malé, veľké. Pekných kraslíc plný dom a radosti, šťastia v ňom.

🐣🐰🐣

Oblievaj ma, šuhajko, veď je voda na to, dostaneš vajíčko veľmi pekné za to.

🐣🐰🐣

Po Veľkonočnom pondelku sa na strednom a východnom Slovensku zvykli dievčatá za okúpanie a vyšibanie chlapcom odplatiť, ale v dobrom slova zmysle. Z lásky ich taktiež vyoblievali, keď neboli mládenci dostatočne ostražití. Toľko k povestnému šibi ryby mastné ryby a veľkonočnej tradícii, ktorou sa v zásade uzatvára veľkonočný týždeň. Veľkonočné šibanie a oblievanie pretrváva v zmiernenej podobe ako jeden z mála tradičných zvykov z minulosti a je vlastne tým, ktorý nám asi ako prvý napadne v súvislosti so slávením Veľkej noci. A to napriek tomu, že tradičných zvykov na Veľkú noc bolo ohromné množstvo.

Použité zdroje:

[1] Denisa Fulmeková: Magická sila sviatkov (Tradície a čary v kolobehu roka), Slovart Bratislava 2014. 

[2] Zora Mintalová Zubercová: Tradície na Slovensku (Rodinné aj výročné sviatky a zvyky), Slovart Bratislava 2015.

[3] Zora Mintalová Zubercová: Zdravia, šťastia vinšujeme (Naše ľudové tradície a sviatky), Slovart Bratislava 2019.

Pinterest/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.