Text tradičnej veľkonočnej veršovačky „Šibi ryby mastné ryby“ pozná asi každý. Viete si to predstaviť v túto sviatočnú dobu bez detských básničiek zviazaných s Veľkou nocou, prípadne aj bez SMS na Veľkú noc, ktorými vinšujeme na diaľku?

Veľkonočný pondelok s oblievačkami a šibačkami už možno nie je tým ako v minulosti, no stále sa u nás na Slovensku prihlásia v tento deň o slovo vŕbové prúty v podobe vyzdobených korbáčov a tiež vedrá s vodou. Tento zvyk pretrváva predovšetkým na dedinách. No a niekde sa oblieva už len symbolicky s voňavkou.

Ľudový zvyk sa drží minimálne v rodinách, keď malí šibači pochodia svoje babky, tety, sesternice a vyšibú ich či pooblievajú. Úkon šibania má zabezpečiť, aby bola žena zdravá a krásna. A voda pri oblievaní taktiež symbolizuje zdravie, krásu a mladosť. 

veľká noc na slovensku

Po šibačke a oblievačke dostanú chlapci či už sladkú alebo aj finančnú odmenu. Bez veršíkov „Šibi ryby mastné ryby“ by to v tomto prípade nebolo ono. Preto vám okrem klasického textu prinášame aj jeho veselé obmeny. Užite si veľkonočný pondelok.

Šibi ryby mastné ryby – originál text a ďalšie podobné veršovačky

šibi ryby mastne ryby text

Šibi ryby mastné ryby, kus koláča od korbáča, k tomu ešte žuvačku a 5 eur do vačku!

🐣🐰🐣

Šibi ryby mastné ryby, vinšujem vám v tejto chvíli veľa zdravia, šťastia, sily! A na revanš koláčik za jemnučký korbáčik. 

🐣🐰🐣

Šibi ryby rybičky, ja som chlapček maličký. Šibem zhora, šibem zdola, aby dievka pekná bola.

veľkonočné básničky

Šibi ryby, mamička, prosíme si vajíčka! Len najkrajšie maľované a kvietkami cifrované. K tomu ešte kus koláča od korbáča!

🐣🐰🐣

Šibi ryby mastné ryby, kus koláča od korbáča, ja chcem iba máličko, maľované vajíčko.

🐣🐰🐣

Šibi ryby mastné ryby, môj korbáčik nemá chyby. Ešte vody trošička, daj vajíčko z košíčka!

Zaujímavosti o šibačke

  • Veľkonočná šibačka sa nazýva aj šibanie, šibiračka alebo šľahačka.
  • Pôvodne sa nešibalo korbáčom, ale len čerstvo odtrhnutým vŕbovým prútikom.
  • Dotyk vŕbového prútika má preniesť na dievča jeho silu, keď je v jarnom rozpuku a plný životodarnej miazgy. Tento úkon má zaručiť, že dievča bude ohybné, zdravé a svieže.

  • V minulosti sa ako výslužka dávali len ozdobené vajíčka, tzv. kraslice. Peniaze a čokoládové vajíčka sú až novodobým prevedením výslužky.
  • Do polovice 20. storočia bolo šibanie na Veľkú noc typickejšie pre západ Slovenska a na strednom a východnom Slovensku sa zas realizovala oblievačka.
  • Aktuálne výskumy potvrdzujú, že veľkonočné sviatky, predovšetkým veľkonočný pondelok, nepatria u dievčat k obľúbeným. Mnohé rodiny, v ktorých žijú dievčatá, riešia veľkonočný pondelok tak, že odídu z domu, aby sa zvyku šibačky a oblievačky vyhli.

Tiež sa inšpiruj: Aktivity pre deti na Veľkú noc: Stavte na veľkonočné dekorácie z papiera a zábavné hry

Pinterest/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.