V súvislosti s pozitívnym pôsobením slnka na organizmus človeka sa spomína najmä syntetizovanie potrebného vitamínu D. Taktiež sa s prežiarenými letnými dňami vylepšuje aj naša nálada. Je to v kontexte so zvýšenou produkciou „hormónu šťastia“, čiže serotonínu. Je však naozaj pravdou, že slnko a akné je super spojenie, pretože slnečné žiarenie, ktorému je vystavovaná problematická pleť, dokáže takúto pokožku liečiť?

Síce slnečné lúče pomáhajú, ale vedia tiež napáchať škody. A to najmä v prípade nedostatočnej ochrany pokožky. Najväčším strašiakom je rakovina kože. Radosť však určite neprinesie ani urýchlené starnutie pokožky sprevádzané zvýšenou pigmentáciou či dokonca alergia na slnko prejavujúca sa svrbivými vyrážkami. Tehotenstvo a opaľovanie taktiež nejde dokopy, ako ste si už u nás mohli prečítať.

Áno, s niektorými kožnými problémami môže slnko naozaj pomôcť. Je to napríklad v prípade psoriázy, prejavujúcej sa červenými škvrnami vo forme prstencov, prípadne slnko pôsobí blahodarne aj na niektoré druhy atopického ekzému. Ako je to ale s tvrdením, že slnko pôsobí pozitívne na akné, zmierňuje ho či lieči?

Slnko a akné – naozaj vhodná kombinácia?

Pokiaľ trpíte na problematickú pokožku, určite ste už niekde registrovali dobre mienenú radu, že s akné treba ísť na slnko, pretože ho vylieči. Tento babský tip si však radšej k srdcu neberte!

Síce sa zo začiatku vizuálne môže javiť, že akné po intenzívnejšom pôsobení slniečka naozaj ustúpilo, no je to skôr naopak.

Pozri tiež: Vlhčené obrúsky na odličovanie? Pozri, prečo to nie je dobrý nápad

akné a slnko

Opálená pokožka na jednej strane pôsobí zjednotenejšie, je to tak trochu prírodný make-up, takže zapálené miesta až tak nevidno, ale samotný problém s akné zostáva, ba dokonca sa môže ešte zhoršiť.  

Pokožku slnko presuší, čo môže vyzerať pre mastnú a problematickú pleť ako bonus. No v skutočnosti týmto vysúšaním pokožka rýchlejšie rohovatie a hrubne. To znamená, že nahromadené odumreté kožné bunky blokujú maz v póroch, no a to je živná pôda pre vyrážky. Dostatočná hydratácia zvnútra vďaka pitnému režimu i zvonka pomocou kozmetických produktov je preto dôležitá aj pre pleť s vyrážkami. Vysúšanie, a to sa netýka len toho zo slnka, ale napríklad aj pôsobením agresívnej kozmetiky s obsahom alkoholu, nie je ani pre pleť s akné prospešné.

Mallorca akné nie je žart!

Nie je akné ako akné. V horúcich a slnečných letných dňoch sa môže toto zápalové kožné ochorenie vo forme akné Mallorca objaviť dokonca aj u ľudí, ktorí inak netrpia na problematickú pleť.

Príčinou býva kombinácia vystavovania sa slnečnému žiareniu spolu s chemickými látkami nachádzajúcimi sa napríklad aj v kozmetike na opaľovanie, dokonca môže byť jedným zo spúšťačov aj stopové množstvo nafty v morskej vode. Vysoké teploty i vlhkosť vzduchu v letoviskách sa s nadmerným potením vedia taktiež negatívne podpísať pod neúnosný proces množenia kožných baktérií spôsobujúcich kožné nepríjemnosti. V skratke povedané, slnko dokáže akné aj spôsobiť, preto sa na jeho liečivú silu v tomto zmysle určite nespoliehajte.

Neprehliadni: Multifunkčná levanduľová voda: Pre tieto účinky na pleť i vlasy si ju zamiluješ! 

Aký zvoliť vhodný opaľovací prostriedok pre mastnú a problematickú pokožku?

Nielen pri aknóznej pokožke treba špeciálne myslieť na vhodný opaľovací prostriedok. Každá pleť si pýta svoje. Ak sa ale chcete vyhnúť problémom s akné zo slnka, voľte radšej ľahšiu konzistenciu pre citlivú pleť, či už gélovitejšiu alebo v podobe spreja bez zaťažujúcich olejových zložiek. Ideálnu nemastnú textúru majú napríklad výrobky La Roche-Posay Anthelios.

Vyvarovať sa tak treba v prípade problematickej pokožky s akné a celkovo pokožky so zvýšenou mazotvorbou príliš mastným a hutným opaľovacím krémom.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.