REKLAMA

V súvislosti s pozitívnym pôsobením slnka na organizmus človeka sa spomína najmä syntetizovanie potrebného vitamínu D. Taktiež sa s prežiarenými letnými dňami vylepšuje aj naša nálada. Je to v kontexte so zvýšenou produkciou „hormónu šťastia“, čiže serotonínu. Je však naozaj pravdou, že slnko a akné je super spojenie, pretože slnečné žiarenie, ktorému je vystavovaná problematická pleť, dokáže takúto pokožku liečiť?

Síce slnečné lúče pomáhajú, ale vedia tiež napáchať škody. A to najmä v prípade nedostatočnej ochrany pokožky. Najväčším strašiakom je rakovina kože.

Radosť však určite neprinesie ani urýchlené starnutie pokožky sprevádzané zvýšenou pigmentáciou či dokonca alergia na slnko prejavujúca sa svrbivými vyrážkami. Tehotenstvo a opaľovanie taktiež nejde dokopy, ako ste si už u nás mohli prečítať.

Áno, s niektorými kožnými problémami môže slnko naozaj pomôcť. Je to napríklad v prípade psoriázy, prejavujúcej sa červenými škvrnami vo forme prstencov, prípadne slnko pôsobí blahodarne aj na niektoré druhy atopického ekzému. Ako je to ale s tvrdením, že slnko pôsobí pozitívne na akné, zmierňuje ho či lieči?

Neprehliadni: Multifunkčná levanduľová voda: Pre tieto účinky na pleť i vlasy si ju zamiluješ! 

Slnko a akné – naozaj vhodná kombinácia?

Pokiaľ trpíte na problematickú pokožku, určite ste už niekde registrovali dobre mienenú radu, že s akné treba ísť na slnko, pretože ho vylieči. Tento babský tip si však radšej k srdcu neberte!

Síce sa zo začiatku vizuálne môže javiť, že akné po intenzívnejšom pôsobení slniečka naozaj ustúpilo, no je to skôr naopak.

Opálená pokožka na jednej strane pôsobí zjednotenejšie, je to tak trochu prírodný make-up, takže zapálené miesta až tak nevidno, ale samotný problém s akné zostáva, ba dokonca sa môže ešte zhoršiť.  

REKLAMA

Pokožku slnko presuší, čo môže vyzerať pre mastnú a problematickú pleť ako bonus. No v skutočnosti týmto vysúšaním pokožka rýchlejšie rohovatie a hrubne. To znamená, že nahromadené odumreté kožné bunky blokujú maz v póroch, no a to je živná pôda pre vyrážky. 

Dostatočná hydratácia zvnútra vďaka pitnému režimu i zvonka pomocou kozmetických produktov je preto dôležitá aj pre pleť s vyrážkami. Vysúšanie, a to sa netýka len toho zo slnka, ale napríklad aj pôsobením agresívnej kozmetiky s obsahom alkoholu, nie je ani pre pleť s akné prospešné.

Pozri tiež: Vlhčené obrúsky na odličovanie? Pozri, prečo to nie je dobrý nápad

akné a slnko

Mallorca akné nie je žart!

Nie je akné ako akné. V horúcich a slnečných letných dňoch sa môže toto zápalové kožné ochorenie vo forme akné Mallorca objaviť dokonca aj u ľudí, ktorí inak netrpia na problematickú pleť.

Príčinou býva kombinácia vystavovania sa slnečnému žiareniu spolu s chemickými látkami nachádzajúcimi sa napríklad aj v kozmetike na opaľovanie, dokonca môže byť jedným zo spúšťačov aj stopové množstvo nafty v morskej vode. Vysoké teploty i vlhkosť vzduchu v letoviskách sa s nadmerným potením vedia taktiež negatívne podpísať pod neúnosný proces množenia kožných baktérií spôsobujúcich kožné nepríjemnosti. V skratke povedané, slnko dokáže akné aj spôsobiť, preto sa na jeho liečivú silu v tomto zmysle určite nespoliehajte.

Aký zvoliť vhodný opaľovací prostriedok pre mastnú a problematickú pokožku?

Nielen pri aknóznej pokožke treba špeciálne myslieť na vhodný opaľovací prostriedok. Každá pleť si pýta svoje. Ak sa ale chcete vyhnúť problémom s akné zo slnka, voľte radšej ľahšiu konzistenciu pre citlivú pleť, či už gélovitejšiu alebo v podobe spreja bez zaťažujúcich olejových zložiek. Ideálnu nemastnú textúru majú napríklad výrobky La Roche-Posay Anthelios.

Vyvarovať sa tak treba v prípade problematickej pokožky s akné a celkovo pokožky so zvýšenou mazotvorbou príliš mastným a hutným opaľovacím krémom.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.