Sny o dopravných prostriedkoch a cestovaní ako takom, ale tiež o nehodách či meškaniach, prípadne dlhých čakaniach na spoje, tvoria samostatnú sekciu v našom snári. A to preto, lebo si zaslúžia špeciálnu pozornosť. Minule sme sa venovali tomu, čo znamená auto v sne, teraz prišiel na rad masovejší dopravný prostriedok, a to vlak. Možno sú vláčiky vaším hobby a sníva sa vám celkom prirodzene a často o rušňoch, koľajniciach, starých alebo moderných vozňoch. No ak to tak nie je, potom vlak v sne môže reprezentovať zásadné a hodnotné informácie, ako sa pozrieť inak na svoj život a hlavne, čo čakať v najbližších dňoch. A pozor, medzi jednotlivými interpretáciami je aj výstraha. Jeden konkrétny výklad by ste mali brať naozaj vážne, keďže je spojený so smrťou.
REKLAMA

Sen o vlaku – základná symbolika

Vlak v sne v zásade symbolizuje pohyb, potrebu posunu vpred. No zároveň ide o verejný dopravný prostriedok s jasne zadefinovanou dráhou. Táto dráha býva metaforou životnej cesty. Vlak sa pohybuje po koľajniciach, ktoré sú mu určené. Podobne, ako sú spoločenské pravidlá určené pre ľudí a tiež sa od nich očakáva, že sa ich budú držať. Preto aj jedna z interpretácií vykoľajenia sa vlaku v sne predkladá myšlienku vzbury, rebelantstva proti pravidlám, čím však v konečnom dôsledku môže veľmi jednoducho poškodiť človek – rebel sám seba. No závisí od konkrétnejšej situácie.

Zľavy na pobyty na Slovensku
V každom prípade nesie sen o vlaku, železnici, koľajách či vlakovej zastávke v sebe výrazný element vplyvu spoločnosti, minimálne toho najbližšieho sociálneho okolia na dotyčného snívajúceho. Tu hovoríme nielen o rodine, ale aj o priateľoch a blízkych z práce či susedstva.

Takže zhrnuté a podčiarknuté. Na jednej strane máme v snoch o vlakoch potrebu pohybu vpred, no na strane druhej je tento pohyb definovaný sociálnym konštruktom danej spoločnosti, ktorá vplýva a nie zriedka vyslovene tlačí na to, aby všetko išlo podľa „železničného/železného poriadku“.

Neprehliadni: Pozri, kde objavíš všetko pre krajšiu a útulnejšiu spálňu

 

Bol vlak v sne osobný alebo nákladný?

Ďalej je zaujímavé pozrieť sa pri analýze snov o vlakoch na to, či ten konkrétny, o ktorom ste snívali, bol obyčajný „vrbák“, rýchlik alebo nákladný vlak. Aj keď snáre ponúkajú hneď niekoľko vysvetlení, dominuje primárne tento výklad.

Vidieť v sne obyčajný vlak zvyčajne prináša do života nie najlepšiu spoločnosť a rovnako i problémy finančného charakteru. Rýchlik predpovedá expresný nástup prekážok a ťažkostí, a to najmä v domácom prostredí. No a napokon nákladný vlak v sne symbolizuje pomalé zbieranie dôležitých informácií, sťažené dostávanie sa k potrebným údajom, možno aj dokumentom, dokladom atď.

Cestovanie vlakom

Počas snov, keď vo vlaku cestujete, sa oplatí ešte viac prihliadať na vaše pocity z tohto zážitku. Bol interiér vlaku prívetivý, alebo špinavý a nevľúdny? Tlačili ste sa v kupé, alebo sedeli vo vagóne osamote? Myslite na to, že vlak a podobne ako aj cesta ním signalizuje primárne aktuálnu situáciu v medziľudských vzťahoch. Ako sa na vás pozerajú a hodnotia vás druhí ľudia. A tiež, či idete podľa nich v živote tou správnou cestou.

Pokiaľ teda cestujete sami a vlak sa rozbieha zo stanice, môžete to interpretovať tak, že ste sa vydali za cieľom, ktorí ľudia z vášho blízkeho okolia neakceptujú.

Pozri tiež: Snár: Je autobus v sne výhra? Čo znamená cestovanie autobusom či čakanie na zastávke?

čo znamená cestovanie vlakom ako pasažier
Podobné je to v prípade, ak máte zo svojej cesty vo vlaku nepríjemné pocity. Tiež to prezentuje stav, že vaše smerovanie nekorešponduje s predstavami spoločnosti. No a na druhej strane si príjemné pocity z cestovania vlakom, upraveného a čistého prostredia vlaku i milých spolucestujúcich interpretujte ako zhodu vašich predstáv o živote a cieľov s predstavami druhých ľudí.

Snívalo sa vám, že ste vlak v sne riadili?

Sedieť v sne na sedadle rušňovodiča vykladá snár ako pozitívne znamenie a tiež upozornenie, že by ste mali dosadiť samých seba do hlavnej úlohy svojho života. Nemá vám ho riadiť nikto druhý. Venujte sa tomu, čo chcete a tiež tomu, čo potrebujete.

REKLAMA

Interpretácia sna o zmeškaní vlaku cestujúcim, dobiehaní na vlak a tiež meškaní samotného vlaku

Zmeškanie vlaku v sne sa vykladá ako nechať si utiecť šancu. V tomto kontexte ide o šancu typu lepšieho začlenenia sa do kolektívu, prípadne riešenia nejaké kolektívneho problému a podobne.

Dobiehanie na vlak v sne znamená, že v živote chcete dosiahnuť niečo, čo sa javí ako nedosiahnuteľné. Cítite prílišný tlak a stres.

Vyber si: Tipy na dokonalé zrelaxovanie sa a vypustenie stresu

snár vlaková stanica dobiehanie cestujúci nestíha
Pokiaľ sa vám v sne podarilo v poslednej chvíľke na vlak naskočiť, signalizuje to, že predsa len dosiahnete vysoké ciele, najmä čo sa postavenia v spoločnosti týka, napríklad pracovné povýšenie alebo materiálny dostatok, ktorý vás uvedie medzi tzv. smotánku.
No a čo dlhé čakanie na vlak? Pravdepodobne trpezlivo čakáte na tú najvhodnejšiu príležitosť, kedy by ste chceli spoločensky zažiariť. Odprezentovať to najlepšie zo seba. Ak ale váš vlak vo sne mešká, pravdepodobne vám už nejaké tie príležitosti na spoločenský úspech ušli.

Čo znamená vlaková nehoda – horiaci vlak či zrážka?

Aj keď by ste asi čakali kontext so smrťou práve pri výklade vlakovej nehody, nie je to tak. Hoci interpretácie horiaceho vlaku či zrážky vlaku s autom alebo iným vlakom nie sú pozitívne, nemusíte sa strachovať o život alebo svoje zdravie.

Železničné nešťastie, ako je vykoľajenie, sme už spomínali. Ide o „vyskočenie“ zo zabehnutej spoločenskej normy, čo sa rebelujúcemu nemusí vyplatiť, i keď v danom momente možno pociťuje závan slobody a autonómie.

Sen o nehode so smrteľnými následkami hovorí, že sa radikálne mení životná situácia snívajúceho. Vlaková nehoda bez závažnejších následkov môže predpovedať sled menších hádok, ťahaníc a vzťahových ťažkostí.

Sen o zrazení sa dvoch vlakov signalizuje, že sa treba zbaviť strachu zo zlyhania. A to skôr, ako sa do niečoho pustíte. Pokiaľ sa totiž niečoho bojíte a myslíte na to v tomto negatívnom nastavení, tak si to do života paradoxne priťahujete. A tiež pamätajte na to, že zlyhanie nie je definitívna porážka, ale šanca posunúť sa vpred, keď sa poučíte na vlastných chybách.
snívanie o vlaku prichádzajúceho na stanicu čo znamená
Zrážka vlaku a auta, v ktorom sedíte, no rovnako aj prípad, keď vás prejde vlak v sne, znamená, že by ste mali v živote chytiť do rúk pomyselné opraty a prevziať zodpovednosť za to, čo robíte.

Sen o horiacom vlaku odhaľuje vnútornú túžbu. Ako sme spomínali v snári o ohni, je to najmä vášeň, no i iné silné emócie. V spojitosti so spoločenským kontextom vystupuje do popredia predovšetkým hlad po slobode, autonómii a nezávislosti.

Zľavy na pobyty v zahraničí

Snár varuje – pozor, vlaková stanica môže byť aj konečná, čiže SMRŤ

Výklady snov o vlakovej stanici oscilujú od tých menej zásadných až po naozaj závažné a negatívne. V úplne základnom pohľade hovorí snár o plánovaní si cieľov, ašpirácií na vlastnej životnej ceste. Môže ísť tiež o akýsi prestupný bod, keď človek prehodnocuje, akým spojom/smerom sa vlastne vydá ďalej. Niekedy dochádza i k prehodnoteniu a úplnej zmene trasy.

Taktiež, keďže ide o pomerne dynamické miesto s neustálymi príchodmi a odchodmi nielen vlakov, ale aj samotných ľudí, poukazuje sen o rušnej vlakovej stanici na preťaženie snívajúceho. V živote sa na neho rúti toľko podnetov a požiadaviek, že ich vôbec nestíha spracovávať. Je pravdepodobné, že sa o slovo hlási aj vyhorenie.
čakanie na vlak v sne a na smrť
No a čo má spoločné vlaková stanica so smrťou? Ako sme spomínali vyššie, dráha vlaku symbolizuje životnú cestu s jednotlivými zastávkami, no cieľová stanica, ale hlavne príchod do nej môže naozaj poukazovať aj na konečnú v kontexte života. V každom prípade dojazd do konečnej stanice nie je vôbec pozitívnym signálom, i keď v realite sa tomu obvykle tešíme.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.