REKLAMA

V našom online snári nájdete sny odľahčené, pomerne príjemné, ale aj také, ktoré by sme mohli zaradiť vyslovene k nočným morám. Oheň v sne evokuje práve tento druhý prípad. I keď napríklad sen o regulovanom ohníku v krbe či v ohnisku nebude patriť k najhorším v tejto téme, na to skôr ašpiruje požiar, či už domu, auta alebo lesa, v každom prípade oheň v sne už na prvý pohľad signalizuje isté riziko.

Čo znamená sen o požiari, keď oheň hasíte alebo sa len pozeráte do plameňov ohníka na opekačke? Ako vysvetľuje snár oheň v sne vo všeobecnosti, v základných symbolických kontúrach? Na čo sa v živote pripraviť? Bude to naozaj katastrofa? To všetko si zodpovieme práve teraz.

Čo symbolizuje oheň v sne – základná charakteristika

Silný živel ohňa je protipólom vody. Podobne ako voda v sne, tak aj oheň predstavuje v prvom rade istý druh emocionality. Zatiaľ ale čo pri vode sú to pomerne často emócie skryté, pri ohni sú naopak uvoľnené, prerážajú na povrch a dokonca bujnejú, či už v dobrom, tak aj v zlom zmysle slova.

Do úvahy treba zobrať to, že oheň hreje, je životodarný, no taktiež páli, dokáže zabiť, zničiť… Oheň v sebe nesie symboliku silných emócií, ako je hnev alebo vášeň. Určite je v mnohých snoch o ohni prítomný aj sexuálny podtext. No tento živel je taktiež symbolom zmeny, znovuzrodenia, transformácie.

V prenesenom zmysle sa cez tento živel čistia problematické životné situácie či vzťahy. Oheň dáva priechod emóciám, ktoré mohli byť dlhšie potláčané a teraz sa v sne nepríjemne rozhoreli do metaforického požiaru.

Zaujme ťa: Znamenia podľa živlov: Ktorý živel podľa dátumu narodenia ovplyvňuje teba?

symbolika ohňa v sne plamene

Oheň v sne vyzýva k činom, k rýchlemu zákroku. Lebo áno, je pravdepodobné, že ak nezasiahnete včas, dôjde v realite k istému druhu katastrofy v menšej alebo väčšej miere. Ale na čo sa konkrétne sústrediť? Na to sa ešte pozrieme bližšie.

Mali ste sen o ohni? V tom prípade je naozaj podstatné zasadiť ho do kontextu. Len oheň sám osebe neprezradí tie špecifiká, ktoré by vám mohli byť v blízkom čase nápomocné. Skúste sa rozpomenúť na detaily, ktoré ste v sne spozorovali. Čo a kde horelo? Išlo o požiar? Ako vznikol? To, čo vo vašom sne horí, môže byť kľúčom k tomu, čoho sa bojíte, čo vás rozčuľuje či iným spôsobom emocionálne zasahuje a potrebujete to nevyhnutne napraviť, vyriešiť a podobne. Inak totiž interpretuje snár horiace auto, horiaci dom či les, prípadne horiacu osobu.

Vidieť oheň alebo horieť v sne – dve protichodné situácie?

Predstavte si, že vidieť oheň v sne v zmysle požiaru čohosi je pravdepodobne horšia situácia, ktorá sa aj viaže na negatívnejšie interpretácie, ako keď v sne sami horíte. Ako sme si už naznačili, vidieť oheň je varovaním, že treba niečo konkrétne v živote akútne riešiť. No ak horíte vy, pohlcujú vás v sne plamene ohňa, môže to znamenať okrem negatívneho výkladu v zmysle, že vás niečo zožiera, vnútorne spaľuje, aj to, že vás čaká naozaj pozitívny životný obrat.

Závisí od toho, ako celú situáciu v sne vnímate. Pokiaľ horíte tak, že žiarite, osvetľujete okolie, pričom nie je to nič na spôsob upaľovania čarodejníc a podobne, môže to znamenať i to, že pociťujete hrdosť, niečo ste zvládli. Možno došlo k prerodu vášho starého ja, ktoré metaforicky zhorelo ako Fénix a z popola vystúpilo vaše lepšie novšie JA.

oheň v sne čo znamená

Nie je jedno, čo v sne o ohni horí a kde horí

A teraz si prejdeme jednotlivé situácie, keď v sne horí konkrétna vec, resp. keď ide o požiar. Začneme ale niečím celkom pozitívnym a príjemným, a to neškodným regulovaným ohníkom.

Kedy je oheň v sne neškodný a prináša pozitívne správy do budúcnosti?

Všetky sny o regulovanom ohni v zásade nepoukazujú na nejaké ťažké časy či riziká. Práve naopak. Napríklad, keď vidíte ľudí okolo založenej vatry, pričom môžu oddychovať, opekať si a podobne, tento sen odkazuje na priateľské či rodinné utužovanie vzťahov.

Oheň v krbe alebo v kachliach, ktorý nedymí a je príjemný, taktiež prináša len pokojné prežitie priateľskej návštevy, posilnenie vzájomných vzťahov. Tieto pozitívne interpretácie sa týkajú aj situácií, keď hľadíte do pokojne praskajúceho ohňa alebo na plamienky sviečky. Malé ohníky či svetielka môžu symbolizovať aj ľudí, ktorých ste mali radi, ale už nie sú medzi živými. Nasledujúce výklady snov o ohni už také pozitívne nie sú.

Sen o horiacom aute alebo autobuse

Takéto sny o horiacich vozidlách signalizujú, že máte problémy s ovládaním emócií. Pravdepodobne sa nachádzate vo vypätých situáciách, ktoré neprispievajú k harmonizácii psychiky, ale naopak. Možno ste uprostred krízy vo vzťahu, hneváte sa so svokrovcami alebo máte problémy so šéfom či kolegami. No vedzte, že eskalovaním hnevu, žiarlivosti či závisti naozaj nič nedosiahnete. Skúste problémy riešiť s väčším pokojom a odstupom.

Pozri tiež: Snár: Čo napovedá auto v sne? Pozor na autonehodu aj farbu auta!

REKLAMA

Sen o horiacom oblečení

Vidieť v plameňoch nejakú časť oblečenia taktiež nie je dobré znamenie. Väčšinou odkazuje na finančné ťažkosti a problémy s materiálnym zabezpečením celkovo. Je tu ešte možnosť, pokiaľ dané oblečenie v sne poznáte, je teda niekoho známeho, snár to vykladá aj ako hádku s daným človekom.

V ohni na tento štýl môžete vidieť aj nejakú osobnú vec dotyčného, ktorej sa môže hádka týkať. Takže nemusí ísť vyslovene len o oblečenie, ale aj doplnky, ako hodinky, kravata (odkazuje na kariéru), retiazka, nejaký dôležitý dokument (napríklad zmluva alebo posledná vôľa) a podobne.

sen o ohni horiace veci v izbe

Sen o horiacom strome

Strom symbolizuje stabilitu a rodinné korene. Predkov aj budúce generácie. Práve preto sen, v ktorom horí strom, je spojený s obavami o rodinu. Môže ísť pritom o problémy rôzneho charakteru. Od tých výchovných, keď sa napríklad nezhodnete s polovičkou na jednotnej výchove detí, cez nezhody medzigeneračné až po komplikáciu, keď sa nedarí mať deti prirodzeným spôsobom. V sne tohto typu je tak skrytý aj strach o zachovanie kontinuity rodu.

Požiar v sne

Oheň v sne sa deklaruje najhorším možným spôsobom cez veľký požiar. Nejde teda len o horenie či zhorenie nejakej jednej konkrétnej veci, ale naozaj o nebezpečenstvo masívneho rozsahu. Podľa snárov vo všeobecnosti požiar v sne reprezentuje jednak silný hnev, ale na druhej strane aj radikálnu zmenu, ktorá nemusí byť vyslovene negatívna.

Okrem toho môže za požiarom v sne stáť aj veľká neistota a úzkosť. Spravidla, čím je požiar väčší, aj trápenie naberá na obrátkach. Poďme sa ale pozrieť bližšie na sny o požiari domu a požiari lesa, ktoré bývajú najčastejšie.

Čo znamená požiar domu?

Sen o horiacom dome sme detailne rozoberali v snári o budove a dome. Odporúčame, aby ste si tento výklad prešli, ak sa vám daný sen sníval. 

Nakoľko každá časť domu reprezentuje inú oblasť života či dokonca prenesene aj časť tela snívajúceho, je treba sen o horiacom dome analyzovať detailne aj z tohto aspektu. Všetko to nájdete vo vyššie spomínanom odkaze. Úzkosť z tejto nočnej mory má svoj základ v strachu o svoje zdravie a život ako taký. Podvedomie bije na poplach.

snár požiar domu a lesa horiaci dom

Čo znamená požiar lesa?

Lesný požiar treba odlíšiť od vyššie analyzovaného sna o jednom horiacom strome. Veľa stromov v ohni je už o trochu inom význame ako „len“ o rodinných ťažkostiach. Vyvolaný smútok, ktorý je zároveň prepojený s hnevom, má na jednotlivca priam devastačný vplyv. Ide o stav, keď je nepriaznivo zasiahnutá psychika snívajúceho, čo v podstate ovplyvňuje všetko.

Samozrejme, treba jasne odlíšiť, či ste požiar, domu alebo lesa, založili vy sami, alebo sa ho snažíte hasiť, prípadne sa vám to aj úspešne podarilo. A napríklad sen, v ktorom prechádzate bez zásahu ohňa a bez ujmy požiarom, evokuje skôr vašu odolnosť proti nepriazni, ako niečo vyslovene zlé.

Ako interpretovať sen, v ktorom zakladáte alebo hasíte oheň?

Pri interpretácii vychádzajte z toho, že oheň v sne vo vás vyvolal isté pocity. Boli príjemné alebo strašidelné? Držte sa tohto vodítka. A tiež berte do úvahy to, akú akciu ste vo vzťahu k ohňu realizovali. Utekali ste pred plameňmi, alebo ste sa hrdinsky postavili požiaru zoči-voči a začali ho hasiť? 

Ako prvé z týchto úkonov si prejdime zakladanie ohňa. Sen, v ktorom zakladáte oheň, je jasným prejavom vnútorného nepokoja. Nemáte nervy takpovediac na nič, ľahko vzplaniete. Analyzujte tento svoj stav podrobne. Čo ho v realite vyvolalo? Zbavte sa spúšťača a zároveň aj utrpenia, ktoré sa s ním spája v tomto kontexte. Urobíte službu nielen sebe, ale aj blízkym, ktorí to pravdepodobne majú s vami v tejto dobe celkom perné.

A ďalej tu máme hasenie ohňa. Podľa snára hasiť oheň v sne znamená prekonanie istej životnej prekážky, a to vďaka svojmu odhodlaniu a tvrdej práci. Možno vás sen chce povzbudiť k tomu, aby ste načaté dokonali. Ak ste v sne nad plameňmi už aj zvíťazili, pravdepodobne je to istá forma vnútornej oslavy úspechu. 

snár oheň hasiť hasič s vodou

Napravili ste alebo odstránili zo svojej životnej cesty presne to, čo bolo treba. Prekonali ste zlé obdobie a teraz už bude lepšie.

Ako si vyložiť útek pred požiarom alebo obkolesenie ohňom? 

Sen, v ktorom vás obkolesil oheň alebo ste sa ocitli v ohni, poukazuje na váš pocit neistoty a strachu. 

Ak sa vyslovene bojíte, prichádza nebezpečenstvo a sen je varovaním. Možno ani neviete a zahrávate sa s ohňom, riskujete. V realite musíte ale zistiť, či ide o oblasť práce, rodiny alebo zdravia. Stopnite akékoľvek neuvážené jednanie.

Sen o úteku pred plameňmi môže znamenať, že máte neodkladné povinnosti alebo že ste sa ocitli v určitej situácii, ktorá si vyžaduje okamžité konanie. Nezatvárajte pred tým oči a pustite sa do riešenia problémov skôr, ako vás, metaforicky povedané, pohltia.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.