REKLAMA

Miluješ filmy? My áno! A najviac tie, ktoré sú natočené podľa skutočných udalostí. Pretože práve život je ideálnou inšpiráciou na filmy, ktoré ti v pamäti ostanú najdlhšie. Preto sme pre teba vybrali najlepšie filmy podľa skutočnej udalosti, ktoré stoja za pozretie. Tak pozvi k sebe blízkych a filmový večer sa môže začať!

Najlepšie filmy podľa skutočnej udalosti na Netflixe

Netflix je v súčasnosti najpopulárnejšou platformou na sledovanie filmov a dokumentov. Je ich tam naozaj mnoho a v kategóriách sa ľahko stratíš. Alebo ešte horšie (lepšie?) – nájdeš milión filmov, ktoré jednoducho musíš vidieť.

Aby sme ti to uľahčili, vybrali sme pre teba 3 najlepšie filmy podľa skutočnej udalosti na Netflixe. Tak priprav pukance, deku a ďalšie dni máš čo robiť.

Pozri aj: Recenzia filmu Trhlina podľa predlohy knihy od Jozefa Kariku

filmy podľa skutočnej udalosti netflix

Bohemian Rhapsody

Životný príbeh Freddieho Mercuryho a jednej z najslávnejších skupín histórie, Queen. Už po vydaní filmu Bohemian Rhapsody boli kiná preplnené a svojej popularite sa teší aj v roku 2023.

Tie najznámejšie hity, ktoré si budeš spievať, množstvo zábavných scén, ale aj pohľad do zákulisia fungovania svetovej kapely a jej frontmana. No a filmové zobrazenie nezabudnuteľného koncertu Live Aid 1985 ti jednoducho vyrazí dych.

HODNOTENIE NA ČSFD: 87 %

Kapitán Philips

V roku 2009 prepadli 4 somálski piráti americkú loď Maersk Alabama a počas 5 dní na nej držali rukojemníkov. Do záchrannej akcie sa zapojili jednotky Vojenského námorníctva Spojených štátov a chvíle napätia boli náročné aj pre skúsených záchranárov.

Kapitána Richarda Phillipsa stvárnil úžasný Tom Hanks a je ťažké predstaviť si, čo museli zažívať skutoční účastníci únosu. Ako to napokon dopadlo? Pozri si film a zistíš.

HODNOTENIE NA ČSFD: 84 % 

Neprehliadni náš tip: Čo zdravé si dopriať k pozeraniu na chrumkanie? Inšpiruj sa TU

 

Schindlerov zoznam

Legendárna klasika, pri ktorej je dnes ťažko uveriť, že je inšpirovaná skutočnými udalosťami. A predsa.

Príbeh sleduje Oskara Schindlera, ktorý zachránil stovky židovských ľudí pred holokaustom tým, že ich zamestnal vo svojom podniku. Emócie, hrdinstvo a skvelé herecké výkony, ktoré jednoducho musíš vidieť.

HODNOTENIE NA ČSFD: 92 %

TOP vojnové filmy podľa skutočnej udalosti

Nadchýna ťa vojenská tematika? V tom prípade prinášame TOP vojnové filmy podľa skutočnej udalosti.

Dunkirk

Francúzske mesto Dunkerque bolo dejiskom udalosti, ktorá podľa mnohých zmenila výsledok 2. svetovej vojny o 5 rokov neskôr.

V roku 1940 ostalo približne 400 000 spojeneckých vojakov v obkľúčení. Jedinou možnou cestou bola Calaiská úžina, morská úžina medzi Francúzskom a Anglickom. Každou hodinou hrozilo väčšie a väčšie nebezpečenstvo, pretože Nemci boli odhodlaní týchto vojakov zničiť. Ako to skončilo?

HODNOTENIE NA ČSFD: 80 % 

Nezlomný

Film Nezlomný je dôkazom toho, ako sa do 2. svetovej vojny mohol zapliesť každý. Louis bol členom amerického bežeckého olympijského tímu v Berlíne v roku 1936. O niekoľko rokov bol už členom posádky amerického bombardéra. Po havárii sa dostal do japonského zajatia, kde pravidelne zažíval krušné chvíle. No nikdy sa nezlomil.

Inšpiratívny príbeh plný sily a motivácie.

HODNOTENIE NA ČSFD: 73 % 

Americký ostreľovač

Vojny však nie sú iba hudbou dávnej minulosti.

Americký ostreľovač sa odohráva počas vojny v Iraku. Príbeh Chrisa Kylea, ktorý má za úlohu chrániť vojakov svojej jednotky. Darí sa mu to až tak, že je na neho vypísaná odmena a stáva sa tak hlavným cieľom nepriateľa. Ako sa s tým vyrovná a aký bude jeho život po misiách?

HODNOTENIE NA ČSFD: 77 %

REKLAMA

Filmy podľa skutočnej udalosti o deťoch

Pokiaľ sú tvoje ratolesti už trošku staršie, odporúčame, aby ste si spolu pozreli tieto filmy podľa skutočnej udalosti o deťoch.

Kouč Carter

Nie všetky deti majú na ružiach ustlané. Film Kouč Carter ukazuje vzťahy medzi trénerom a jeho mladými hráčmi, problémovými deťmi z chudobných štvrtí USA.

Carterova starostlivosť a prísny prístup pomáhajú týmto deťom nájsť cestu k úspechu nielen na basketbalovom ihrisku, ale aj v ich osobnom živote.

HODNOTENIE NA ČSFD: 81 % 

Šťastie na dosah

Film Šťastie na dosah je inšpirovaný skutočnými udalosťami zo života Christophera Gardnera. Ten bojuje s finančnými problémami a snaží sa nájsť lepšiu budúcnosť pre seba a svojho malého syna.

Je to príbeh o odhodlaní a nádeji a o tom, ako jediný rodič môže vytvoriť lepšiu budúcnosť pre seba a svoje dieťa, aj keď sú okolnosti veľmi ťažké.

HODNOTENIE NA ČSFD: 82 %

Vybrali sme: Barbiecore estetika a outfity – trend, ktorý sa neustále vracia

aký film si vybrať podľa reálneho podkladu filmové stretnutie

Únosy vo filmoch inšpirovaných skutočnosťou

Únosy patria k tým situáciám, ktoré si 99 % ľudí ani nevie predstaviť. Aj preto patria k obľúbeným témam filmov. Tu sú najlepšie filmy podľa skutočnej udalosti, ktorou bol v týchto prípadoch práve únos.

Sound of Freedom

Únosy detí obchodníkmi s ľuďmi sú ústrednou témou filmu Sound of Freedom. Agent zachráni malého chlapca z ich pazúrov, no zistí, že jeho sestra ostala s obchodníkmi. Vydáva sa tak na nebezpečnú misiu, počas ktorej odkrýva tie najtemnejšie zákutia obchodu s deťmi.

HODNOTENIE NA ČSFD: 78 % 

3096 dní

Svetoznámy príbeh Natasche Kampuschovej, ktorú držal jej únosca neuveriteľných 3096 dní pod garážou svojho domu. Počas tejto doby Natascha zažívala hrozné chvíle, no nikdy nestratila nádej na záchranu. Útek sa jej napokon vydaril a po viac ako 8 rokoch sa ocitla na slobode.

Príbeh je skutočne nepredstaviteľný, no stále v sebe ukrýva obrovskú dávku nádeje najmä pre tých, ktorí podobné veci zažili na vlastnej koži.

HODNOTENIE NA ČSFD: 69 % 

Únos Lisy McVeyovej

Bobby Joe Long bol sériovým vrahom, ktorý zabil viac ako 10 obetí. Jednou z nich mala byť aj Lisa McVey, ktorú v roku 1984 uniesol, niekoľkokrát znásilnil a mučil. Lisa ho presvedčila, že bude jeho „priateľkou“ a zahrala mu na city tým, že je jediným dieťaťom chorého otca.

Ten ju napokon pustil, čo viedlo k jeho dolapeniu, na ktorom mala obrovský podiel práve Lisa. Tá sa potom stala policajtkou.

HODNOTENIE NA ČSFD: 82 %

...

Ďalšie filmy vychádzajúce z reality, ktoré treba vidieť

Fúha, filmov podľa skutočnosti je naozaj mnoho, však? Aby si ale mal stále čo pozerať, tu je 6 ďalších filmov vychádzajúcich z reality, ktoré treba vidieť.

  • Útek zo Sibíri – vojaci 2. svetovej vojny utekajú z gulagu až do Indie, aby si zachránili životy (76 %).
  • Červený pes – legendárny austrálsky pes Red Dog a jeho putovanie plné dobrodružstiev (79 %).
  • Správa – skutočný príbeh úteku z Osvienčimu, ktorý sa podaril Alfrédovi Wetzlerovi a Rudolfovi Vrbovi (59 %).
  • Apollo 13 – dych berúci príbeh posádky Apollo 13, ktorej cieľom mal byť Mesiac, no nikdy sa naň nedostala (85 %).
  • Hotel Rwanda – iba pred 30 rokmi sa odohrala genocída na Rwande a Paul Rusesabagina bez váhania otvorí brány svojho hotela utečencom (86 %).
  • Mandela: Cesta za slobodou – príbeh Nelsona Mandelu, ktorý strávil za mrežami neuveriteľných 27 rokov, no nikdy zo svojej cesty za slobodou nezišiel (74 %).

Redaktor: Tomáš Hegli

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.