REKLAMA

Slovenský mysteriózny triler (2019) Trhlina, vychádzajúci z rovnomennej knižnej predlohy od obľúbeného autora bestsellerov Jozefa Kariku, je žánrovo v našich končinách pomerne raritným úkazom. Pod taktovkou režiséra Petra Bebjaka vznikla pôvodne trojdielna televízna inscenácia, ktorá sa taktiež dostala do kín.

Vybrali sme: Zaujímavosti histórie: Panna Orleánska – aká bola jej smrť a posledné chvíle? 

Tajuplný príbeh je vo svojom základe jednoduchý a postavený na desivých zmiznutiach ľudí v pohorí Tribeč. Najsilnejšími kulisami filmu sú okrem interiérových zákutí starého blázinca najmä mysteriózne prírodné scenérie. Natáčalo sa na Tribeči, pri ruinách Čierneho hradu, na Žibrici, ale napríklad aj v Nitre v starých kasárňach pod Zoborom či v dedine Zlatno. Z hlavnej hereckej zostavy, Mateja Marušína, Márie Bartalos, Tomáša Maštalíra, Dávida Hartla a Juraja Loja, sa zaskvel výkon Tomáša Maštalíra. Jeho postava racionálneho učiteľa odhodlaného objasniť mladým ľuďom nezmyselnosť ich honby za senzáciou a následný obrat na človeka zrelého do blázinca je popri kľúčovej zaľúbenej dvojici (reprezentovanej Máriou Bartalos a Matejom Marušínom) dominantná.

Tiež ťa zaujme: Čínsky nový rok 2021: Čo prinesie rok kovového Byvola?

REKLAMA

Napätie filmu udržuje ako vhodne zvolená hudba a znepokojujúce zvuky, tak aj vizuálne prevedenie. Za zmienku stoja svižné prestrihy z prítomnosti do minulosti, ale aj atmosféra tajomných miest zachytená leteckým pohľadom. Zvedavosť diváka okolo záhadných zmiznutí a následného stretu hlavných hrdinov s neznámym zlom v hrozivých a zároveň krásnych lesoch sa exponuje najmä v druhej časti filmu. Mnohé otázky však zostávajú nezodpovedané a ponechané na vlastný výklad diváka. Ten sa len môže domnievať, či svetelné úkazy a desivé zážitky protagonistov súviseli s bludičkami, temnými silami lesa alebo mimozemšťanmi.

MIKOR LESZ A BAL OLDALI FÁJDALOM A BORDAÍV ALATT KOMOLY PROBLÉMA?

Záverečné zhodnotenie filmu Trhlina

Filmové spracovanie knihy Trhlina si zaiste našlo a nájde svojich fanúšikov, ktorí obľubujú predovšetkým mysteriózne a hororové žánre škandinávskeho typu. No nie je vylúčené, že kvôli svojej nedopovedanosti a v istých momentoch aj neautentickému prejavu hercov sa dostane u niektorých divákov do nemilosti. Keď však už nič iné, tak tajomné a desivé zobrazenie krásnych lesov Tribeča zanechá dojem aj vo fajnšmekroch daného žánru. Takže naše hodnotenie je sedem z desiatich hviezdičiek.

Foto: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.