REKLAMA

Príprava na vianočné sviatky prináša so sebou aj mnoho starostí: Vymyslieť, aké darčeky potešia našich blízkych a zohnať ich, premyslieť si vianočné menu a nakúpiť potraviny, vyupratovať domácnosť a čaro Vianoc navodiť príjemnou vianočnou výzdobou.

Mnohí z nás pri tom uprednostňujú prírodné materiály a k tým patria aj typické vianočné rastliny, ako sú vianočná ruža a vianočný kaktus. Najkrajšie sú práve v období Vianoc, ale radosť nám môžu robiť počas celého roka, ak sa o ne dokážeme postarať.

Ďalšia inšpirácia: Vianočné dekorácie zo šišiek: Pozri, čo sa dá vyčarovať z tohto prírodného materiálu

Vianočná ruža

Vianočná ruža alebo aj vianočná hviezda sa odborne nazýva prýštec najkrajší (Euphrobia pulcherrima).

O tom, prečo sa vianočná ruža spája s Vianocami, hovorí legenda, ktorá pochádza z Mexika. Podľa nej chudobné dievča chcelo priniesť na Štedrý večer do kostola Ježiškovi darček. Natrhala drobné kvety a ich drobné zelené lístky sa premenili na nádherné červené veľké listy pripomínajúce ružu. V Mexiku sa vianočné hviezdy nazývajú Flores de la Noce Buena – kvety Svätej noci.

Krajinou pôvodu sú tropické oblasti Mexika, kde rastie ako ker s výškou vyše dva metre. Vianočná ruža má nenápadné drobné žlté kvety, ale skutočnou ozdobou sú veľké farebné listy okolo kvetov

Neprehliadni: Šikovné riešenia organizácie kuchyne, kúpeľne či šatníka

Typickou farbou vianočnej ruže je šarlátová červená, ale vyšľachtené boli vo farbách od bielej cez krémovú, ružovú, lososovú až po tmavočervenú.

Ako sa starať o vianočnú ružu

Vianočná ruža sa objavuje v predaji už niekoľko týždňov pred adventom. Keď si ju prinesiete domov, musíte sa o ňu správne postarať, aby jej červené sfarbenie vydržalo niekoľko týždňov aj mesiacov.

V byte jej vyberte svetlé miesto pri okne, najlepšie sa jej darí pri teplote okolo 18°C. Polejte ju až vtedy, keď substrát mierne preschne. 

Ďalšie hodnotné tipy: TOP izbové rastliny do tieňa: Vyber si kvet vhodný do tmavšej miestnosti

vianočná ruža výzdoba na vianoce

Aby farebné listy predčasne nevybledli, doprajte rastline raz za dva týždne trochu hnojiva. Pri vyšších teplotách vianočná ruža skôr odkvitne, listy strácajú farbu, žltnú a opadávajú.

Vianočná ruža po odkvitnutí

Po odkvitnutí obmedzte zálievku. Na rastline zostane len niekoľko listov, no môžu opadnúť všetky. Vtedy skráťte vetvičky na výšku 8 až 10 centimetrov a črepník preložte na suché a teplé miesto.

V lete môžete zapustiť kvetináč do zeme v záhrade. Približne 5 týždňov po zrezaní sa objavia púčky a vtedy ponorte črepník do vody, aby zemina dobre nasiakla a rastlinu začnite pravidelne polievať.

Vianočnú hviezdu môžete po odkvitnutí presadiť. Zatiaľ čo mladšiu rastlinu je potrebné presadiť každý rok, staršiu stačí raz za dva – tri roky. Potrebujete len o niečo väčší črepník a ideálna je pôda s pH 6, teda mierne kyslá.

Keď z púčikov vyrastú výhonky, ich končeky zaštipnite, aby sa pekne rozvetvili. Prýštec najkrajší nazývajú aj rastlinou krátkeho dňa, na jeseň sa opäť začínajú sfarbovať vrcholy výhonov.

Tiež ťa zaujme: Vianočné dekorácie nielen na stôl a na okno: Efektné nápady pre čarovnú atmosféru

pestovanie vianočnej ruže

Vianočný kaktus

Vianočný kaktus, Schlumbergera alebo Zygocactus v krajine pôvodu Brazílii rastie ako kvitnúci krík, ktorý dosahuje šírku jeden meter. Rastlina bola pomenovaná bola podľa zberateľa kaktusov Frederika Schlumbergera, ktorý žil v 19. storočí.

Jeho najpoužívanejšie meno – vianočný kaktus – súvisí s tým, že ako rastlina krátkeho dňa kvitne v zime. Pretože v tomto období kvitne minimum rastlín, veľmi radi ním zdobíme svoje domácnosti.

Jeho krásne kvety, ktoré môžu byť biele, ružové, fialkasté, červené, oranžové alebo žlté, sú neodmysliteľnou súčasťou vianočného dekorovania. Na to, aby vianočný kaktus rozkvitol práve v tomto období, treba dodržať niekoľko pestovateľských tipov.

Vianočný kaktus a jeho pestovanie

Je to vďačná rastlina, pretože je nenáročná na pestovanie a pomerne ľahko sa rozmnožuje. Jej ploché články na stonke sa často zamieňajú za listy, pretože ich svojím tvarom pripomínajú.

REKLAMA

Spodná časť stoniek vekom hrubne a drevnatie. Pokiaľ je rastlina mladá, sú vzpriamené, neskôr začínajú prevísať. Na posledných článkoch sa v čase kvitnutia objavujú najskôr púčky a z nich vyrastú výrazné trúbkovité kvety tvorené dvoma vrstvami.

vianočný kaktus kvitnutie pestovanie

Keď si vyberáte vianočný kaktus v obchode, pozorne si  ho obzrite, skontrolujte, či neopadávajú púčiky. To by znamenalo, že rastlina utrpela teplotný šok a dlho by vám doma kvitnutím nerobila radosť. 

Vianočný kaktus obľubuje svetlé stanovište bez priameho slnka. Môže rásť aj v polotieni, ale v takom prípade bude jeho kvitnutie menej bohaté. Rastlinu je vhodné umiestniť na parapet, do blízkosti okna. Rastlinu je však vhodné chrániť pred prievanom.

Prečo vianočný kaktus nekvitne?

Vianočný kaktus je tolerantný voči suchu. Polejte ho, až keď preschne substrát. Vodu, ktorá vytečie do podmisky, vylejte, pretože neznáša premokrenie. Keď je rastlina preliata, korene môžu zahnívať. Prejavom toho je, že sa povrch článkov na stonkách začína scvrkávať.

Kvitnutie vyvoláva skracovanie dĺžky dňa a pokles teploty. Aby teda kaktus rozkvitol, musí prejsť obdobím vegetačného pokoja a potrebuje 12 až 16 hodín tmy. Ak chcete, aby kvitol na Vianoce, zabezpečte mu menej svetla a nižšiu teplotu v septembri a obdobie minimálnej zálievky.

Po ukončení kvitnutia rastlina pokračuje v raste, vtedy začnite prihnojovať. V tomto čase možno vianočný kaktus ostrihať, teda skrátiť a upraviť tvar. Odrezky môžete zakoreniť a získate nové rastliny.

Vybrali sme: Starostlivosť o orchidey: Tipy, ktoré musí poznať aj začiatočník

pestovanie vianočného kaktusu

Vianočný kaktus potrebuje priepustnú pôdu, pri presádzaní môžete použiť substrát na kaktusy. Presádzajte ho zásadne po odkvitnutí. Presádzanie v lete spôsobí to, že sila rastliny sa sústredí na korene a nenasadí púčiky.

Upozornenie k živej vianočnej výzdobe

Pozor, vianočný kaktus, ale aj vianočná ruža sú jedovaté rastliny. Preto ich aj živé dekorácie z nich umiestnite mimo dosah detí a domácich zvierat.

Zaujímavosti

  • Živá vianočná výzdoba môže byť doplnená rastlinami, ku ktorým sa viažu vianočné zvyky. Je to predovšetkým imelo a cezmína.
  • Imelo sa podľa tradície sa zavesí nad vchod alebo vianočný stôl. Nielenže má priniesť do domu šťastie, ale ak pod imelom stojí muž a žena, majú sa pobozkať.
  • Na adventné dekorácie je vhodná cezmína s pichľavými tmavozelenými listami a červenými bobuľkami. Vetvička cezmíny má chrániť dom pred zlom a prinášať šťastie.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.