REKLAMA

Nie, nežartujeme. Hubová káva existuje a dokonca svojimi účinkami dokáže prekonať aj tú klasickú. Neveríte? Čítajte ďalej. Produkty z liečivých húb úspešne využívajú mnohí ľudia. Prečo ale nespojiť príjemné s užitočným, teda posedenie pri chutnej káve z húb so skvelými benefitmi pre zdravie?

Táto, dalo by sa povedať čínska káva, stojí za vyskúšanie nielen v prípade prevencie, ale aj liečenia konkrétnych zdravotných ťažkostí. Je čínska káva na chudnutie? Dokáže pôsobiť na organizmus omladzujúco? Aj na tieto otázky zodpovieme práve teraz. 

Hubová káva ako alternatíva ku klasickej káve?

Milovníci kávy, ale i ľudia, ktorí hľadajú alternatívne nápoje ku klasickej káve, sa s ňou pravdepodobne už stretli. Hubovú kávu dostanete aj na Slovensku, hoci asi platí, že širšou ponukou disponujú skôr internetové predajne so zdravou výživou a doplnkami stravy.

Hubová káva je však v niečom odlišná od kávovinových zmesí, ktoré neobsahujú kofeín a len v podstate imitujú chuť kávy. Medzi takéto bezkofeínové náhrady možno zaradiť napríklad kávovinové nápoje z jačmeňa, čakanky, žita či špaldy.

V prípade hubovej kávy sú liečivé čínske huby (shiitake, maitake, reishi a pod.) v podobe prášku len doplnkom, resp. zdravou nadstavbou poväčšinou instantnej formy kávy a tvoria menšie percento z celkovej hmotnosti produktu. To však nič nemení na účinkoch tejto kávy, ktoré sú viac ako lákavé. 

Neprehliadni: Flexitariánstvo: Spôsob stravovania, ktorý ťa uchváti

Vplyv hubovej kávy na zdravie

Podľa toho, ktorá konkrétna huba v zmesi dominuje, možno odvodiť aj zdravotné benefity danej hubovej kávy. Poďme sa pozrieť na to, ktoré konkrétne môžete nájsť v tomto liečivom nápoji. Samozrejme, ak nepijete kávu, ale chcete efektívnejšie využiť nižšie spomínané blahodarné účinky, kúpte si extrakty z húb.

...
  • Veľmi obľúbená čínska huba reishi dokáže napríklad telo detoxikovať, zabraňuje jeho prekysleniu, prečisťuje obličky, taktiež zmierňuje zápalové procesy v organizme a harmonizuje trávenie. Reishi káve sa dokonca pripisujú preventívne účinky proti demencii.
  • Huba shiitake zase býva nazývaná aj hubou dlhovekosti, pričom dlhému životu má napomôcť aj tak, že znižuje cholesterol, podporuje imunitu organizmu a bojuje proti voľným radikálom, ktoré sú postrachom nielen pre zdravie, ale aj pre krásu. Kávu s touto liečivou hubou si môžete zakúpiť napríklad TU.  Za protistarnúcimi účinkami čínskej kávy alebo doplnkov s čínskymi hubami je pravdepodobne vysoký podiel antioxidantov. 
REKLAMA
  • K liečivým patrí tiež huba maitake, s vtipným označením tancujúcu huba, ktorej sa tiež pripisujú preventívne účinky proti rakovine i cukrovke. Obsahuje množstvo pre telo významných vitamínov a minerálov (C, vitamíny skupiny B, draslík, horčík, vápnik…).
čínske huby a extrakty
  • So žezlovkou čínskou, alebo i cordyceps, zas hubová káva nadobúda výraznejšie povzbudzujúce účinky, a to ako na telo, tak aj na myseľ. Okrem prekonania únavy pomôže aj posilniť obličky, libido a bojuje i s depresívnymi a melancholickými stavmi, nakoľko má pozitívne účinky na centrálny nervový systém. Káva zo žezlovky čínskej má však oveľa širokospektrálnejšie účinky. V tradičnej čínskej medicíne má nezvyčajná a po všetkých stránkach vzácna huba cordyceps svoje stabilné miesto. Pokiaľ trpíte nedostatkom energie a chuti do života, mali by ste ju skúsiť i vy. Aj keď výskumy žezlovky ešte nie sú úplne na konci, vedci predpokladajú aj jej priaznivý vplyv pri liečbe cukrovky a tiež protirakovinové účinky. Okrem hubovej kávy nájdete cordyceps aj vo vybraných doplnkoch výživy. 

Čínska káva z húb na chudnutie?

S chudnutím sa z nápojov nespája len voda s citrónom či citrónová káva. Okrem spomínaných benefitov jednotlivých húb je totiž aj hubová káva vo všeobecnosti odporúčaná ľuďom, ktorí potrebujú čo-to schudnúť.

Samozrejme, že káva s extraktom z liečivých húb funguje len ako doplnok k ostatným aktivitám smerujúcim k štíhlejšej línii.

Oplatí sa prečítať: Je čakankový sirup zdravá náhrada cukru? Spoznaj jeho účinky a využitie v kuchyni

shitake hubová káva
Druhov hubovej kávy je veľa, vytvárajú sa aj zmesi s bylinkami, ktoré ešte viac posilňujú pozitívne liečivé účinky nápoja. Na trhu so zdravými potravinami nájdete dokonca aj hubové kakao.

Chcete dosiahnuť prílev energie, posilniť svoju imunitu, naštartovať myslenie, zharmonizovať cholesterol či podporiť správnu funkciu srdca a ciev? Stavte na komplexný výživový doplnok Trimyco. Obsahuje unikátnu kombináciu extraktov reishi, cordycepsu a hlivy ustricovej.

Ďalšie benefity hubovej kávy

Ako sme spomínali, kofeín je v káve z húb prítomný, závisí však od konkrétnej značky či typu kávy, preto si treba naštudovať zloženie. O efekt nabudenia, ktorý od kávy prirodzene očakávame, sa teda neochudobníte. Nie je však nárazový a krátkodobý ako po vypití klasickej kávy. 

Hubová káva dodáva organizmu energiu v dlhšom časovom horizonte. Taktiež neprekysľuje organizmus a nezaťažuje žalúdok. Určite sa ju oplatí vyskúšať aj pre vyššie spomínané zdravotné benefity.

A nebojte sa, jej chuť je príjemná, huby sú akoby len „na pozadí“ a dodávajú káve tlmenú zemitú arómu. Nie je to nič výrazné či rušivé.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.