Dohováranie a opakovanie nepomáha? Majú vaše ratolesti okolo seba neustále neporiadok? Krikom tomu nepomôžete. Upokojte sa a prečítajte si nasledujúce riadky. Dáme vám niekoľko super tipov, ako tento problém vyriešiť. Výchova dieťaťa k upratovaniu a nielen k nemu si však vyžaduje správnu stratégiu.

Potrebujú deti trochu neporiadku? 

No, povedzme si to tak, že predstava poriadku u detí sa od tej dospeláckej verzie môže značne líšiť. A preto mierny „pracovný chaos“ v detskej izbe, kde má dieťa rozrobené hravé aktivity, možno tolerovať, no zároveň si tiež treba určiť hranice.

> Teda v prvom rade vyčleniť priestor, kde hračky môžu byť rozložené (detská izba) a kde nepatria (napr. obývačka).

> Druhým dôležitým bodom je trvanie na tom, aby sa veci dávali tam, kde patria. A každá vec, hračka či knižka, by naozaj mala mať svoje pevné miesto.

Ako to však celé realizovať?

Kým sú malé, máte výhodu! 

V jednom z našich článkov o montessori výchovnom prístupe sme spomínali, že silné senzitívne obdobie detí, maximálne vhodné na počiatočné zapájanie sa do spoločného upratovania, je už do troch rokov. Samozrejme, že by malo ísť o hravú formu a jednoduché činnosti. Do troch rokov deti berú tieto aktivity ako hru a ľahšie si ich osvoja, ako keby s tým mali začínať ako školáci.

Deti a upratovanie

Pokiaľ sú deti od mala vedené k tomu, že každá vec má svoje miesto, kde ju potom neskôr aj nájdu, dodá im to vnútornú istotu a tiež lepšiu orientáciu v priestore. Malé deti sa najlepšie učia pozorovaním. Neskôr, keď budú javiť o upratovacie aktivity záujem, môžete začať spoločne s jednoduchými aktivitami, ako je triedenie hračiek do boxov, utieranie povrchov a podobne.

Výchova dieťaťa k upratovaniu je dlhodobým projektom – oceňte každý krok vpred 

Zmierte sa s tým, že nič ohľadom výchovy nejde zo dňa na deň. Tak je to aj v prípade upratovacích aktivít u detí. Predovšetkým by ste mali byť stotožnení s faktom, že počiatočná kvalita upratania nebude dostatočná. No samotný cvik a postupné získavanie zručností je tou správnou cestou, ako nevychovať „bordelára“, ale poriadkumilovné dieťa. Takže trpezlivosť…

A čo ešte? Nezabúdajte na pochvalu. Dieťa tak posmelíte aj do ďalších činností. Pozitívna motivácia je dôležitá. A to už od učenia sa na nočník cez sebaobslužné aktivity, upratovanie a celkovo získavanie vedomostí a zručností v širokom merítku. A platí to nielen na tie najmenšie ratolesti. Upratalo si dieťa samé od seba? Pochváľte ho. Alebo sa dieťa „len“ odhodlalo spolupracovať pri upratovaní? Taktiež ho pochváľte.
Ako naučiť deti upratovať

Efektívne tipy pri výchove dieťaťa k upratovaniu 

1) Zjednodušte dieťaťu upratovanie detskej izby tým, že mu vhodne prispôsobíte nábytok aj úložné priestory. Svoje veci by malo mať na očiach, teda vo svojej výške, aby na ne nielen dosiahlo, ale si ich aj vedelo uložiť. Výborným úložným systémom sú boxy v kombinácii s ľahko dostupnými poličkami. Podstatou je to, aby si dieťa vedelo upratať aj bez vašej asistencie. 

Zaujme ťa: Montessori pripravené prostredie: Čo to je a aký má význam?

2) Spoločné upratovanie je vhodné pri menšom dieťati. Povzbudzujte ho najskôr k nejakej čiastkovej činnosti. Napríklad k tomu, aby vám veci podávalo. Vy ukážete, kde ktorá vec patrí. Buďte vzorom. Činnosti pomaly opakujte, vysvetľujte a spoločne skúšajte.

3) Pokiaľ väčšie dieťa silou-mocou trvá na inej aktivite ako upratovaní, môžete stavať aj na tom. Napríklad sa dohodnite, že áno, pôjdete von alebo si bude môcť pustiť televíziu, keď si predtým urobí poriadok. Takto to pôjde dieťaťu skôr od ruky.

4) Urobte z upratovania hru. Súrodencov môžete napríklad podnietiť k súťaži, kto bude mať skôr upratané. Alebo nastavte dieťaťu budík s časom, ktorý má na danú upratovaciu činnosť. A vyhrá vtedy, keď to v limite stihne.

5) Jednou z krajnejších možností, keď sa dieťaťu naozaj nechce do upratovania a nefunguje ani hravá forma, je nasledovná. Zoberte rozhádzané hračky a jednoducho ich pred dieťaťom ukryte. Na otázku, kde sa mu stratili, môžete povedať, že potrebovali dovolenku, lebo boli stále rozhádzané. Vysvetlite, že keď si zbytok vecí bude dieťa poctivo upratovať, z dovolenky sa vrátia aj ostatné. Samozrejme, že pri väčšom dieťati zvoľte primeranejšiu odpoveď.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.