REKLAMA

Montessori výchova má mnoho benefitov. Už v minulom článku, v ktorom sme sa venovali montessori pripravenému prostrediu, ste sa mohli dozvedieť o kľúčových východiskách tohto výchovného štýlu s dlhou tradíciou a úžasnými výsledkami. Zaujíma vás, ako začať s montessori výchovou? Tu sú celkom jednoduché prvé kroky a tipy, ktoré môžete aplikovať v domácom prostredí. To aspoň zatiaľ, kým sa dostanete k detailnejším informáciám z odborných publikácií, ktoré rodičom a vychováveteľom jednoducho približujú princípy a rôzne spôsoby aplikácie tejto výchovy.

Výchova k samostatnosti by mala začať pomerne skoro. A my s týmto tvrdením montessori prístupu súhlasíme. Hoci možno niektorí pochybujú, ale už dvojročné dieťa dokáže samostatne zvládnuť mnohé aktivity. A to nielen tie, ktoré sa týkajú jeho hygieny či obliekania, čiže sebaobslužné činnosti, ale dokonca aj drobné domáce práce. Tieto bežné aktivity mu totiž pomáhajú rozvinúť koncentráciu, ale i sebauvedomenie smerujúce k nezávislosti a zdravému sebavedomiu.

Ako začať s montessori výchovou a celkovo s výchovou k sebestačnosti?

Ideálne je najskôr trénovať činnosti spojené so starostlivosťou o seba, teda základnú hygienu, obliekanie, kŕmenie. Pokiaľ ešte dieťa neprejavuje záujem o tieto samostatné aktivity, treba myslieť na postupné kroky.

Akú aktivitu by ste mohli vyvinúť, aby ste dieťaťu pomohli? Tak v prvom rade ide o oboznamovanie sa s činnosťami ich opisovaním (Teraz ti obliekam nohavice. Najskôr jednu nohu a potom druhú. Pustím vodu, aby si si mohol umyť ruky.) V druhom rade ide o podnietenie dieťaťa k spolupráci, teda aktívnejšiemu pripájaniu sa ku konkrétnej činnosti. Samozrejme, že nie nátlakovou, ale hravou formou.

Už po prvom roku možno dieťa viesť k sebaobslužným činnostiam, ako je samostatné jedenie, vyzliekanie či umývanie rúk. Neskôr pridajte i obliekanie, obúvanie, česanie sa a čistenie zúbkov.

A toto je naozaj podstatná informácia! S každou novou aktivitou treba začať vtedy, keď o ňu dieťa prejaví záujem. Riaďte sa teda ním, nie nejakým svojím harmonogramom, čo by podľa vás malo v daný čas ovládať. Keď budete trpezlivo dieťa pozorovať, zaiste tieto náznaky postrehnete.

Zaujme ťa: Chyby rodičov malých detí: O týchto troch ani netušia!

aktivity montessori

Obliekanie a vyzliekanie

Nácvik obliekania treba spojiť s rutinou, ktorá dieťaťu celý proces uľahčí. Ide najmä o zachovanie postupnosti obliekania či vyzliekania si daných kúskov oblečenia. Veľký význam zohráva aj dobrý výber oblečenia pre nacvičovanie. Vyhnúť sa najmä zo začiatku treba komplikovaným zapínaniam. Ideálne sú napríklad nohavice s gumou v páse, detské pančušky, jednoduché tričká či topánky na suchý zips.

Mnohé montessori pomôcky, ktoré zoženiete napríklad na internete, učia deti manipulácii s gombíkmi či zipsami. Sú to to drevené rámčeky, v ktorých sú pásy textílií s rôznymi typmi zapínania. Dieťaťu však na hravý nácvik postačí aj staré oblečenie. Je dôležité, aby malo dieťa k svojim veciam prístup, teda aby ich malo na dosah, vedelo si ich vybrať aj odložiť.

...

Hygiena

Aj pri nácviku osobnej hygieny je dôležité, aby boli všetky potreby na to určené poruke, napríklad na nízkej poličke prehľadne umiestnený hrebeň, mydlo, kefka s pohárikom. Dieťa by tiež malo mať ľahký prístup k zdroju vody.

Najlepšie je začať so samostatným umývaním rúk, čistenie zúbkov nechajte na neskôr. Základom je pri všetkom názorný príklad, ktorý dieťa prirodzene napodobňuje.

Jedenie bez pomoci

Kŕmenie sa bez pomoci dospelého je samostatnou kapitolou. Začína sa s jedením pomocou rúk, čo môže nacvičovať už ročné dieťa a až neskôr prichádza na rad lyžica a následne aj ostatný príbor. Montessori prístup propaguje samostatné sedenie pre dieťa. 

Namiesto klasickej vysokej detskej stoličky by to mal byť malý stabilný stolček so stoličkou. Príbor s tanierom na jedenie aj pohárikom na pitie či utierky na utretie malých nehôd má mať dieťa taktiež dostupné. Aj v priebehu dňa si tak môže kedykoľvek naliať vodu alebo pripraviť ovocie na jedenie.

sebestačnosť montessori
REKLAMA

Sebaobslužné činnosti sú len začiatok

Spolu s trénovaním sebaobslužných činností je vhodné podnecovať aj túžbu detí podieľať sa na bežnom živote v domácnosti. Tú v sebe majú celkom prirodzene najsilnejšiu v období do troch rokov. Tieto praktické domáce aktivity berú v danom čase ako hru a až zhruba s nástupom do školy potrebujú hru ako takú na rozptýlenie sa.

Preto nielen simulovanie, ale aj realizácia týchto aktivít môže dať dieťaťu slušné základy do života. Je teda veľmi vhodné, aby súčasťou montessori prostredia v domácnosti bola napríklad aj kuchynka s drezom, sušiak menších rozmerov na oblečenie, prípadne metlička s lopatkou, podnos s potrebami na umývanie a čistenie…

Aké práce v domácnosti zvládne aj predškolák?

Pri každej aktivite je najskôr dôležité predviesť ju dieťaťu, ale nie automaticky a rýchlo, ale pomaly a aj opakovane. 

Začať možno upratovaním a triedením hračiek podľa rôznych kritérií (farby, veľkosti, tvaru). Nasledovať môže triedenie či skladanie ponožiek, odkladanie vecí bežnej potreby do zásuviek a podobne.

Neprehliadni: Drevené hračky na podnietenie tvorivosti a fantázie

montessori domáce práce

Triedenie hračiek i ponožiek

Najideálnejšie obdobie, kedy začať s triediacimi a rôznymi zoraďovacími aktivitami, je obdobie okolo dvoch rokov. V tom čase je to pre deti fascinujúca hra, ktorú možno poňať praktickým spôsobom.

Utieranie povrchov

Možno to niektorí spochybnia, ale deti majú v sebe zakódovanú potrebu poriadku a systému. Hoci sa nemusí zhodovať s dospeláckymi predstavami. Preto je rané detstvo ideálne na posilňovanie týchto zručností.

Je tak veľmi vhodné, aby malo dieťa dostupné pomôcky na upratovanie. Napríklad handričky či hubky s nádobkami. Môže tak samostatne zasiahnuť, keď sa stane nehoda a niečo rozleje.

Avšak cieľavedome ho možno učiť aj umývaniu rôznych bezpečných povrchov. Treba mu však taktiež vysvetliť a názorne ukázať, ako sa čo používa.

Zaujme ťa: Výchova dieťaťa k upratovaniu: Tipy, ako ho naučiť poriadku

samostatnosť detí montessori

Vešanie vlhkých vecí

S troškou praxe zvládne dieťa do troch rokov taktiež vyvešať drobnejší textil ako utierky či ponožky na šnúru a upevniť ich štipcami. Okrem názorného predvedenia tejto činnosti je potrebné uspôsobiť samotný vešiak na sušenie, resp. šnúry, a to do výšky dieťaťa.

Starostlivosť o rastlinu

Starostlivosť o živú rastlinu je jedným z krokov smerujúcim k starostlivosti o domáce zvieratko (v montessori býva prvým zvieratkom slimák v sklenenom pohári).

Vybrať treba odolnejšiu rastlinku a dieťaťu vysvetliť postup starostlivosti. Všetko potrebné má mať dieťa k dispozícii, teda krhličku, rozprašovač, vodu, handričku na utieranie lístkov… Spoločne si treba starostlivosť viackrát vyskúšať.

Foto: Pinterest

starostlivosť o rastliny

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.