REKLAMA

Zaujíma vás, ako vyčistiť zlato, svoje zájdené šperky? V zásade sa žiadnemu kovovému povrchu nevyhýba opotrebovanie či zanášanie. Pri niektorých je to vidno rýchlejšie, iné „starnú“ pomalšie. Závisí aj od typu kovu, ako ľahko sa napríklad môže poškriabať, alebo ako negatívne sa na ňom prejaví vlhké a iné problematické prostredie.

Aj napriek tipom na čistenie kovových predmetov, ktoré vám ďalej uvádzame v texte, myslite na to, že pokiaľ ide o vzácny kúsok, resp. kúsok s vysokou citovou hodnotou, mali by ste ho radšej zveriť do rúk odborníka, čo býva pri kovoch ako zlato, platina či striebro a meď najčastejšie klenotník. A teraz sa vrhnime na to, ako vyčistiť zlato i platinu. Následne si prejdeme aj čistenie nehrdzavejúcej ocele, bronzu, medi a mosadze. 

Ako vyčistiť zlato a platinu?

Platina nestráca lesk a nepôsobia na ňu kyseliny. Platinové veci sa čistia, ak je to nutné, najmä roztokom saponátu a následne sa utierajú dosucha. Zlato je problematickejšie na domáce čistenie. Pokiaľ ide o nízkokarátové zájdené zlato, to sa čistí prostriedkom na čistenie striebra. Čistiace prostriedky na striebro sa môžu používať výlučne len na striebro, zlato a platinu, ak na produkte nie je napísané ináč.

Tiež si prečítaj: Zisti, ako vyčistiť striebro doma: Sčernané kúsky budú ako nové!

Taktiež sa na zájdené zlaté šperky odporúča roztok zo saponátu alebo mydla. Dokonca sa zvyknú zlaté obrúčky, retiazky či náušnice povariť vo vode so saponátom, čo funguje dobre aj na mastný povlak, ktorý sa časom na šperkoch tvorí. Ak ale nie je zlato výraznejšie znečistené, zvykne sa len zľahka leštiť jelenicou alebo jemnou handričkou.

...
Ak zlato nenosíte, zabaľte ho do papierových servítok alebo jelenice a odložte na suché miesto, ideálne do šperkovnice. Tak ani časom nebudete musieť riešiť, ako vyčistiť zlato, lebo zostane v slušnom stave. Pozor, cennejšie zlaté kúsky dajte predsa len očistiť klenotníkovi a zbytočne neriskujte znehodnotenie šperku či zlatého predmetu.

Ako na čistenie nehrdzavejúcej ocele, resp. nerezu?

Nerezový alebo antikorový riad je najpoužívanejším riadom v slovenských kuchyniach. Antikorové hrnce, nádoby, panvice či naberačky patria ku kvalitnej kuchynskej výbave, no aj o tú sa treba vedieť starať.

Základom pri čistení nerezu je nepoužívať abrazívne prostriedky, kovové drôtenky a čistiace produkty s obsahom chlóru. Najlepšie sa antikorové riady umývajú v teplej saponátovej vode, prípadne sa nechajú odmáčať, ak je to potrebné.

Pokiaľ ide o rôzne usadeniny a škvrny, tie viete podomácky vyčistiť vďaka prelešteniu handričkou nasiaknutou citrónovou šťavou alebo octom.

REKLAMA

Oplatí sa prečítať: Vieš, čo nepatrí do umývačky riadu? Toto tam určite nepchaj!

čistenie kovových predmetov v domácnosti

Postup na čistenie bronzu

Pri bronze platí podobne ako pri iných háklivých kovoch, že sa je ho lepšie nedotýkať. Lakovaný bronz stačí len utierať od prachu.

Starožitné a vzácne bronzové kusy treba dať čistiť odborníkovi a za žiadnych okolností ich neumývajte. Kontakt s vodou by bol začiatkom tzv. choroby bronzu, ktorá sa prejavuje jeho odlupovaním. Medenku z bronzu (menej hodnotných kusov) viete odstrániť s pomocou vyradenej zubnej kefky.

Ako vyčistiť medené predmety?

Meď koroduje na zeleno. Mali by ste vedieť, že táto medenka je jedovatá. To znamená, že by ste sa jej nemali dotýkať holými rukami a rozhodne by nemala prísť do kontaktu s jedlom. Vonkajšie časti medených nádob sa ošetrujú špeciálnym prostriedkom na medené povrchy.

Korodovanú meď pokrytú medenkou viete vyčistiť aj vďaka domácim prostriedkom. Dobre vám na to poslúži ocot alebo citrónová šťava s prídavkom soli. 

Vyber si:  Skvelí pomocníci do domácnosti za výpredajové ceny

ako čistiť meď
Na bežné čistenie medených predmetov si viete vyrobiť aj vlastný domáci čistič na meď, a to zmiešaním rovnakého dielu soli, octu a múky. Čistené predmety vždy dobre opláchnite a poutierajte kvalitne dosucha.

Ako vyčistiť mosadz?

Ako sa starať o mosadzné riady, mosadzné kľučky či dekoratívne mosadzné predmety? Lakovaná mosadz sa nemusí čistiť. Občas postačí poumývanie vodou so saponátom.

Silnejšie znečistené mosadzné kúsky možno umyť vodou s prídavkom čpavku.

Podobný účinok má aj čistenie mosadze prekrojeným citrónom namočeným do soli. Prípadne možno využiť domácu pastu/čistič vytvorený z rovnakého podielu octu, múky a soli. Po takomto čistení treba mosadz dobre opláchnuť čistou vodou a doleštiť prípravkom určeným na bronz.

Vybrali sme: Ktoré talizmany pre šťastie sa používajú od dávnych čias a budú fungovať aj tebe?

mosadzný predmet ako vyčistiť mosadz

Pokiaľ vlastníte mosadzné panvice, pamätajte, že ich nemôžete čistiť prostriedkami určenými na leštenie bronzových povrchov, pričom ide najmä o vnútro panvíc. Táto chémia sa totiž nemôže dostať do kontaktu s jedlom.

Menšie bronzové predmety môžete vyčistiť tak, že ich dáte prevariť do vody so soľou a octom a následne ich dobre opláchnete a vysušíte.

A ešte jeden malý bylinkový tip na čistenie a leštenie nielen mosadze, ale napríklad aj cínu. Fungoval v časoch minulých a bude zaiste fungovať aj vám. Urobte si silný odvar z prasličky v pomere 25 g na 570 ml vody a lúhujte najmenej dve hodiny. Následne precedený výluhom polejte kovové veci (ktoré nie sú náchylné na mokro, teda cín, mosadz a podobne) a po chvíľke pôsobenia (zhruba 5 minút) nechajte preschnúť na handričke. Na záver kovové predmety dobre preleštite.

Foto: Freepik

Použité zdroje

[1] Barty Phillipsová: Domácnosť od A po Z, PRÚDY 1994.

[2] Lesley Bremnessová: Byliny (Zdravie, krása a radosť), Fortuna Print Bratislava 1994

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.