Zdá sa vám, že sa v populácii zvýšil podiel osôb s narcistickou poruchou? Veru, máte pravdu, je to tak. Síce sa v minulosti udávalo, že je týchto ľudí zahľadených do seba zhruba jedno percento a častejší výskyt bol potvrdený u mužov, dnes výskumy (predovšetkým z USA) potvrdzujú nárast narcistického správania najmä u mladých ľudí. Ako vychádzať s narcisom?

Pokiaľ ste klikli na tento článok, asi už viete, s kým máte do činenia. Možno je to váš kolega, v horšom prípade partner, no a vy neviete, ako ďalej s takýmto manželstvom. My sa teda dnes nebudeme venovať tomu, ako osobu s narcistickou poruchou odhaliť, ale zameriame sa už na praktický aspekt vychádzania s narcisom.

Nebudeme klamať, prístup, ktorý spomíname ďalej, sa vám asi nebude páčiť. No musíte o ňom minimálne vedieť, ak sa narcisovi nemôžete vyhnúť a jednoducho s ním musíte nejakým spôsobom koexistovať bez väčšej ujmy na vašej psychike.

Naozaj sa nedá odstrihnúť?

Ešte pred tým, ako použijete jediný vhodný prístup, vďaka ktorému si narcistickú osobnosť nepoštvete proti sebe, musíte zvážiť možnosť definitívneho odstrihnutia sa od nej. Samozrejme, niekedy sa pred narcisom nedá ujsť, čo je však podľa psychológov najlepší spôsob vysporiadania sa s touto toxickou osobnosťou.

Možno je narcis kolega v práci, ktorú máte inak radi a nechcete ju kvôli nemu opustiť. Ak ide o tento prípad alebo sa vyžaduje len občasné stretnutie s týmto typom osobnosti, dá sa to zvládnuť s nižšie spomínaným prístupom.

Narcistická osobnosť ako partner

Určite však nepredlžujte svoje utrpenie, pokiaľ je narcisom váš partner. Dlhodobá koexistencia s narcistickou osobnosťou je totiž vždy zraňujúca. A v podstate pri nej ani nemáte čas, dať sa znova dokopy. Bude vás neustále zrážať na kolená.

Psychické peklo začínajú partneri týchto osôb pociťovať zhruba od štvrtého mesiaca vzťahu. Treba pochopiť jedno. Narcistická osobnosť miluje len seba, hoci na počiatku vzťahu to môže vyzerať, že by vám zniesla aj modré z neba. 

Pozri aj: Ako vychádzať s cholerikom? Toto musíš ovládať!

narcis vo vzťahu

Prístup k láske je nezdravo položený na nárokovaní si a tiež na nadraďovaní sa nad druhého pomocou vytvárania pocitov viny a neschopnosti. Z takéhoto toxického vzťahu treba jednoznačne odísť a nepozerať sa späť.

A tu je niekoľko tipov, ako sa zotaviť z takéhoto toxického partnerského vzťahu. Po skončení vzťahu s narcisom sa od neho a všetkého okolo neho úplne odstrihnite. Dištancovať sa od všetkého je náročné a pravdepodobne sa vám budú neustále v mysli vracať záležitosti, za ktoré sa môžete cítiť zodpovední. Je však načase urobiť hrubú čiaru. Narcis vás tiež kritizoval a vkladal vám do hlavy presvedčenia, ktoré vám doteraz neumožňovali cítiť sa dobre. Pozrite sa ešte raz na seba, na svoju hodnotu, zabudnite na to, čo vám váš ex povedal. Zorganizujte si život podľa svojich predstáv a potrieb a v budúcnosti majte vo vzťahu od začiatku nastavené hranice, za ktoré už nepôjdete.

Hodí sa tiež prečítať: Zlý výber partnera: Vieš, ktorí muži nie sú vhodní na vzťah?

Trik, ako vychádzať s narcisom

V prípade, že ste s narcisom v kontakte z času na čas a nechcete sa s ním dostať do konfliktu, ktorý, verte nám, zažiť určite nechcete, postupujte nasledovne. Za žiadnych okolností narcistickú osobnosť nekritizujte, a to ani v náznakoch alebo v dobre mienených radách. Toto nie je náš výmysel, ale prišli na to psychiatri z Pensylvánie. Rovnako odporúčajú venovať tomuto človeku pozornosť a adekvátne reagovať. Čo viac-menej znamená prikyvovanie a súhlas s jeho myšlienkami.

Je možné urobiť ešte niečo?

A čo v prípade, ak vám nie je vyššie spomínaný tip, ako vychádzať s narcisom, po chuti a nechcete sa pretvarovať? Tak potom musíme zopakovať možnosť číslo jedna, a to je odstrihnutie sa od narcistu. Nikdy sa nezmení a nezmení ho ani váš milý a pozitívny prístup, ani jeho adorácia. Táto taktika ho práve naopak utvrdí v jeho výnimočnosti a dokonalosti.

Zaujme ťa: Ktorí ľudia berú energiu? Týmto sa treba vyhnúť! 

Uvedený prístup je teda ideálny v prípade, ak chcete bez ujmy „prežiť“ poradu s narcistickým šéfom alebo riešite nejakú čiastkovú úlohu s kolegom s touto poruchou osobnosti. Pozor však, pokiaľ nejakým spôsobom narcistickú osobnosť prevyšujete, napríklad výzorom ste krajší alebo ste pre firmu prínosnejší či máte nejakú schopnosť či talent, po ktorom túži i ona, nemusí fungovať ani uvedený prístup. Narcis neznesie, ak ho niekto viditeľne prevyšuje a bude mať silnú potrebu zhodiť vás a pošpiniť.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.