REKLAMA

Či už ste so zápalom varili a olej vám vyprskol na oblečenie, alebo ste si naň kvapli z nedeľnej polievky, prípadne si vaše dieťa z času na čas otrie špinavé mastné ruky do nohavíc – výsledok nepoteší. Mastný fľak na obľúbenom tričku, šatách či košeli je naozaj nepríjemnosť. Skvelé však je, že má riešenie! A nemusíte hneď utekať do drogérie a siahať po silnom odstraňovači mastných škvŕn. V článku vás oboznámime s tým, ako odstrániť mastné škvrny z oblečenia čo najefektívnejšie a svojpomocne. A to dokonca nielen čerstvé mastné škvrny, ale aj staré mastné fľaky, ktoré sa do látky stihli dobre zažrať a držia ako pribité.

Konajte rýchlo, lebo staré, zažraté či zapraté mastné škvrny z oblečenia síce dostanete, ale bude to náročnejšie

Hlavnou pointou toho, ako odstrániť škvrny z oblečenia a celkovo z látky a textilu bez väčšej námahy, je rýchly zásah. Čím skôr začnete s čistením, tým lepšie. Mastné škvrny, ktoré si na oblečení všimnete až po niekoľkých hodinách alebo dokonca až po vypratí, už nemajú takú dobrú prognózu na bezproblémové odstránenie. I keď aj na takéto ťažké prípady vám poradíme postup a prostriedky, ktoré môžu pomôcť.

Ako odstrániť čerstvé mastné škvrny z oblečenia?

Pokiaľ začnete mastné škvrny z oblečenia odstraňovať ešte v čerstvom stave, je vysoko pravdepodobné, že vám postačí využiť hneď prvý spomínaný tip. V nasledujúcich riadkoch sme zhrnuli všetky overené babské rady proti mastnote na textile. 

Prostriedok na riad

Prostriedok na umývanie riadu má odmasťovanie takpovediac v popise práce a mal by byť rovno prvou voľbou, keď zasahujete proti čerstvým mastným škvrnám.

Najskôr z prostriedku na umývanie riadu nalejte trochu priamo na škvrnu a zapracujte ho rukami alebo hubkou. Nechajte aspoň chvíľu pôsobiť odmasťovacie činidlá v prostriedku na textile. Následne môžete preprať v rukách, ale pre väčší efekt je ideálne dať oblečenie s absorbovaným prostriedkom na riad klasicky oprať v práčke.

Len na okraj spomenieme, že tento tip s prostriedkom na riad môžete variovať aj s ďalšími nižšie spomínanými postupmi, ako odstrániť mastné škvrny z oblečenia. Samozrejme, okrem tipu so žehličkou a tiež s technickým benzínom.

Aj žehlička pomôže

Ako odstrániť mastné škvrny z oblečenia pomocou žehličky? Je to ako taký malý zázrak. Základom je, aby ste mastné miesto, na ktoré idete pôsobiť teplom žehličky, podložili z oboch strán papierovými obrúskami. Do nich sa mastnota z tkaniny zachytí, keď budete škvrny prechádzať jemne nahriatou žehličkou.

Detský púder, škrob alebo biela krieda

Pokiaľ máte po ruke škrob, detský púder, prípadne bielu kriedu, ktorú je potrebné pre účely čistenia mastných škvŕn najemno nastrúhať, využite aj týchto pomocníkov. Všetky tri vychytávky fungujú na princípe pijaku, teda absorbujú do seba neželanú mastnotu z oblečenia.

Najskôr je potrebné, aby ste zašpinené mastné miesto zasypali a nechali pôsobiť, pokojne aj po hodinku. Potom púder, škrob či kriedu zmeťte z daného miesta a oblečenie dajte klasicky prať.

Oplatí sa prečítať: 3 tipy na škvrny od čokolády a kakaa: Babské rady, ktoré sa oplatí poznať 

mastné škvrny na oblečení

Vyskúšať však môžete aj skombinovanie triku so žehličkou a spomínaným savým materiálom, ktorý bude ešte efektívnejší. Urobte to nasledovne. Škvrnu podložte savým papierom, resp. obrúskom, posypte zažratú mastnú škvrnu nastrúhanou kriedou, škrobom či púdrom, pričom hornú vrstvu prikryte znova obrúskom. Toto miesto prejdite horúcou žehličkou. Po skontrolovaní a nájdení prípadných nedostatkov môžete postup ešte raz zopakovať. 

Pasta z jedlej sódy alebo kypriaceho prášku

Kašička vytvorená z jedlej sódy (prípadne z kypriaceho prášku) s trochou vody je vynikajúci čistiaci prostriedok s veľkou silou, ako sme už spomínali napríklad v článku s názvom Ako vyčistiť sporák? Osvedčené babské rady aj tipy z drogérie. 

Neváhajte teda tento domáci prostriedok účinný na čistenie mnohých povrchov využiť i na odolnejšie mastné škvrny. Pastu naneste, nechajte účinkovať a potom buď preperte ručne alebo vyperte v práčke. 

Okrem toho je na emulgovanie a následné ľahšie odstránenie mastných škvŕn vhodná aj klasická sóda na pranie a borax.

REKLAMA

Ako odstrániť mastné škvrny z oblečenia, ktoré sú staršie či zapraté?

Zaprané mastné škvrny, ktoré ste pred vložením bielizne do práčky prehliadli, vystúpia po usušení a vyžehlení ešte viac do popredia. Nehádžte však flintu do žita. Skôr, ako vyradíte takto postihnuté oblečenie na domáce použitie alebo i vyhodenie, skúste ho zachrániť nasledovnými babskými trikmi. 

Tabletu na umývanie riadu vhoďte do práčky

Gazdinky si tento tip šíria v diskusných fórach a treba uznať, že naozaj funguje nielen na vybielenie záclon, ale aj na zažraté a zaprané mastné fľaky. Určite je to i skvelá vychytávka na kvalitné vypranie kuchynských utierok.

V podstate ide len o to, že so zamasteným oblečením do práčky vhodíte aj tabletu na umývanie riadu, ktoré je pôvodne určená do umývačky. Nepridávajte už nič iné.

Neprehliadni: Ako odstrániť škvrny od fixky alebo pera? Farbu z látky či koženky dostaneš preč raz-dva vďaka babským radám

keď sa nedá vyprať špina z oleja

Tableta pôsobí podobne, ba ešte účinnejšie ako klasický tekutý prostriedok na riad, ktorý sa zvykne aplikovať priamo na škvrny. Odporúčame však, aby ste tento tip používali len na biele oblečenie, nakoľko tableta dokáže vytiahnuť farbu, teda farebný textil by po takomto vypraní mohol pôsobiť vyblednuto a nepekne.

Soľná kúra

Aj vďaka soľnému kúpeľu, do ktorého vložíte a necháte pôsobiť zamastený textil, sa môžete zbaviť škvŕn od oleja. V silnom slanom roztoku nechajte oblečenie so škvrnami namočené čo najdlhšie, ideálne i celý deň a na nasledujúci deň dajte klasicky oprať.

Pre zosilnenie účinku môžete ešte pred namočením škvrnu ošetriť vyššie spomínaným spôsobom s prostriedkom na riad.

Žlčové mydlo – univerzálny pomocník proti škvrnám

Organické znečistenia, či už od oleja, alebo od krvi, to všetko zvládne toto špeciálne mydlo. Ako odstrániť mastné škvrny z oblečenia s pomocou žlčového mydla? V prvom rade je treba fľaky navlhčiť a až potom naniesť žlčové mydlo. Jemne pošúchajte a nechajte pôsobiť pol hodinu i viac. Preperte v rukách a uvidíte, či postup ešte zopakovať.

A čo mastné škvrny z olejových farieb na textile?

Pokiaľ ste si znečistili textil olejovými farbami v hrubšej vrstve, tak najskôr sa ju pokúste zoškrabnúť (napríklad špachtľou alebo lyžicou). Následne mastný fľak polejte bežným stolným olejom (slnečnicovým či repkovým). Textil poliaty olejom pošúchajte, aby sa dostal do hlbších vrstiev vláken. Potom ho nechajte na textile pôsobiť 10 a pokojne aj viac minút. Po uplynutí času na toto miesto naneste opatrne terpentín (dajte ale pozor, ak ide o citlivú látku, pretože terpentín by ju mohol zničiť). Látku následne prepláchnite v teplej vode, preperte so žlčovým mydlom, znova prepláchnite a preperte v čistej vode. Pokiaľ zostanú nejaké zvyšky mastnoty na textile, pokojne aplikujte aj ostatné spomínané postupy, ako odstrániť mastné škvrny.

Posledná záchrana

Pokiaľ so zažratou mastnou škvrnou na oblečení nepohne nič z vyššie uvedeného, skúste ešte tento ťažký kaliber. Je to síce nie voňavé, ale za to vysoko efektívne riešenie.

Na zapranú škvrnu nastriekajte alebo votrite do nej v malom množstve technický benzín. Pošúchajte a nechajte pôsobiť štvrť hodinku. Nezdolné škvrny od oleja a mastnoty by mali zmiznúť. Oblečenie potom prepláchnite vo vlažnej vode a dajte klasicky prať.

Mastnotu tiež rozpúšťa peroxid vodíka, no je to rovnako silný kaliber, ktorý by mohol textil znehodnotiť.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.