REKLAMA

V našich tipoch a trikoch na čistenie sa už dlhodobo venujeme odstraňovaniu rôznych škvŕn a nečistôt. Či už ide o fľaky na textile, napríklad mastné škvrny, zažltnutia, čmárance, alebo o znečistenia povrchov v kuchyni a v kúpeľni. Dnes obohatíme naše rady ohľadom prania. Prezradíme postup, ako prať šiltovky. Odhaľte skvelé nápady na to, čo je najlepšie na ich šetrné, no zároveň účinné čistenie, a to ako konvečné, tak aj celkom nekonvenčné a netradičné. Rozhodne stoja za to!

Keďže ide o klasické letné pokrývky hlavy, veríme, že práve teraz vám prídu naše rady vhod. Možno ste sa doteraz špeciálne nezamýšľali nad tým, ako prať šiltovky šetrne a zároveň z nich dostať preč škvrny od potu a rôzne iné fľaky či nečistoty. A možno ste si doteraz taktiež radšej kúpili za lacno novú šiltovku a neriešili žiadnu starostlivosť o tento užitočný kúsok vo vašom šatníku. Ale pokiaľ chcete ušetriť a konať ekologickejšie, prípadne má pre vás vaša šiltovka aj emocionálnu hodnotu, poďte na to a očistite ju tak, aby vyzerala ako nová.

Vedzte však, že v procese prania čiapok so šiltom treba zvoliť iný postup ako pri bežnom oblečení. Teda aspoň v prípade, pokiaľ sa chcete zo svojej obľúbenej šiltovky tešiť dlhšie ako len jednu sezónu.

Pranie šiltoviek v práčke – jednoduché, ale naozaj šetrné riešenie?

Asi prvé, čo vám napadne pri pohľade na svoju znečistenú šiltovku, je, že ju hodíte do práčky a klasicky operiete. Áno, dá sa aj tak. Pranie v práčke je rýchle a jednoduché riešenie, no u väčšiny šiltoviek nie je veľmi vhodné. Je to najmä kvôli tvrdému šiltu. Týmto spôsobom prania sa totiž môže nenávratne poškodiť a zdeformovať.

No a pokiaľ ste na svojej šiltovke objavili piktogram povoľujúci jej pranie v práčke, i tak si dajte pozor. Aj v týchto ojedinelých prípadoch je žiaduce, aby ste práčku nastavili na najnižšiu teplotu a na najnižšie otáčky. 

Tiež ťa zaujme: Ako prať uteráky a osušky, aby zostali krásne a mäkké?

ako vyprať šiltovky v práčke

Pokiaľ vás ale nesúri čas a chcete vedieť, ako prať šiltovky šetrnejšie a s veľkou pravdepodobnosťou aj účinnejšie ako v práčke, prečítajte si nasledujúce tipy.

Postup, ako prať šiltovky bez poškodenia a efektívne

Ručné pranie sa hodí pre väčšinu šiltoviek. Nasledujúci postup zabezpečí aj odstránenie žltých škvŕn od potu a iných znečistení.

Zašpinenú šiltovku hodnú oprania umiestnite do lavórika a jemne ju presprchujte vlažnou vodou. Do vody, v ktorej je už šiltovka kompletne ponorená, pridajte dve  lyžice jedlej sódy. Nechajte ju rozpustiť. Následne primiešajte primerané množstvo pracieho gélu. Pridať môžete aj 15 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja, ktorý čiapku prevonia. Premiešajte a nechajte pôsobiť cca 20 až 30 minút.

Po vybratí z vody dočistite nečistoty, ktoré sa nepustili hubkou alebo zubnou kefkou. Šiltovku následne prepláchnite čistou studenou vodou, kým sa nevymyje všetka čistiaca zmes.

Čiapku potom zbavte väčšiny vody prostredníctvom uteráka či podobnej textílie tak, aby z nej nekvapkala voda pri ďalšom sušení.

TU nájdeš výhodné  veľké balenie jedlej sódy >>>

REKLAMA
ručné pranie šiltovky ingrediencie

Super tip na čistenie šiltoviek v umývačke riadu

Verte tomu, že existuje ešte šikovnejšia vychytávka, ako prať šiltovky. A to rovno v umývačke riadu! Naozaj efektívne a jemné riešenie. Základom je taktiež využitie sódy, no a potom nastavenie najšetrnejšieho programu. Šiltovky je vhodné v umývačke upevniť tak, aby sa v nej počas spusteného programu nepohybovali. Ideálne riešenie, ak si chcete vyčistiť rovno všetky šiltovky pred sezónou.

Ďalšie odporúčania

  • Samolepky na šiltovke pred praním ochráňte tak, že okolo nich obtočte potravinársku fóliu.
  • Po opraní šiltovky a zbavení väčšiny vody môžete šiltovku vypchať, aby v priebehu sušenia nestratila tvar. 

Tiež sa ti zíde: 3 tipy na škvrny od čokolády a kakaa: Babské rady, ktoré sa oplatí poznať

  • Preventívnym krokom pred zašpinením a zdeformovaním šiltovky je jej vhodné uskladnenie v čase, keď ju nepoužívate. Nenechajte ju voľne položenú na polici, ani ju nestrčte medzi oblečenie do skrine. Namiesto toho ju zabaľte do potravinárskej fólie alebo igelitového vrecka a v skrini alebo inom vhodnom uzavretom priestore pre ňu vyčleňte dostatok miesta, aby v konečnom dôsledku neskončila zasypaná šatstvom či inými vecami.

Zdroj foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.