REKLAMA

Dopili ste šálku upokojujúceho čaju, ktorý vám prehrial telo i dušu a už ste na ceste zahodiť použité čajové vrecúško do koša? Stop! Nerobte to. Praktických tipov do domácnosti nie je nikdy dosť, či už na čistenie povrchov, DIY výtvory, prípadne šikovnú organizáciu vecí bežnej potreby. A preto vám prinášame ďalšie. Tieto sa zaiste zapáčia šetrným gazdinkám. Ako využiť čajové vrecúška, z ktorých ste si už urobili čaj? Určite ich nezahadzujte! Stále totiž môžu nájsť v domácnosti skvelé uplatnenie.

Vo svete, kde recyklácia a zero-waste životný štýl získavajú na popularite, by sme mali byť otvorení objavovaniu nových možností, ako znovu využiť to, čo už máme. Použité čajové vrecúška sú super pomocníkmi, a to nielen v kuchyni, ale aj v záhrade či kúpeľni. Inšpirujte sa v článku. 

Vzpruha a ochrana pre rastliny – hnojivo aj domáci postrek proti hmyzu

Čaj obsahuje dusík, preto sú použité čajové vrecúška dobrým organickým hnojivom do kvetináčov. Vrecká z čaju roztrhnite a ich obsah plytko zahrabte k rastlinkám. Prípadne môžete do zeminy umiestniť aj samotné čajové vrecúška a ako ich budete zalievať, živiny z ich sa postupne uvoľnia do pôdy. Nezabudnite ich ale po niekoľkých dňoch vymeniť za nové, aby nedošlo k plesniveniu. 

Okrem vyššie spomínaného tipu pre rastliny vychladnutý odvar z už raz použitých vrecúšok zeleného čaju funguje ako efektívny postrek na hmyzích votrelcov vo vašich hriadkach.

Ako využiť čajové vrecúška v kuchyni? Špeciálna príprava ryže či cestovín

Zaujímavým spôsobom ako ozvláštniť chuť príloh, je dať čajové vrecúška do vody pripravovanej na varenie ryže či cestovín. 

Vyberte ich, keď voda začne vrieť, teda pred pridaním spomínaných potravín. Skúste si tak pripraviť napríklad jazmínovú ryžu v jazmínovom čaji alebo cestoviny v tymiánovom čaji.

Neprehliadni: Ako uvariť ryžu v hrnci či v ryžovare tak, aby bola DOKONALÁ?

čajové vrecúška pri varení

Zapojte kreativitu a prekvapte svoje chuťové bunky. Inšpiráciou môže byť napríklad aj škoricový čaj v ovsených vločkách.

REKLAMA

Dajte zbohom nepríjemným pachom

Ako využiť čajové vrecúška proti smradu? Áno, aj na to sú skvelé. Najmä v prípade, ak vás z chladničky oviala nepríjemná aróma. Čajové vrecúška majú schopnosť absorbovať pachy a ich umiestnenie v chladničke urobí svoje. Položte do nej mištičku s niekoľkými použitými vrecúškami a nechajte ich tam zo dva dni. Nechcená aróma bude eliminovaná.

A okrem toho, po dôkladnom vysušení môžete čajové vrecúška položiť do skrinky s bielizňou, do šatníka alebo do šuflíka, aby sa tam šírila príjemná vôňa.

Využitie čajových vreciek na DIY leštidlo

Tento trik ste možno zaregistrovali u staršej generácie a naozaj funguje! Použité čajové vrecúška z čierneho čaju ešte raz dobre vylúhujte, pokojne aj 15 – 20 minút a tekutinu prilejte do vlažnej vody s prídavkom citrónovej šťavy. Po klasickom umytí okien aplikujte rozstrekovačom DIY čajové leštidlo. 

Domáci prostriedok svojou silou odstráni všetky silno držiace šmuhy i mastnotu. Po dôkladnom vyleštení novinami či handričkou budú vaše okná žiariť. A nielen okná. Toto leštidlo možno využiť na všetky sklenené povrchy.

Pozri aj: Pena na holenie na popáleniny? 7 netradičných tipov, ktoré vyrazia dych!

čajové vrecúška na čistenie skla

No to nie je všetko! Čajové vrecká využijete aj na vyleštenie drevených podláh a nábytku. Stačí k tomu slabý odvar z už raz použitých čajových sáčkov a kvalitná handra či handrička na leštenie.

Domáci prostriedok na odolnú mastnotu aj pripáleniny?

Podarilo sa vám pripáliť hrniec alebo máte problém dostať z riadu mastnotu? Na pomoc si zoberte použité vrecúška čierneho alebo zeleného čaju. 

Zašpinený riad napustite teplou vodou a vhoďte do nich čajové vrecúška. Počkajte, kým zapôsobí odmasťujúca a čistiaca sila kyseliny trieslovej. Prilepené zvyšky potom už len ľahko odstránite a riady prepláchnete.

A tipy, ako využiť čajové vrecúška zakončíme touto radou. Keďže majú vrecká z čaju jemne abrazívne vlastnosti, môžete vďaka nim odstrániť škvrny, a to nielen na riade, ale aj na obkladačkách či na varnej doske.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.