REKLAMA

Či už sa chystáte do pôrodnice ako prvorodička alebo druhorodička, nervozitu pociťuje hádam každá žena, nech by mala doma hoci aj 4 a viac detí. Je to preto, lebo každé tehotenstvo a taktiež každý pôrod môže byť úplne iný, a to nielen z hľadiska porovnania viacerých žien, ale dokonca aj jedna žena môže mať skúsenosti so svojimi pôrodmi úplne rozdielne.

A čím je termín pôrodu bližšie, tým zväčša stúpa aj napätie a nervozita mamičky. Jednou z množstva otázok, ktoré sa stávajú akútne aktuálnymi, je tá, kedy sa vybrať v pravý čas do pôrodnice. Kedy je naozaj ten najideálnejší čas zobrať svoje starostlivo pobalené tašky a vyraziť? Aké sú príznaky signalizujúce začiatok pôrodu? Odborné vedomosti o tejto problematike nájdete „v kocke“ v nasledujúcich riadkoch.

Čo treba mať na pamäti?

V prvom rade treba prijať fakt, že sú situácie v živote, ktoré si veľmi časovo nenaplánujete. Patrí k nim aj narodenie bábätka. Dieťa sa samo rozhoduje, kedy sa narodí. Pokiaľ nie je váš pôrod programovaný a už vás neprijali do nemocnice na vyvolávanie pôrodu, nebudete vedieť presne, kedy porodíte. Preto treba, aby ste boli pripravené.

Predstavte si, že len menej ako 10 % detí sa narodí v očakávanom termíne pôrodu, ktorý vypočíta lekár. Nech vás teda zbytočne nemýli údaj napísaný v tehotenskej knižke. Je naozaj len viac-menej odhadovaný. Čo však môžete odsledovať, sú signály, ktoré vám dáva vaše telo pripravujúce sa na pôrod. 

Kľúčové príznaky blížiaceho sa pôrodu

Aj keď pôrod pri týchto príznakoch ešte nemusí byť úplne „za rohom“, je na mieste uvedomiť si ich, a pokojne sa i vnútorne pripraviť na blížiacu sa „akciu“. Samozrejme, že bez zbytočného stresu.

  • Jedným z jasne viditeľných signálov blížiaceho sa pôrodu je poklesnutie bruška, ktoré súvisí s tým, že bábätko zostupuje do pôrodných ciest, pripravuje sa.

Zaujme ťa: Hamiltonov hmat: Dôležité informácie o tom, prečo a ako sa robí 

ako sa začínajú pôrodné bolesti
  • Nie v každom prípade zachytiteľným príznakom je aj odídenie hlienovej zátky. Hlienovú zátku možno vybadať pri návšteve WC v belavej, priehľadnej či ružovej podobe a ťahavej konzistencii. Krčok maternice sa odtokom hlienovej zátky uvoľní a dá možnosť bábätku tlačiť sa do pôrodných ciest.
  • S poklesom dieťatka nižšie súvisí aj častejšia návšteva WC. Tlak na močový mechúr spôsobuje intenzívnejšie nutkanie na močenie, a to aj v prípade, keď nie je moču veľa. Okrem toho mnohé mamičky tesne pred pôrodom zastihne i hnačka, resp. častejšie vyprázdňovanie sa. Zvýšená peristaltika čriev môže jednak súvisieť s predpôrodnou nervozitou, ale aj s pracujúcou maternicou a tým, že sa telo sa pripravuje na pôrod, prečisťuje sa. Hnačka môže dokonca zohrať celkom kľúčovú úlohu pri zosilňovaní kontrakcií a spustiť samotný pôrod.
  • O blízkom termíne pôrodu svedčia aj bolesti podobné tým menštruačným, bolesti v panve, výtok hnedastej alebo ružovkastej farby aj výraznejšie prekrvenie a napuchnutie rodidiel.
...

Situácie, kedy sa ešte vybrať do pôrodnice neoplatí

Jednou z podstatných otázok otázok súvisiacou s odchodom do pôrodnice, je tá, ako začínajú pôrodné bolesti? Niektoré tehotné ženy sa dokonca boja, že ich prespia, keď na ne prídu v noci. No toho sa naozaj báť nemusíte, určite by vás zobudili. Sú totiž neprehliadnuteľné.

 

REKLAMA

Tu treba zdôrazniť, že pokiaľ sa kontrakcie nestupňujú, čo sa skracovania času a bolestivosti týka, ide v zásade len o tieto „prípravné“ falošné kontrakcie. Maternica na krátko stuhne, čo sa prejaví zatvrdnutím bruška, no pri týchto nepravých kontrakciách cítite maximálne tak diskomfort ako vyslovenú bolesť. Rozptýlia sa a prestanú napríklad po zmene polohy alebo teplej sprche. Pri poslíčkoch môžete byť v pokoji a odchod z domu si ešte neplánujte.

Tip od nás k pôrodu >>> 

kedy treba ísť do pôrodnice ako prvorodička a ako druhorodička a viacrodička
  • Vrátime sa ešte k vyššie spomínanej hlienovej zátke, ktorá je jasným signálom blížiaceho sa pôrodu (i keď k jej uvoľneniu nemusí v zásade dôjsť na začiatku pôrodu, keď ste doma, ale pokojne aj na pôrodnej sále). No v čase, keď ju spozorujete doma, by ste ešte mali počkať, a to buď na príchod pravých pôrodných kontrakcií alebo odtečenie plodovej vody. K tomu môže dôjsť do niekoľkých hodím, ale aj do niekoľkých dní. Uvoľnenie hlienovej zátky teda nie je dôvodom okamžitého odchodu do nemocnice.

Toto je ten najvyšší čas na odchod!

A teraz už prejdime na jednoznačné situácie, kedy má zaiste cesta do pôrodnice svoje opodstatnenie. Síce v pokoji a bez stresu, ale s tým predpokladom, že pôrod sa naozaj rozbieha. Ide v zásade o tieto dva signály.

 

  • Odtok plodovej vody je dôvodom, kedy sa pobrať do pôrodnice. Niekedy k tomu síce môže dôjsť až na pôrodnej sále a pôrod začne kontrakciami, ktoré popisujeme nižšie. Inokedy je práve odtečenie plodovej vody pomyselným odštartovaním pôrodu a až následne prichádzajú kontrakcie. Môže to byť celkom intenzívny odtok, pri ktorom dokonca možno na začiatku ucítiť či dokonca počuť akoby puknutie. Ale plodová voda môže odtekať aj pomalšie. V tomto čase sa už nemožno kúpať, sprchovať sa môžete. V zásade platí, že po zaznamenaní odtečenia plodovej vody treba byť do dvoch hodín už v pôrodnici, a to či už kontrakcie nemáte alebo máte.
  • Jednoznačným signálom začiatku pôrodu je príchod pravých kontrakcií. Pôrodné kontrakcie sa vyznačujú bolesťou, sťahom a kŕčmi v podbrušku, ale prípadne je ich cítiť i na krížoch. 

Na rozdiel od nepravých kontrakcií sú už tie pravé nielen diskomfortné, ale naozaj bolestivé a intenzívne. Pokiaľ ešte dokážete medzi kontrakciami robiť bežné činnosti, znamená to, že pôrod sa len rozbieha. No čím viac sa musíte sústrediť na predýchavanie a na seba, tým viac treba odchod do pôrodnice urýchliť.

ako sa začína pôrod

Určite sledujte časový rozostup medzi jednotlivými kontrakciami, ktorý vám veľa napovie. 10 kontrakcií za hodinu znamená, že je čas baliť sa. No a sťahy maternice trvajúce zhruba 30 sekúnd a opakujúce sa každých 5 minút so zosilnením bolesti napovedá, že je naozaj čas vyraziť do pôrodnice. Pri tlakoch pociťovaných do konečníka by ste mali byť podľa správnosti už tam.

...

Prípady, keď treba konať urýchlene

No a napokon sa dostávame k situáciám, kedy odchod do pôrodnice netreba v žiadnom prípade predlžovať.

  • Patrí sem jednoznačne krvácanie, ktoré je podobné tomu menštruačnému. Môže byť naozaj závažným zdravotným signálom. Vtedy vyštartujte do nemocnice okamžite, prípadne volajte sanitku. Nerátame sem „špinenie“ objavujúce sa napríklad po gynekologickom vyšetrení, hnedastý a ružovkastý výtok môže byť spôsobený poškodením drobných cievok a nie je dôvodom na paniku.
  • V prípade, ak sa vám niečo nepozdáva, nemusí ísť len o krvácanie, ale napríklad aj to, keď necítite pohyby bábätka alebo máte iné komplikácie, ktoré vo vás vzbudzujú pochybnosti, vždy je lepšie odísť do pôrodnice, nech by aj išlo o falošný poplach. Niekedy je dobré dať aj na svoju intuíciu.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.