REKLAMA

Dali ste si do nového roku záväzok, že schudnete? Obmedzujete kalórie, skúšate rôzne diéty, dokonca pravidelne cvičíte. Viete ale o tom, že bez raňajok neschudnete? Vynechávanie raňajok totiž výrazne spomaľuje metabolizmus. Čo si však ráno dopriať a čomu sa radšej vyhnúť? Poďte si prečítať, ako by mali vyzerať ideálne zdravé raňajky.

Schudnúť sa dá aj s chuťou. Vyskúšajte tento unikátny nápoj. Je to proteínový kokteil s obsahom vlákniny a rastlinných extraktov na podporu chudnutia. Ako dosiahnuť peknú postavu? S KetoSlim vám to pôjde naozaj ľahšie. Pochváľte sa čoskoro fit figúrou. Prečítajte si recenzie TU a získajte aj ďalšie tipy na prípravu.

Ja ale nikdy neraňajkujem

Aj vy celé roky patríte do skupiny ľudí, ktorí neraňajkujú, deň začínajú šálkou kávy, v lepšom prípade čaju a prvým jedlom je až obed? Dôvody najčastejšie bývajú nasledovné:

  • nie ste na to naučení už od detstva,
  • ráno jednoducho nebývate hladní,
  • v raňajšom zhone na to nemáte čas.

Raňajky ako štart do nového dňa by mali tvoriť okolo 20 % denného energetického príjmu. Správnym výberom potravín na raňajky môžete ovplyvniť svoju energiu v priebehu dňa, ale aj imunitu či schopnosť lepšie sa sústrediť. Napríklad teplé raňajky  zvyšujú imunitu organizmu a ak nahradíte rafinovaný cukor javorovým alebo čakankovým sirupom, ideálne ovocím.

Raňajky plné energie

Raňajky sú naozaj dôležité. Organizmus po nočnom odpočinku potrebuje energiu na rozbeh a udržanie výkonnosti. Keď pravidelne neraňajkujete, telo sa dostáva do šetriaceho režimu a metabolizmus sa spomaľuje.

Pri nedostatku energie sa začínajú vyplavovať stresové hormóny, ktoré spôsobujú, že sa stráca pocit hladu. A tak si myslíte, že nepotrebujete raňajkovať, lebo nie ste dopoludnia hladní, čo je fajn, lebo ušetríte kalórie a schudnete. Ale v skutočnosti je to inak. Popoludní, prípadne večer jete viac, akoby ste mali, organizmus nestihne všetko spracovať a energia sa ukladá v podobe tuku. Ráno opäť nie ste hladní a kolotoč sa opakuje.

Inšpiruj sa: Recepty na 3 rýchle nátierky: Z avokáda, tvarohu a šunky

Ak  začnete pravidelne raňajkovať, zistíte, že máte väčšiu kontrolu nad tým, čo v popoludňajších hodinách zjete. Dokážete  ovládať svoj apetít a  odoprieť  si nezdravé a kalorické potraviny.

Čo je najlepšie jesť na raňajky?

Aby ste na raňajky mali chuť, večera by mala byť zo zdravých bielkovín a v primeranom množstve.

REKLAMA

Takýto druh jedla zasýti, nemáte nutkanie na nočné vyjedanie chladničky a neukladá sa v podobe tuku počas noci, samozrejme, ak k tomu nepridáme sacharidy. Raňajky by sa mali skladať zo sacharidov, nízkotučných bielkovín, zdravých tukov, vlákniny.

Pozri aj: Super tipy na dobitie životnej energie, ktoré musíš poznať!

zdravá nátierka na raňajky

Ideálne zdravé raňajky nie sú veľká veda. Vyberte si z týchto potravín: celozrnný chlieb, ovsené vločky, naklíčené obilniny, kyslomliečne potraviny, ovocie, semienka, orechy, avokádo, čerstvá zelenina, zeleninové a tofu nátierky. 

Ak vám ráno naozaj nevyhovuje tuhá potrava, rozmixujte si smoothie, ktoré vám dodá energiu, vitamíny, minerálne látky. Pripravte si ho z ovocia alebo zeleniny a rozrieďte ho vodou. Ak do neho pridáte kvapku kvalitného rastlinného oleja, ľahšie sa vstrebajú vitamíny rozpustné v tukoch.

Variáciou je kokteil z ovocia a jogurtu alebo iného kyslomliečneho výrobku. Vyskúšajte rozmixovaný banán s vločkami, ktoré ste predtým namočili do vody, pridajte polotučné kravské alebo rastlinné mlieko. Ďalšie skvelé tipy a recepty na ideálne zdravé raňajky nájdete TU.

Nepočítajte s tým, že si zlepšíte zdravotný stav a optimalizujete váhu, ak budete na raňajky konzumovať: biely chlieb a biele pečivo, údeniny, slaninu, vajíčka, konzervy, polotovary, tučné syry, smotanové jogurty, neriedené džúsy a sladké nápoje. Vašu optimálnu hmotnosť môžete zistiť pomocou BMI kalkulačky.

ovos a raňajky

Ak správne raňajky podporíte dostatočne dlhým spánkom, pohybom, večerou, ktorú sme uvádzali, zlepší sa nielen váš metabolizmus a upraví váha, ale aj životný pocit a nálada.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.