Zdravé vysporiadanie sa so strachom vychádza v podstate z jedného prístupu, ktorý je úspešne overený už mnohými ľuďmi. Základom ale je, aby bol samotný človek aktívny a nevyhýbal sa situáciám, ktoré mu navodzujú strach.
Naozaj sa dá strachu úplne zbaviť?
Na začiatok treba povedať, že strach je prirodzený a nemožno ho vnímať len ako nepriateľa. Sme vybavení strachom od prírody, a to preto, lebo „byť v pohotovosti“ v istých situáciách sa jednoducho oplatilo.
Strachu sa nemožno úplne zbaviť (to by totiž mohlo nasvedčovať aj o poruche osobnosti), je však možné dostať ho pod kontrolu. Otázka by teda nemala znieť, ako sa zbaviť strachu, ale skôr, ako ho spacifikovať na prípustnú úroveň.

Ako korigovať svoj strach?
Keď zavnímate svoj strach ako výzvu k sebarozvoju, bude aj práca s ním oveľa jednoduchšia. Strach v našich životoch v podstate ukazuje na to, čo treba vylepšiť, na čom popracovať. Máte strach zo šoférovania? Šoférujte! Bojíte sa vystúpení pred množstvom ľudí? Vyhľadávajte situácie, kde sa budete môcť takto odprezentovať! Proti strachu nebojujte a ani sa mu nevyhýbajte, len ho vedome usmerňujte a nestane sa z neho paralyzujúci výkričník vo vašom živote.
Konfrontácia zoči-voči
Vyššie spomínaný prístup priamej konfrontácie s „problémom“, ktorý vyvoláva strach, je o postupnom nadobúdaní sebadôvery v danej oblasti. Strach teda eliminujete tým, že prekážku budete znova a znova zdolávať, až ju jedného dňa prekonáte bez tohto ťaživého pocitu. A ešte predtým si dovolíte zlyhať.
Zaujme ťa: Vyberáš darček pre učiteľku do škôlky? Tu je niekoľko tipov

Prekonanie strachu zmenou uvažovania
Treba mať na pamäti, že s novými situáciami prichádzajú vždy aj nové strachy. Strach z neúspechu v niečom, čo je pre nás nové, je jedným z najklasickejších. Túto výzvu však treba prijať v duchu citátu, že človek v živote neoľutuje viac to, čo urobil, ale to, čo neurobil.
Nebuďte na seba príliš prísni a dovoľte si neuspieť. Povoľte si jednoducho v hlave túto možnosť a paradoxne vám to „rozviaže ruky“.
Taktiež pomáha aj to, keď si predstavíte najhorší možný scenár, aký existuje v súvislosti s vaším strachom. Týmto preexponovaním a následným racionálnym rozanalyzovaním pravdepodobne prídete na to, že riziko najhoršieho scenára je minimálne. A že sa teda v podstate nie je čoho báť. Lebo ako sa hovorí, keď nejde o život…
Foto: Freepik