Sprevádzajú ho nepríjemné prejavy, ako napríklad búšenie srdca, zaliatie potom, tras. Strach z verejných vystúpení, z výšky, z neúspechu či odmietnutia, z doktorov, strach zo šoférovania a dokonca i strach zo strachu. Strachov je naozaj veľa druhov a pravdou je tiež to, že každý človek má svoju slabinu, nech by sa javil akokoľvek odolný a silný. Ako sa zbaviť strachu, lepšie povedané, ako ho mať pod kontrolou, to sa dozviete práve teraz. Nebuďte otrokom svojho strachu.

REKLAMA

Zdravé vysporiadanie sa so strachom vychádza v podstate z jedného prístupu, ktorý je úspešne overený už mnohými ľuďmi. Základom ale je, aby bol samotný človek aktívny a nevyhýbal sa situáciám, ktoré mu navodzujú strach.

Prírodná cesta k duševnej rovnováhe a emočnej vyrovnanosti – to je prípravok MODIN s unikátnym zložením. V základe obsahuje extrakt ľubovníka bodkovaného, ktorý je najviac užívanou prírodnou látkou pri podpore psychického zdravia. A okrem toho komplex účinných látok, ako L-tryptofan, fenylalanín, vitamíny B3, B5 a B6.

Naozaj sa dá strachu úplne zbaviť?

Na začiatok treba povedať, že strach je prirodzený a nemožno ho vnímať len ako nepriateľa. Sme vybavení strachom od prírody, a to preto, lebo „byť v pohotovosti“ v istých situáciách sa jednoducho oplatilo.

Ľudia však svoj strach „zdokonalili“ na takú úroveň, že sa pre nich stal toxickým. Paralyzuje, bráni v rozvíjaní schopností, blokuje aktivitu, dokonca vyvoláva negatívne fyzické prejavy.

Strachu sa nemožno úplne zbaviť (to by totiž mohlo nasvedčovať aj o poruche osobnosti), je však možné dostať ho pod kontrolu. Otázka by teda nemala znieť, ako sa zbaviť strachu, ale skôr, ako ho spacifikovať na prípustnú úroveň.

Pozri aj: Ako vychádzať s cholerikom? Toto musíš ovládať!

keď má človek strach
REKLAMA

Ako korigovať svoj strach?

Keď zavnímate svoj strach ako výzvu k sebarozvoju, bude aj práca s ním oveľa jednoduchšia. Strach v našich životoch v podstate ukazuje na to, čo treba vylepšiť, na čom popracovať. Máte strach zo šoférovania? Šoférujte! Bojíte sa vystúpení pred množstvom ľudí? Vyhľadávajte situácie, kde sa budete môcť takto odprezentovať! Proti strachu nebojujte a ani sa mu nevyhýbajte, len ho vedome usmerňujte a nestane sa z neho paralyzujúci výkričník vo vašom živote.

A čo v prípade, ak sa aj dáte do boja so strachom, ale i tak sa napríklad pred publikom klepete ako osika, robíte chyby v tom, na čo vám záleží, prípadne zamrznete vo vypätej situácii? Strach zo zlyhania prináša samotné zlyhanie. Čo robiť? Použite paradoxnú intenciu. Znamená to, že si dovolíte zlyhávať. Dokonca, keď to preexponujete, a budete chcieť ukázať, ako sa vám nedarí, ako niečo neviete, otočí sa to a vy sa problému zbavíte. Pred publikom priznajte, že máte strach, dovoľte si koktať, nešikovnosť, ktorá vás trápi, ešte zvýraznite.

Konfrontácia zoči-voči

Vyššie spomínaný prístup priamej konfrontácie s „problémom“, ktorý vyvoláva strach, je o postupnom nadobúdaní sebadôvery v danej oblasti. Zdravé sebavedomie je aj v tomto prípade kľúčom k úspechu.

Strach teda eliminujete tým, že prekážku budete znova a znova zdolávať, až ju jedného dňa prekonáte bez tohto ťaživého pocitu. No a ešte predtým si dovolíte zlyhať.

Strach vo veľkej miere vychádza z očakávaní, ktoré môžu pôsobiť na na úzkostného človeka paralyzujúco a z tohto dôvodu sa vyhýba problematickým situáciám či miestam. 

zbavenie sa strachu

Prekonanie tohto bludného kruhu a vrhnutie sa do aktivít, ktoré spôsobujú strach, je teda zlomovým bodom. Prvým krokom k tomu, ako sa zbaviť strachu.

Prekonanie strachu zmenou uvažovania

Treba mať na pamäti, že s novými situáciami prichádzajú vždy aj nové strachy. Strach z neúspechu v niečom, čo je pre nás nové, je jedným z najklasickejších. Túto výzvu však treba prijať v duchu citátu, že človek v živote neoľutuje viac to, čo urobil, ale to, čo neurobil.

Nebuďte na seba príliš prísni a dovoľte si neuspieť. Povoľte si jednoducho v hlave túto možnosť a paradoxne vám to „rozviaže ruky“. 

...

Taktiež v niektorých situáciách pomáha aj to, keď si predstavíte najhorší možný scenár, aký existuje v súvislosti s vaším strachom. Podotýkame, že nesmie prekročiť hranice reality. Týmto preexponovaním a následným racionálnym rozanalyzovaním pravdepodobne prídete na to, že riziko najhoršieho scenára je minimálne. A že sa teda v podstate nie je čoho báť. Lebo ako sa hovorí, keď nejde o život…

Zdroj foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.