REKLAMA

Aký je rozdiel medzi amuletom a talizmanom sme už riešili v článku Nájdi si svoj amulet: Ktoré kamene priťahujú šťastie a peniaze? Niekedy však pojmy amulet, talizman a predmet pre šťastie splývajú. A v tomto texte sa zameriame vo všeobecnosti na predmety, ktoré môžete ako talizmany pre šťastie nosiť pri sebe. Také, ktorým ľudia už od dávna pripisujú aktívnu moc nielen prikloniť šťastenu, ale napríklad aj dodať energiu ich majiteľom. Takže pokiaľ vás čaká ťažká skúška, náročná cesta či obchodné stretnutie, môžete si vybrať z týchto overených talizmanov pre šťastie.

Najstaršie talizmany pre šťastie

Medzi najstaršie talizmany pre šťastie patrili rôzne prírodniny a časti zvieracích tiel, ako napríklad orlie pero, žraločí zub, pazúr dravého zvieraťa. K talizmanom tohto charakteru sa ľudia utiekali nielen kvôli tomu, že vyššie uvedené reprezentovalo silu a zdatnosť. 

Napríklad zub jazveca si kedysi hazardní hráči zašívali do pravého vrecka vesty, aby im priniesol šťastie pri kartových hrách. 

No a zajačej labke (konkrétne zadnej, ktorá sa mala nosiť v ľavom vrecku) už pred tisíckami rokov pripisovali ľudia nielen schopnosť priniesť šťastie, ale aj plodnosť a dokonca ochranu pred uhrančivým pohľadom. 

Čítaj tiež: Veríte, že môžete dostať z očí? Urieknutie má svoje prejavy

najstaršie talizmany pre šťastie prírodniny

Neskôr patrili medzi časté talizmany rôzne časti odevov. Nižšie nájdete zoznam ďalších, predkami overených talizmanov pre šťastie. Vyberte si z nich taký, ktorý sa k vám bude hodiť a vyvolá vo vás čo najpríjemnejšie emócie. Prípadne je tiež možné, že si talizman pre šťastie vyberie vás.

Gombík

Vedeli ste, že gombíky sa používali oveľa skôr pred tým, ako boli vynájdené gombíkové dierky? Veru, pôvodne neboli úžitkovými predmetmi, ale primárne išlo o talizmany pre šťastie a amulety. Patríte ku zberateľom gombíkov? Vraj postačí, keď zahrkáte svojimi zozbieranými gombíkmi v nádobke a šťastie bude na ceste. Prípadne si vyberte nejaký naozaj pekný a výrazný a noste ho pri sebe alebo na retiazke.

Lienka

Viete, že zabiť lienku prináša nešťastie? No a naopak, pokiaľ pri sebe nosíte talizman pre šťastie v podobe lienky, napríklad ako prívesok alebo brošňu, máte šťastie i blahobyt na dosah ruky. Pozitívne, no predovšetkým posvätné asociácie okolo lienky sa vytvorili v stredoveku. Vtedy dostal tento chrobáčik po anglicky meno ladybird, resp. ladybug, čo je odkaz na Pannu Máriu. V podstate jej bola lienka („chrobák našej Panej“) zasvätená.

Konská podkova

Top predmetom pre šťastie, ktorý nesmie chýbať v zozname talizmanov pre šťastie, je konská podkova. Úplne ideálne by bolo, ak by ste ju nekúpili, ale našli. No a potom si ju zavesili nad rám vchodových dverí. Tak zaručene prinesie do domu a jeho obyvateľom šťastie.

Podľa niektorých názorov má podkova umiestnená ramenami nahor skôr ochrannú funkciu a podkova umiestnená ramenami nadol zas pôsobí ako magnet pre šťastie. 

REKLAMA

Nepremárni šancu na výhru: Zarábaj ušami s FUN rádiom: Aktuálne HESLO💸TU!💸

konská podkova pre šťastie

Šťastie by k vám malo pricválať nielen vďaka podkove, ale napríklad aj pomocou prsteňa z klinca z podkovy. Nechajte si ho vyrobiť u kováča a máte top talizman medzi talizmanmi pre šťastie.

Štvorlístok

Konská podkova sa zvykne zobrazovať ako šťastný predmet aj so štvorlístkom. No štvorlístok samotný je starý írsky symbol používajúci sa na prilákanie šťastia. A je to aj jeden z najznámejších talizmanov vo všeobecnosti. Podľa povery budete mať úspešný rok, keď sa vám podarí odtrhnúť štvorlístok v máji. A každý lístok štvorlístka má priniesť šťastie do iného aspektu života podľa tejto riekanky.

Jeden lístok pre slávu,

jeden pre bohatstvo.

Jeden vernú lásku nosí,

jeden pevné zdravie prosí,

všetky v jednom štvorlístku.

 

Minca

Našli ste na prechádzke mincu alebo ste narazili na takú, ktorá bola vyrazená v roku vášho narodenia? Blahoželáme! Máte skvelý talizman pre šťastie. Noste ju pri sebe vo vrecku, prípadne si z nej môžete urobiť prívesok na retiazku. No pozor, tento silný talizman už nestraťte! Hovorí sa, že o všetko šťastie by ste v daný deň straty aj prišli.

Veľkú silu pritiahnuť šťastie má podľa feng šuej aj mincový meč, čo je tradičný čínsky predmet vytvorený z mincí a červenej nite. Najlepšie vraj pôsobí na záhlaví postele.

...

Ďalšie zaujímavé talizmany pre šťastie

  • Žaluď symbolizuje energiu, činorodosť a moc. Ideálny amulet pre šťastie pre tých, ktorí majú veľké a dlhodobé plány.
  • Pentagram je päťcípa hviezda, ktorej sa tiež hovorí čarodejníkova noha. Symbolizuje 5 zmyslov a predstavuje osobu, keď sa jeho hroty vnímajú ako hlava, ruky a nohy. Hovorí sa, že keď jeden z vrcholov pentagramu smeruje nahor, symbolizuje to dobro a bielu mágiu, no keď jeden z vrcholov smeruje nadol, je to symbol zla a čiernej mágie. Okrem toho, že sa pentagram používa pri magických úkonoch, je to aj amulet pre šťastie, ktorý chráni pred zlom. 
  • Vyobrazenie vtáka, motýľa a včely (napríklad na ozdobe, prívesku) prináša pre nositeľa šťastie, ale aj energiu, radosť a chuť do života.
  • Roh hojnosti má pôvod v staroveku, keď mal prinášať, ako napovedá už jeho názov, nielen šťastie, ale aj materiálnu hojnosť. Nosia sa strieborné rohy hojnosti na retiazke, ale nahradiť ich možno príveskami z mušlí, ktoré majú podobný tvar.
  • Medailón so sv. Krištofom je tradičným amuletom pre pocestných. Svätý Krištof (meno odvodené z lat. christophorus, teda „ten, čo nesie Krista“ bol kresťanským mučeníkom z 3. storočia a jeho vyobrazenie by vám teda nemalo chýbať, pokiaľ vás čaká náročná cesta, prípadne sa bojíte, že zablúdite.

Talizmanov pre šťastie, resp. symbolov prosperity, ochrany, dobrej energie či lásky je však, samozrejme, oveľa viac. Na záver by ste ale mali vedieť, že v zásade čokoľvek môžete nosiť ako talizman pre šťastie. A podľa všetkého je najsilnejší ten, ktorý si vyrobíte sami. A podobnú silu bude v sebe skrývať aj vec, ktorú dostanete ako dar a má pre vás veľký osobný význam. Predmety pre šťastie môžete nosiť vo forme ozdoby, ale aj skryto vo vrecku alebo v peňaženke. Na účinnosti im to neuberie.

Foto: Freepik

Použité zdroje: Richard Webster: Amulety a talizmany, Ikar 2008.

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.