Čo je opičia láska vo svete ľudí? Označuje sa tak negatívny výchovný fenomén, ktorý možno modernejšou terminológiou pomenovať ako helikoptérové, čiže príliš ochranársky nastavené rodičovstvo. Poďte si prečítať o tom, čo všetko opičia láska zahŕňa. Predovšetkým si však zapamätajte, aké riziká sú s ňou spojené a prečo je pre dieťa a jeho budúcnosť nebezpečná.

Čo je opičia láska a helikoptérové rodičovstvo?

Zjednodušene by sa dalo povedať, že ľudový pojem opičia láska je dnes obsiahnutý v odbornejšom pomenovaní helikoptérové rodičovstvo. O rodičoch, ktorí nad svojimi deťmi neustále „krúžia“, sa v odborných kruhoch začalo písať už v roku 1969. Samotný termín helikoptérový rodič uviedli v roku 1990 Foster Cline a Jim Fay v knihe Rodičovstvo s rozumom a láskou.

Ako by sme mohli ešte bližšie charakterizovať tento typ výchovy? Aký je význam slova helikoptérové rodičovstvo a opičia láska? Ide v podstate o výchovu, v rámci ktorej nedajú rodičia svojim deťom „dýchať“, ale predovšetkým ich nenechajú robiť chyby. Opičiu lásku charakterizuje prílišné ochranárstvo, a to s prvkami majetníctva. Takíto rodičia pomáhajú deťom aj s aktivitami, ktoré by už vo svojom veku mali prirodzene zvládať. Boja sa takpovediac o každý ich jeden krok, čiže napríklad aj na ihrisku sú im stále za pätami. 

Vybrali sme: Separačná úzkosť u detí: Keď nič nepomáha, skús toto

dôsledky opičej lásky

Bežne sa stáva, že za svoje deti robia úlohy, z každej nepríjemnejšej situácie ich zachraňujú a snažia sa maximálne o ich bezproblémový život, ktorý im však takýmto prístupom paradoxne komplikujú. A to tak, že trpké plody príliš ochranárskej výchovy deti zberajú ešte v období dospelosti v podobe nízkeho sebavedomia, nervozity, úzkosti, nízkej frustračnej tolerancie a nedostatočnej schopnosti regulovania emócií.

Ohrozená sebestačnosť dieťaťa i sebavedomie

V článku o tom, ako začať s montessori výchovou sme zdôrazňovali význam sebestačnosti dieťaťa. Už malé dieťa tým, že sa dokáže postarať v rámci svojich možností o základné veci, vie sa napríklad obliecť či samo vykonať základné hygienické činnosti, si buduje sebavedomie. No a dobrý pocit zo seba ho potom ženie aj do iných aktivít, ktoré už nemusia súvisieť len so základnou sebaobsluhou. Takto krok po kroku si dieťa rozširuje obzory a osamostatňuje sa. 

A práve dosiahnutie samostatnosti by malo byť jedným z hlavných cieľov výchovy. Opičia láska je však nezrelou láskou rodičov, ktorí v podstate vo svojom vnútri nechcú, aby sa dieťa osamostatnilo. No a to je aj hlavným problémom.

Oplatí sa prečítať: Výchovné rady pre každý problém

Keď sa dieťa už len „vezie“, doplatia i rodičia

Helikoptéroví rodičia si však asi neuvedomujú, že na seba takto pletú bič. Aké sú ešte ďalšie negatívne dopady opičej lásky, respektíve helikoptérového rodičovstva?

Dieťa sa časom úplne spoľahne na to, že za neho rodičia všetko urobia, vyriešia či zahladia jeho chyby. Už sa o nič neusiluje, osobnostne zakrpatieva a napokon je veľmi pravdepodobné, že zostane rodičom „na krku“ do dospelosti. Ako v súčasnosti vidno, tento trend má stúpajúcu tendenciu. Možno aj vy poznáte vo svojom okolí matky, ktoré varia, perú, nakupujú a vybavujú pre svojho už dávno dospelého syna žijúceho v „mama hoteli“. Prípadne rodičov, ktorí platia dlhy svojich nevydarených ratolestí zo svojho skromného dôchodku.

Pozri aj: Výchova dieťaťa k upratovaniu: Tipy, ako ho naučiť poriadku

helikoptérový rodič

Ako je teda zrejmé, opičia láska nie je škodlivá len pre deti, z ktorých robí emočne labilné trosky bez vlastných cieľov a snahy niečo dosiahnuť, ale dostihne aj samotných helikoptérových rodičov. A keď sa na to pozrieme v globále, tak je tento spôsob výchovy toxický aj pre spoločnosť ako takú. Verte teda tomu, že keď robíte pre svoje dieťa „prvé a posledné“, nepomáhate, ale škodíte. Neidealizujte si zbytočne svoje dieťa a dovoľte mu robiť chyby, ktoré majú veľký význam pre jeho napredovanie a budúcnosť.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.