REKLAMA

Viete o tom, že detské izby dokážu svojich malých obyvateľov výrazne ovplyvniť? A to ako v dobrom, tak aj v zlom. Význam prostredia, v ktorom dieťa vyrastá, podrobne analyzovala aj Mária Montessori, ktorej pedagogický prístup je neustále mimoriadne populárny vďaka úspechom a pokrokom, ktoré deti vďaka nemu dosahujú. Detská izba s prvkami montessori nadväzuje na východiskovú tému, ktorej sme sa už u nás venovali, a to montessori pripravené prostredie.

Dnes vám prinášame konkrétne inšpirácie na izbičky pre menšie i väčšie deti zo sociálnej siete Pinterest. Ako uvidíte, detská izba s prvkami montessori môže mať rôzne kreatívne podoby. A vôbec nemusí byť fádna, práve naopak. Hneď zo začiatku musíme pripomenúť, že sa zameriavame na prvky montessori, farebnosť, jednotlivý montessori nábytok a podobne, no samotný vizuál nemusí byť montessori detská izba v striktnom slova zmysle. 

detská izba montessori
Foto: Pinterest

Ideálna farebnosť a materiály

Detská izba nemá byť len miestom na šantenie, ale malo by ísť aj pokojné a harmonické útočisko pre dieťa a priestor na koncentrovanie sa a objavovanie nových vecí prostredníctvom hry. Celkovo je v tomto duchu preferovaná jednoduchosť, praktickosť, prirodzenosť, minimalizmus a tiež prírodné materiály a pre oči príjemné tlmenejšie farby.

Pozri tiež: Ako začať s montessori výchovou a nasmerovať dieťa k sebestačnosti?

Nasledujúce ukážky detských izieb v sebe viac či menej implementujú spomínané princípy. Niektoré sú 100 % montessori, iné zahŕňajú aspoň pár montessori prvkov. Nechajte sa inšpirovať.

minimalistické detské izby
Foto: Pinterest
detské izby pre väčších
Foto: Pinterest

Minimalizmus a harmónia v detskej izbe

Myslite na to, že nábytok v detskej izbe má rešpektovať aktuálne potreby drobca, predškoláka či pubertiaka. Montessori nábytok by mal byť prispôsobený výškou aj funkciami a podporovať od malička sebestačnosť potomka.

V rámci montessori sa veľký dôraz kladie aj na to, aby mala každá vec svoje miesto a dieťa sa tak vedelo v priestore dobre zorientovať. Preto veľkú úlohu zohrávajú vhodné úložné priestory (rôzne boxy a škatule) a celkové logické zorganizovanie priestoru detskej izby.

inšpirácie detské izby
Foto: Pinterest
REKLAMA
úložné priestory v detskej
Foto: Pinterest
Niektoré priestory, napríklad pod posteľou, možno využiť na výsuvné úložné plochy, ktoré poslúžia nielen na klasické uskladnenie hračiek , ale aj na autodráhu či model železnice alebo vlastnú ZOO s figúrkami, ktoré dieťa nemusí vždy odznova skladať, pretože jedným pohybom bude mať všetko upratané. Zásuvkový systém upevnený na kolieskach je naozaj praktický a skrytá hracia plocha poteší menšie i väčšie deti.

Zaujme ťa: Ako presvetliť tmavý byt: 7 TOP tipov do interiéru

úložné priestory pod posteľou v detskej izbe
Foto: Pinterest

Poličky podľa montessori

Podľa montessori by mali mať deti svoje knihy na očiach, a to umiestnené prednou stranou na polici. Je to prehľadnejšie a lepšie na orientáciu. Samozrejme, že na knihy by malo dieťa vedieť dosiahnuť.

Dieťaťu môžete pripraviť aj malý a útulný čitateľský kútik. Ako poličky na tento účel poslúžia tie užšie so zábranou, napríklad pôvodne slúžiace na koreničky alebo fotky, prípadne môžete zaobstarať priamo montessori komody a police. Takto pekne prednou stranou poukladané knihy sú zároveň aj ozdobou detskej izby a lákajú dieťa na prečítanie.

čitateľský kútik pre deti
Foto: Pinterest
police na knihy do detskej izby
Foto: Pinterest

Krásny detský montessori nábytok nemusí byť len na mieru

Detské motívy domčekov, ktoré sú stále populárne, môžu predstavovať skrinky, maľbu na stene, ale dokonca aj posteľ môže mať túto podobu. Najmä malé deti ich milujú a vy im môžete urobiť radosť aj bez toho, aby ste dali robiť nábytok na mieru. Veľmi pekné kúsky nájdete napríklad TU.

domčekový nábytok
Foto: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.