REKLAMA

Vajíčka v domácnosti vyvolávajú veľa otázok. Bezpochyby sú však hodnotnou potravinou obsahujúcou bielkoviny, vitamín D, B, K, biotín, lecitín a minerálne látky. Na druhej strane obsahujú aj cholesterol, čo je aj ich najkritizovanejšia zložka. Pokiaľ si strážite kalórie, mali by ste vedieť, že v žĺtku je viac tuku ako v bielku. Samozrejme, ako so všetkým, tak ani s vajíčkami to nemožno preháňať. Vyhýbať sa im však tiež nie je cesta. Pri využití vajec v kuchyni je však mimoriadne dôležité, aby ste siahli po tých kvalitných a čerstvých. Preto sa dnes zameriame na to, ako zistiť čerstvosť vajec a ako by ste ich mali správne skladovať.

Vyhnite sa salmonele

Asi najväčšou hrozbou v súvislosti s vajíčkami sú baktérie Salmonelly. Salmonelóza patrí medzi časté infekčné ochorenia tráviaceho traktu. Rizikovou kategóriou sú jedlá z nedostatočne tepelne spracovaných vajec, ako je napríklad majonéza, zmrzlina či niektoré typy krémom plnených zákuskov.

Aby ste sa vyhli bolestiam brucha, kŕčom, hnačkám či vysokej teplote, mali by ste dbať nielen na dostatočnú tepelnú úpravu vajec pri minimálne 70 stupňoch Celzia, ale aj na dostatočný hygienický štandard pri varení a tiež na správne skladovanie vajec.

Neprehliadni: Šikovné riešenia organizácie kuchyne, kúpeľne či šatníka

Ako zistiť, či sú vajíčka čerstvé?

Pri zisťovaní čerstvosti vajec zapojte zrak aj čuch. Pokazené vajíčko možno odhaliť viacerými spôsobmi. Pomôžu vám i nasledujúce tipy.

> Najčerstvejšie vajcia majú matný povrch. S nimi sa však môžete stretnúť asi len v prípade, ak chováte sliepky alebo máte niekoho známeho, kto vám dodá len niekoľkohodinové vajíčka.

V obchodoch už takéto vajíčka pravdepodobne nezbadáte. Pozor si však dajte na podozrivo lesklé kúsky. Pri nich je väčšia pravdepodobnosť, že budú pokazené.

Na inšpiráciu: Recepty: Vajíčková nátierka na mnoho spôsobov

skladovanie vajec
> Najbežnejším trikom na zistenie čerstvosti vajec je ich umiestnenie do vyššieho pohára so studenou vodou. Čím je vajíčko čerstvejšie, tým sa v ňom bude nachádzať nižšie. Vajíčka plávajúce na hladine by ste už používať nemali. Sú staré a nadnáša ich vzduchová bublina vo vnútri, ktorá sa utvára pri postupnom vysúšaní vajca. Ak vajíčko zostane na dne, ale v zvislej polohe, má zhruba dva až tri týždne. Mali by ste ho urýchlene využiť, ideálne na pečenie.

> Po rozbití vajíčko ovoňajte. Čerstvé nevykazuje žiadnu arómu, prípadne len mierne sladkastú vôňu.

> Bielok čerstvého práve rozbitého vajíčka je úplne priezračný a drží sa okolo žĺtka.V tomto prípade ho možno použiť v receptoch s kratšou tepelnou úpravou. Vajíčko staršieho dáta odhalíte aj tak, že bielok nie je tak hustý a nedrží sa okolo žĺtka, ktoré nie je také vypuklé ako v predchádzajúcom prípade. Takéto vajíčka musíte dlhšie tepelne upravovať. Keď vajíčko rozbijete, žĺtok je sploštený a bielok sa rozteká, vajíčko nekonzumujte.

REKLAMA

TIP: Vedeli ste o tom, že na varenie je ideálne použiť týždeň staré vajíčka? A to z toho dôvodu, aby ste ich vedeli následne ľahko zbaviť škrupinky. Čerstvé sa totiž šúpu ťažšie.

Ako správne skladovať vajíčka?

Ako spoznať pokazené vajce už viete, no čo so skladovaním vajíčok, aby zostali čo najdlhšie čerstvé? Majte na pamäti, že najrizikovejším obdobím pre vznik salmonelózy sú horúce letné, ale i jarné dni.

Keď budete udržovať vajíčka v chlade, minimalizujete riziko spomínaného nepríjemného ochorenia a vydržia zároveň aj dlhšie čerstvé. 

Zaujme ťa: Recenzie a porovnávací test 10 najlepších chladničiek

čerstvé vajíčka

Kde však vajcia v chladničke umiestniť a je vôbec chladnička tým správnym miestom na ich skladovanie?

V niektorých domácnostiach ľudia skladujú vajíčka v chlade, ale mimo chladničku, napríklad v komore či pivnici. Je však dokázané, že skladovanie vajíčok v chladničke predlžuje ich životnosť dvojnásobne. Pokojne v nej vydržia aj tri týždne.

> Kde konkrétne však v chladničke vajíčka umiestniť? Odpoveď by mohla byť zdanlivo jednoduchá, keďže vo dverách chladničky bývajú tradične umiestnené nádobky špeciálne určené na vajíčka. Napriek tomu vnútorná časť dvier od chladničky nie je ideálne miesto ich uskladnenia, nakoľko tu dochádza k najväčším teplotným zmenám. Deje sa tak pri otváraní a zatváraní chladničky. Ideálnejšie je vajíčka umiestniť na poličku do chladničky.

> Vajíčka si prinášate domov v kartónových obaloch. Pred uložením do chladničky ich z hygienických dôvodov preložte do umývateľných plastových alebo keramických nádob určených na skladovanie vajíčok. Vajíčka ukladajte špicatejším koncom dole.

> Pred pečením sa pri väčšine receptov vyžaduje, aby boli vajíčka izbovej teploty. Nechajte teda vajíčka pred ich využitím na tieto účely istý čas mimo chladničky.

Vybrali sme: Ako využiť pivo v domácnosti? Tieto vychytávky musíš poznať!

> Niekedy do receptu potrebujete len žĺtok alebo bielok. Vajíčko teda rozklepnete, použijete jeho časť a čo so zvyškom? Žĺtok v uzavretom sklenenom pohári uložte do chladničky a máte dva dni na jeho spotrebovanie. Bielok takto možno skladovať v chladničke aj týždeň. Ak ich máte viac a nechystáte sa ich minúť, pokojne ich dajte do mrazničky na jeden – dva mesiace. Rozmrazujte ich pri izbovej teplote.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.