REKLAMA

Fantázia je oblasťou predstáv človeka, ktorá sa líši od objektívneho sveta. Je niečím, čo dokáže dodať nový rozmer všednému dňu aj namotivovať k činnosti. Závisí to od toho, či s ňou dokážeme efektívne pracovať. A prečo je ešte dôležité, aby sme v sebe mali dávku fantázie? Napríklad aj preto, lebo je podstatnou zložkou tvorivosti, ktorá je dôležitá pri práci i zábave. Nemusí ísť vyložene o umeleckú aktivitu. Vo všeobecnosti platí, že tvorivá činnosť rozvíja osobnosť. Výsledkom je schopnejší a vnútorne bohatší človek.

Fantázia, resp. imaginácia nám dáva rozlet. Je studnicou inšpirácie a možno i trochu bláznivých nápadov. Nápadov, ktoré však môžu viesť i k novým výdobytkom, a to nielen na poli vedy, techniky, ale celkovo v rámci vylepšovania nášho sveta. Teda v prípade, pokiaľ sú ciele človeka morálne a tiež len vtedy, keď fantázia spolupracuje s rozumom a nápady sú dotiahnuté do konca.

Pozri tiež: Kedy je človek šťastný? Odpovedz na tieto otázky a podívaj sa pravde do očí

fantázia

Test na zistenie úrovne fantázie

Viete, aká je úroveň vašej predstavivosti a fantázie? Zistíte to v nasledujúcom teste, v ktorom vám postačí odpovedať ÁNO/NIE. Na záver si len spočítate vaše kladné odpovede, ktoré odhalia, či žijete vo fantázii alebo s nohami pevne na zemi.

1) Pred skutočnosťou radšej uprednostňujete svoje vysnené predstavy?

2) Veríte v intuíciu a riadite sa ňou?

3) Viete si bez problémov vizualizovať svoje obľúbené miesto alebo vec?

4) Máte pocit, že každodenný život je príliš jednotvárny?

5) Vyžívate sa vo svojich nočných snoch, ktoré bývajú celkom neobyčajné?

6) Máte ako hobby alebo aj hlavnú pracovnú činnosť písanie, maľovanie, fotenie či hranie na hudobnom nástroji a podobne?

7) Pri prerozprávaní príbehov si radi domýšľate detaily, prifarbujete ich?

8) Viete si vybaviť aspoň jeden zážitok dejá vu?

9) Dalo by sa povedať, že sa riadite viac svojím srdcom ako rozumom?

10) Stalo sa vám niekedy, že ste cítili zvuk alebo ste ochutnali farbu či videli chuť?

Vyhodnotenie testu nájdete pod obrázkom.

afantazia vyhodnotenie testu

Vyhodnotenie testu

Pokiaľ máte viac ako 7 ÁNO, je zrejmé, že viac-menej žijete vo fantazijnom svete a dokonca môžete mať niekedy problém odlíšiť realitu od fikcie. Snažte sa o svoje lepšie ukotvenie v realite, aby vám neuniklo nič podstatné a využite svoju obrazotvornosť vo vlastný prospech, napríklad v kariérnej sfére.

7 až 5 ÁNO znamená, že vaším životom prúdi fantázia celkom harmonicky a podčiarkuje i podfarbuje to, na čo kladiete väčší citový dôraz. Z času na čas sa ňou necháte uniesť, nikdy sa však úplne neodtrhnete od reality.

REKLAMA

Menej ako 5 ÁNO naznačuje, že sa viac ako v oblakoch pohybujete na zemi. Ste realista. A v niektorých situáciách vás dokonca môžu rozčuľovať fantazírujúci ľudia či príbehy založené na fantázii. Skúste niekedy opustiť hranice svojej komfortnej zóny a doprajte si kreatívne cvičenia podporujúce fantáziu.

A čo je to afantázia?

Zatiaľ čo fantázia a predstavivosť je prítomná vo vyššej či nižšej miere u väčšiny ľudí, odhaduje sa, že minimálne 2 % z populácie postihuje takzvaná afantázia. 

Ide v zásade o neschopnosť mentálnej vizualizácie. Ľudia trpiaci na afantáziu majú problém napríklad nielen s predstavovaním si objektov, chutí či vôní, ale aj s predstavovaním si budúcnosti, teda plánovaním, či dokonca im robí problém aj spomínanie na to, čo už prežili. Hovorí sa, že aj ich snívanie počas noci nemá klasickú podobu.   

Aj keď tento netypický duševný stav bol identifikovaný a popísaný už v roku 1880, viac sa začal skúmať v roku 2015 a dosah afantázie na život človeka ešte nie je nejak zásadne kompletizovaný.

Zaujme ťa: Letné vône pre ženy podľa znamenia zverokruhu

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.