REKLAMA

Kedy je človek šťastný? Ste šťastní? Šťastie nie je závislé od materiálneho bohatstva, to je známa vec, ktorú potvrdzujú aj výskumy. Dokonca aj národy, ktoré nie sú na vrchole vedecko-technického rozvoja, bývajú šťastnejšie ako tie najrozvinutejšie. A to napriek tomu, že historicky sa v politike a hospodárstve do popredia tlačili idey, že príjem a spotreba je tesne spätá so šťastím.

Tieto materialisticky ladené tézy však okrem vedeckých analýz dokáže rozhodiť aj úplne jednoduchá úvaha. Ako je možné, že ak v západných krajinách, kde zarábajú ľudia dostatok a sú ich materiálne potreby naplnené, ba dokonca preplnené, nestúpa počet šťastných ľudí? Zdá sa, že táto úmera teda nejak nevychádza. Viac peňazí neznamená automaticky viac šťastia! 

Šťastie je cesta a nie cieľ!

Na stav šťastia sa treba pozrieť komplexnejšie. Tiež musíme mať na mysli, že v pravom zmysle slova nemožno v šťastí prežiť celý život. To sa jednoducho nedá. Nikto nie je nepretržite šťastný.

Ďalší zaujímavý test: Psychologický test osobnosti: Prezradí o tebe veľa aj na pracovnom pohovore

Iné to však je, keď si šťastie definujeme ako celkovú spokojnosť so životom ako takým. Takto zovšeobecnené šťastné životné nastavenie, keď sa kde-tu preženie nejaký ten mráčik a chmára, keď sa kde-tu niečo nepodarí, ale človek pritom nestratí svoj vnútorný balans a pozitívnu myseľ, možno u ľudí zachytiť. A to napríklad aj nasledujúcim testom.

...

Ste šťastný človek? Urobte si test šťastia

Pokiaľ chcete vedieť, či ste šťastí, zodpovedajte si na nasledujúce otázky. Postačí vám obyčajné ÁNO/NIE a na záver si len jednoducho spočítate vaše kladné odpovede. Poďme na to.

1) Pociťujete počas dňa alebo na jeho konci vďačnosť za prežívané situácie či za ľudí, s ktorými ste boli, prípadne za nové veci, ktoré ste sa naučili?

2) Vidíte aj v neúspechu pozitívny aspekt, lebo sa viete poučiť zo svojich chýb a samotné chyby vám dávajú do života skúsenosť?

3) Boli ste niekedy v poslednej dobe pohltení aktivitou, ktorú milujete, a to tak, že ste zabudli na čas?

4) Doprajete druhým ľuďom šťastie, úspech a napredovanie? A to možno aj napriek tomu, že vám sa akurát v danej chvíli veľmi nedarí?

5) Prebúdzate sa s tým, že sa na niečo tešíte?

6) Máte dostatok energie, sily a zdravia na to, aby ste robili veci, ktoré vás bavia a napĺňajú?

REKLAMA

7) Obľubujete činorodosť, aktivity a nuda vám nič nehovorí?

8) Zažívate strach či úzkosť len naozaj veľmi ojedinele?

9) Stále si plánujete nové a nové ciele?

10) Máte na seba (svoje telo aj myseľ) vyhradený čas a keď treba, viete aj úplne vypnúť a zrelaxovať sa?

Neprehliadni: Tipy na regeneráciu za pár eur

šťastie v živote

Vyhodnotenie testu šťastia

Odpoveď na otázku, kedy je človek šťastný, zaiste nie je jednoduchá a ani tento test na ňu nedokáže komplexne odpovedať. Ukáže však v základoch vaše nastavenie. A vy sa prípadne môžete chytiť nedostatkov a popracovať na tom, aby vás šťastie neopúšťalo. 

Pokiaľ máte viac ako 7 ÁNO, dá sa konštatovať, že ste momentálne šťastný človek. Je vysoko pravdepodobné, že vaše iskričky v očiach sú nákazlivé a dobrú náladu a harmóniu šírite aj do svojho okolia. Dajte si preventívne pozor na ľudí, ktorí berú energiu a zachovajte si svoje činorodé a pozitívne naladenie. 

7 až 5 ÁNO naznačuje postupný odliv šťastia z vášho života. Možno sa stačí pozrieť na situácie z trochu iného uhla, aby ste chytili druhý dych a vrátili si šťastie a harmóniu do života. Čím je kladných odpovedí menej, tým viac by ste mali pouvažovať o hodnotách, ktoré vás napĺňajú a o tom, ako ich dosiahnuť. A nezabúdajte priať všetko dobré aj druhým, aby bolo dopriate aj vám.

Menej ako 5 ÁNO si možno vyžaduje i odbornejší pohľad na vašu momentálnu situáciu. Niekedy nie je v silách samotného človeka odvaliť balvan depresie či úzkosti.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.