REKLAMA

Clavus, resp. kurie oko je pomerne rozšíreným kožným ochorením, ktoré dokáže potrápiť ako dospelých, tak aj deti. Najčastejšie sa objavuje na končatinách, a to na nohách v oblasti chodidiel a prstov, ale podobne i na rukách, predovšetkým na článkoch prstov. Poznáte babské rady, ako odstrániť kurie oko? A viete tiež, ako ho odlíšiť od bradavice? Ak nie, čítajte ďalej.

Hoci kurie oko nepatrí medzi závažné a život ohrozujúce ochorenie, treba ho riešiť. Ideálne čím skôr! Pretože z malého, takpovediac kozmetického defektu, sa môže stať časom bolestivý a ťažšie odstrániteľný problém. 

O ťažkostiach navyše by iste vedeli hovoriť ľudia, ktorým hlboké kurie oko zasiahlo už vonkajší väzivový obal kosti, kde sa nachádzajú cievy a nervy. Pokiaľ sa tomu chcete vyhnúť, začnite liečiť kurie oko v zárodku s využitím nasledujúcich tipov.

Čo je kurie oko, ako ho identifikovať a odlíšiť od bradavice?

Toto kožné ochorenie nemá vírusový pôvod, teda nie je ani nákazlivé, ako je to v prípade bradavíc, ale vzniká v dôsledku tlaku či trenia v oblasti kĺbu alebo kosti. Ide o kruhové až elipsovité pravidelne ohraničené ložisko zhrubnutej pokožky žltej až žlto-šedej farby. V strede je kurie oko zvýraznené. Obvykle je jeho priemer do jedného centimetra.

Bradavica sa líši od kurieho oka tým, že z kože vystupuje. Možno ju teda označiť za istý druh výrastku, akurát na spodnej časti nohy môže mať sploštenejšiu podobu, preto je v tejto časti tela s kurím okom ľahko zameniteľná.

Oplatí sa vedieť: Prírodný prostriedok na bradavice aj kurie oká v jednom

Pomýliť vás môže aj to, že bradavica na iných miestach tela má naozaj podobu výrastku, teda rastie smerom von, ale na spodku chodidla je tlakom donútená rásť smerom dnu, preto je i bolestivá. Inak bradavice, napríklad na ruke, krku či tvári, nezvyknú bolieť.

Bolesť a citlivosť je skôr typická pre kurie oko. To sa vo väčšine prípadov vyskytuje na chodidlách a len zriedkakedy na rukách, kde môže ísť skôr o mozoľ alebo už spomínanú bradavicu.

Nemáš kurie oko, ale bradavicu? Na ňu funguje TOTO >>> 

Povrch kurieho oka je najskôr hladký, no pri jeho škriabaní sa začne drobiť, zdrsnie a zbelie. Od bradavice či mozoľa jednoznačne odlišuje kurie oko koreň. Ten sa nachádza hlbšie v koži. Má podobu čiernej bodky. 

Pomôže aj pedikérka: Najlepšia pedikúra v Bratislave? Prezradíme, prečo sa na suchú pedikúru oplatí zájsť do Ružinova

ako odstrániť kurie oko a zbaviť sa ho domácou liečbou

Podstatou odstránenia celého kurieho oka je práve zbavenie sa jeho koreňa. 

Prečo kurie oko vzniká a aká je prevencia?

Ako bolo spomínané, príčinou ochorenia býva dlhotrvajúci tlak na špecifické miesta pokožky. K rozvoju tohto kožného ochorenia teda môže prispieť v prvom rade nevhodne zvolená obuv. 

Väčší problém s kurími okami majú ľudia s rôznymi deformitami chodidiel a s ortopedickými ťažkosťami. Špeciálne by si mali na ich vznik dávať pozor ľudia trpiaci cukrovkou alebo obezitou, keďže im hrozí komplikovanejší priebeh ochorenia spojený so zápalom pokožky. Pri neliečení a neustálom dráždení môže dôjsť taktiež k začervenaniu, krvácaniu i hnisaniu, čo sprevádza citlivosť a bolesť daného miesta.

Najlepšou prevenciou proti kurím okám je výber správnej obuvi, ktorá netlačí a je dostatočne odvetraná. Pomáha aj pravidelná starostlivosť o pokožku pomocou krémov či masiek. No v neposlednom rade zmäkčovanie pokožky chodidiel a odstraňovanie jej zhrubnutej časti

Pokiaľ s tým máte problém, obráťte sa na dobrú pedikérku. Väčšina z nich vám je dokonca schopná odstrániť už aj vzniknuté kurie oko bez väčších ťažkostí. Nezabúdajte tiež na zachovanie si chodidiel počas dňa v suchu a čistote.

Hodí sa prečítať: Domáca pedikúra: Overený postup s úžasným efektom

REKLAMA
kurie oko na nohe tipy na domácu liečbu

Kým sa pustíte do svojpomocného odstaňovania, prečítajte si toto!

Skôr, ako sa pustíte do domácej liečby, pamätajte v prvom rade na to, že kurie oko vám môže odstrániť pedikérka i kožný lekár. Nemusíte teda podstupovať zdĺhavé domáce procedúry, ale mať po probléme celkom rýchlo. Zvážte to. Na lekára sa treba obrátiť v prípade výskytu bradavice a tiež v prípade kurích ôk s komplikáciami, ako je krvácanie či hnisanie.

Pokiaľ chcete kurie oko zobrať do parády svojpomocne, teda chcete podstúpiť domácu liečbu, máme pre vás rokmi overené babské rady. Vyberte si.

Najlepší účinok dosiahnete, keď zakročíte v počiatkoch jeho vzniku. No ešte pred tým, ako sa pustíte do toho, identifikujte zdroj tlaku na chodidlo a odstráňte ho, inak bude k problému dochádzať opakovane.

Tiež ťa zaujme: Svrbiace dlane nemusia byť malichernosť: Kedy ide o život?

Babské tipy na domácu liečbu 

  • Cibuľový obklad spočíva v tom, že tenký plátok cibule umiestnite na kurie oko, obviažete obväzom a necháte pôsobiť počas celej noci. Na posilnenie účinkov sa k cibuli pridáva aj citrónová šťava, prípadne sa kombinuje aj cibuľa so soľou.
  • O čosi silnejšou zbraňou proti kuriemu oku je cesnak. Treba si však dať pozor na precíznu aplikáciu, aby nedošlo k podráždeniu okolitej pokožky. Najlepším spôsobom je prelisovať strúčik, v tejto podobe ho čo najpresnejšie umiestniť na kurie oko a prekryť obväzom alebo zalepiť náplasťou. Podobne sa používa aj kombinácia cesnaku s banánom.
  • článku o účinkoch lastovičníka sme už spomínali lastovičníkovú kúru na bradavice. Podobným spôsobom sa zbavíte lastovičníkom aj kurieho oka. Potrebujete však čerstvú byľku tejto bylinky s jej účinným latexom, ktorý z nej vyteká po nalomení. Pozor však, aby sa nedostal do očí alebo na sliznice. Aplikujte ho opatrne vatovou tyčinkou na kurie oko a prelepené nechajte pôsobiť. Lastovičník spolu s kyselinou salicylovou, kyselinou mliečnou a účinným ricínovým olejom nájdete aj v produkte PHYTENEO KOLODIUM FORTE.
  • Mnohí ľudia odporúčajú aj potieranie kurieho oka gázou alebo vatovým tampónom namočeným v dračej krvi. Dračia krv je multifunkčný dar prírody, ktorý za málo peňazí zatočí s mnohými zdravotnými problémami. Viac sa o nej dočítate v článku Dračia krv: Účinky, ktoré zaberajú na rany, bradavice aj Helikobaktera

    Opakovanie spomínaných kúr je základom úspechu boja proti kurím okám. Jednorazovou aplikáciou týmito prostriedkami sa ich nezbavíte. Proces treba poctivo opakovať a koža sa stane poddajnejšou. Nezabudnite na postupné odstraňovanie zmäknutej kože pemzou.

Kurie oko u detí

Keďže kurie oko sa vyskytuje aj u detí, pripomíname, že v ich prípade s babskými receptami radšej neexperimentujte. Zájdite za lekárom alebo sa poraďte s lekárnikom na voľnopredajne dostupných roztokoch či náplastiach.

Roztoky na báze kyseliny salicylovej sú zväčša vhodné už od dvoch rokov, náplasti sú pre väčšie deti od dvanásť rokov. Podobne ako u dospelých, tak aj u detí dbajte preventívne na pohodlnú a dobre vetrateľnú obuv.

Pomôžu aj prípravky z lekárne

Pokiaľ uvažujete nad liečivami na kurie oko z lekárne, môžete sa stretnúť s viacerými typmi produktov.

Najčastejšie sú tie na báze kyseliny salicylovej, ktorá rozrušuje keratín, a tak dochádza k postupnému odstráneniu kurích ôk. Ide napríklad o produkty ako COSMOS či URGO. Kyseline salicylovej by sa však mali vyhýbať ľudia trpiaci cukrovkou či poškodením nervov.

kurie oko u detí

Ďalej existujú prípravky s kyselinou trichlóroctovou, vhodné aj na liečbu bradavíc, pretože táto kyselina pôsobí i protivírusovo. Liečba touto kyselinou je kratšia v porovnaní s kyselinou salicylovou. Takýmto produktom je napríklad WARTNER pero. V lekárni, či už kamennej alebo na internete, nájdete tiež prípravky na kurie oká s obsahom urei. Sú vhodné najmä na bolestivé prípady.

Podobný princíp, ako uplatňujú dermatológovia pri odstraňovaní kurích ôk tekutým dusíkom, môžete využiť aj v domácich podmienkach vďaka zmrazujúcim prostriedkom, ako je napríklad WARTNER kryoterapia. Ide o drahšie, ale zároveň aj najrýchlejšie účinkujúce produkty na kurie oká.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.