Čo je to dračia krv?
Dračia krv vyteká po narezaní alebo odlúpnutí kôry zo stromu Croton lechleri, ktorý rastie najmä v povodí Amazonky a v Andách. Na prvý pohľad to potom vyzerá tak, akoby strom krvácal. Karmínovo sfarbená liečivá miazga sa po stvrdnutí zbiera a ďalej spracováva. Svojím zložením, alkaloidmi, flavonoidmi, tanínmi či triterpénmi, vyvoláva záujem u výskumníkov. Napríklad v dračej krvi obsiahnutý alkaloid taspín vykazuje protinádorové vlastnosti.

Účinky dračej krvi sú širokospektrálne
Na čo sa používala a používa dračia krv? Ako „tekutý obväz“ urýchľujúci hojenie rán využívali dračiu krv už domorodé kmene. Známe sú však aj jej účinky tlmiace problémy s dýchaním či benefity pre zažívanie. Už stáročia dračia krv dokazuje, že ju možno aplikovať pri rôznorodých zdravotných problémoch, ale napríklad aj na samotné posilnenie imunitného systému organizmu.
Tiež ťa zaujme: Baobab prášok z cenných plodov: Skúsiš tento doplnok stravy?
Ďalej taktiež dračia krv:
> pomáha bojovať proti infekciám;
> pôsobí antioxidačne, detoxikačne, tzv. „čistí krv“;
> zamedzuje tráviacim problémom, nadúvaniu i hnačkám;
> harmonizuje a podporuje správnu činnosť sleziny, pankreasu aj štítnej žľazy;
> regeneruje a upokojuje organizmus v záťažových a po záťažových stavoch (napr. po chorobe, v čase menštruácie, v stave fyzického vyčerpania);
> obmedzuje množenie herpetických vírusov a vírusov hepatitídy typu A a B;
> účinkuje proti množeniu baktérií Helikobaktera, zlatého stafylokoka a rôznych druhov baktérií i plesní;
> sa preventívne odporúča proti civilizačnej chorobe postihujúcej cievy, aterioskleróze.
Ako doplnkovú liečbu po konzultácii s lekárom (!) možno dračiu krv využiť aj pri:
> nádorových ochoreniach;
> cukrovke;
> anémii;
> pásovom opare;
> zápaloch čriev a vredových ochoreniach;
> a keďže pôsobí priaznivo na kĺby a šľachy, pomôže ako aj podporný prostriedok proti reumatizmu.
Oplatí sa prečítať: Recept na domáce zázvorové cukríky: Na boľavé hrdlo, kašeľ aj pre tehotné
Dračia krv na bradavice aj afty? Spoznajte tipy na vonkajšie použitie
Špeciálne by sme chceli vyzdvihnúť aj vonkajšie využitie dračej krvi, keďže má blahodarný vplyv ako na pokožku, tak aj na sliznice. Už od dávna sa domorodými kmeňmi využívala na zastavovanie krvácania, dezinfikovanie a regeneráciu rán. Svoju úlohu v tomto duchu zohráva aj jej bolesť tlmiaci analgetický účinok. Ten možno využiť aj pri problémoch s bolestivými ďasnami či zubami.
Určite za pozornosť stojí aj to, že dračia krv napomáha liečiť opary, afty ši rôzne vriedky v ústnej dutine. A veľmi efektívne ju možno využiť aj na pokožku či nechty postihnuté mykózou. Dobré skúsenosti s dračou krvou majú aj ľudia liečiaci si bradavice.
Podľa štúdie z časopisu Journal of Tradicional and Complementary Medicine je dračia krv účinná pri procese hojenia rôznych typov rán. Dokonca aj takých, ako sú diabetické vredy, preležaniny či popáleniny. A pritom ide o bezpečnú a cenovo dostupnú látku, ktorej účinky sa budú aj ďalej skúmať. O konkrétnych spôsoboch použitia sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Dračia krv – kvapky možno použiť nasledovnými spôsobmi
Na použitie odporúčame 100 % dračiu krv bez pridaných látok, a to konkrétne v podobe kvapiek, ktoré sú veľmi praktické na vnútorné aj vonkajšie použitie. Nezabúdajte sa pred ich užívaním poradiť s lekárom a taktiež dodržiavať dávkovanie uvedené v príbalovom letáku. Dračia krv je naozaj silná, takže to s ňou nepreháňajte.

Pri TOMTO overenom produkte sa na vnútorné použitie rozpúšťa 5 kvapiek v 200 ml vody, ktorú možno piť 1 až 3-krát denne. Presne takýto pomer dračej krvi a vody možno využiť aj pri výrobe kloktadla na zapálené mandle, hrdlo a celkovo pre ústnu dutinu.
Na vonkajšie poranenia, štípance, bradavice a iné vyššie spomínané ťažkosti sa zas odporúča aplikovať dračiu krv na gáze alebo vatovom tampóne a potierať ňou postihnuté miesto.
Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik/Pinterest
Trackbacks/Pingbacks