REKLAMA

Dračia krv, ktorá vo vás možno na prvé počutie evokuje niečo mystické a rozprávkové, je v podstate rastlinnou živicou. Všeobecne je známa pod názvom Sangre De Drago a naozaj v sebe ukrýva dračiu silu. Už od staroveku sa cení ako prírodný liek na mnohé neduhy. No nielen to, využíva sa aj farbivo z dračej krvi a v súčasnosti ju nájdete dokonca aj v exkluzívnych kozmetických produktoch.

Účinky latexu, resp. živice z juhoamerického stromu s latinským názvom Croton lechleri možno využiť zvonka i zvnútra. Poďte si prečítať, na čo všetko je dračia krv dobrá. Odhalíme vám prírodný poklad tmavočervenej farby, silnej nasladlej i korenistej vône s liečivými  účinkami, na ktoré sa už od dávna spoliehali domorodé kmene juhoamerickej Amazónie.

Čo je to dračia krv?

Dračia krv vyteká  po narezaní alebo odlúpnutí kôry zo stromu Croton lechleri, resp. zo skupiny stromov druhov paliem Croton, Dracaena, Daemonorops a iné. Rastú najmä v povodí Amazonky, v Andách či napríklad na Kanárskych ostrovoch. 

Na prvý pohľad to pri procese získavania dračej krvi narezaním kôry vyzerá tak, akoby strom krvácal. Karmínovo sfarbená liečivá miazga sa po stvrdnutí zbiera a ďalej spracováva.

Oplatí sa prečítať: Recept na domáce zázvorové cukríky: Na boľavé hrdlo, kašeľ aj pre tehotné

Sangre De Drago dračia krv

Svojím zložením, alkaloidmi, flavonoidmi, tanínmi či triterpénmi, vyvoláva záujem u výskumníkov. Napríklad v dračej krvi obsiahnutý alkaloid taspín vykazuje protinádorové vlastnosti.

Okrem iného ide o veľmi silný antioxidant, pričom niektoré laboratórne testy (ORAC) poukazujú dokonca na to, že ide o najsilnejší antioxidant na svete. Dračej krvi sú pripisované aj antiseptické, antimykotické, antibakteriálne a antivírusové účinky. Pokiaľ chcete naplno využiť jej liečivé benefity, treba si zaobstarať dračiu krv v čistej 100-percentej podobe bez rôznych prídavných látok. 

Účinky dračej krvi sú širokospektrálne

Na čo sa používala a používa dračia krv? Ako „tekutý obväz“ urýchľujúci hojenie rán využívali dračiu krv už domorodé kmene. Známe sú však aj jej účinky tlmiace problémy s dýchaním či benefity pre zažívanie. Je všeobecne známe, že spolu s chioskou mastichou patria k najúčinnejším prírodným bojovníkom proti Helicobacter pylori. Už stáročia dračia krv dokazuje, že ju možno aplikovať pri rôznorodých zdravotných problémoch, ale napríklad aj na samotné posilnenie imunitného systému organizmu.

Pre toto sa ju oplatí mať:

> pomáha bojovať proti infekciám;

> pôsobí antioxidačne, detoxikačne, tzv. „čistí krv“;

> zamedzuje tráviacim problémom, nadúvaniu i hnačkám;

> harmonizuje a podporuje správnu činnosť sleziny, pankreasu aj štítnej žľazy; 

> regeneruje a upokojuje organizmus v záťažových a po záťažových stavoch (napr. po chorobe, v čase menštruácie, v stave fyzického vyčerpania); 

Tiež ťa zaujme: Baobab prášok z cenných plodov: Skúsiš tento doplnok stravy?

dračia krv účinky
REKLAMA

> obmedzuje množenie herpetických vírusov a vírusov hepatitídy typu A a B;

> účinkuje proti množeniu baktérií Helikobaktera, zlatého stafylokoka a rôznych druhov baktérií i plesní;

> sa preventívne odporúča proti civilizačnej chorobe postihujúcej cievy, aterioskleróze.

Ako doplnkovú liečbu po konzultácii s lekárom (!) možno dračiu krv využiť aj pri:

> nádorových ochoreniach;

> cukrovke;

> anémii;

> pásovom opare;

> zápaloch čriev a vredových ochoreniach;

> a keďže pôsobí priaznivo na kĺby a šľachy, pomôže ako aj podporný prostriedok proti reumatizmu. 

Dračia krv na bradavice aj afty? Spoznajte tipy na vonkajšie použitie

Špeciálne by sme chceli vyzdvihnúť aj vonkajšie využitie dračej krvi, keďže má blahodarný vplyv ako na pokožku, tak aj na sliznice. 

Už od dávna sa domorodými kmeňmi využívala na zastavovanie krvácania, dezinfikovanie a regeneráciu rán. Svoju úlohu v tomto duchu zohráva aj jej bolesť tlmiaci analgetický účinok. Ten možno využiť aj pri problémoch s bolestivými ďasnami či zubami.

dračia krv účinky

Určite za pozornosť stojí aj to, že dračia krv napomáha liečiť opary, afty ši rôzne vriedky v ústnej dutine. A veľmi efektívne ju možno využiť aj na pokožku či nechty postihnuté mykózou. Dobré skúsenosti s dračou krvou majú aj ľudia liečiaci si bradavice.

Podľa štúdie z časopisu Journal of Tradicional and Complementary Medicine je dračia krv účinná pri procese hojenia rôznych typov rán. Dokonca aj takých, ako sú diabetické vredy, preležaniny či popáleniny. A pritom ide o bezpečnú a cenovo dostupnú látku, ktorej účinky sa budú aj ďalej skúmať. O konkrétnych spôsoboch použitia sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Kvapky dračej krvi možno použiť nasledovnými spôsobmi

Na použitie odporúčame 100 % dračiu krv bez pridaných látok, a to konkrétne v podobe kvapiek, ktoré sú veľmi praktické na vnútorné aj vonkajšie použitie.

Nezabúdajte sa pred ich užívaním poradiť s lekárom a taktiež dodržiavať dávkovanie uvedené v príbalovom letáku. 

Neprehliadni: Aké sú príznaky Helikobaktera? Spoznaj tráviace aj kožné symptómy 

dračia krv kvapky užívanie

Dračia krv je naozaj silná, takže to s ňou nepreháňajte. Pozor si dajte aj pri jej aplikácii, aby vám z nej nekvaplo na oblečenie, keďže zanecháva škvrny.

Pri TOMTO overenom produkte sa na vnútorné použitie rozpúšťa 5 kvapiek v 200 ml vody, ktorú možno piť 1 až 3-krát denne. Presne takýto pomer dračej krvi a vody možno využiť aj pri výrobe kloktadla na zapálené mandle, hrdlo a celkovo pre ústnu dutinu.

Na vonkajšie poranenia, štípance, bradavice a iné vyššie spomínané ťažkosti sa zas odporúča aplikovať dračiu krv na gáze alebo vatovom tampóne a potierať ňou postihnuté miesto.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik/Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.