REKLAMA

Odstránenie nevzhľadnej pomarančovej pokožky začína byť aktuálne najmä pred letom. V čase, keď sa snažíme dostať do formy, pretože letné oblečenie či plavky odhalia nielen nadobudnuté tukové vankúšiky. Do nežiadanej pozornosti sa môžu dostať aj strie a celulitída.

Vedeli ste, že tieto hrbolčeky pod kožou, ktoré pripomínajú povrch šupky exotického ovocia, sú problémom viac ako 80 % žien? Samozrejme, niektoré ju nevnímajú ako problém, ale ako súčasť života. Špeciálne celulitída v tehotenstve, ale i jej zhoršujúci sa stav v priebehu starnutia sú tými javmi, ktoré prichádzajú celkom prirodzene.

Celulitída zdravie v zásade neohrozuje, hoci zdravotným problémom sa môže stať jej tretie štádium, ktoré býva i bolestivé. V podstate však ide skôr o estetickú záležitosť. No možno práve vy uvažujete, ako sa jej zbaviť a pôsobiť atraktívnejšie. Je to tak? Ak áno, tak práve pre vás je určený nasledujúci článok, v ktorom vám vyvrátime jeden zafixovaný mýtus a predložíme reálne fungujúce tipy na boj s pomarančovou pokožkou.

Čo spôsobuje pomarančovú pokožku na stehnách či bruchu? 

Pokiaľ sa chcete celulitídy zbaviť, treba si uvedomiť samotnú podstatu, teda prečo vzniká. Vznik celulitídy, ktorá sa prejavuje najčastejšie na stehnách, zadku a bruchu, je priamo spojený s nedostatočnou schopnosťou organizmu zbavovať sa odpadových látok.

Toxíny a kyseliny sa pri tejto neschopnosti viažu a hromadia v podkožných bunkách. Dôsledkom je ich zväčšenie a viac či menej viditeľné „zhrudkovatenie“, a to v niektorých prípadoch až do úrovne tretieho stupňa celulitídy, ktorý je už evidentný v akejkoľvek polohe tela a môže byť i bolestivý.

odstránenie celulitídy pomarančovej kože

Ako sa zbaviť celulitídy? Toto treba vyriešiť!

Najľahšie sa zbavuje celulitídy prvého stupňa, keď zmeny na koži vidno len po jej stlačení. Druhý stupeň celulitídy býva už viditeľný v niektorých pózach a treba na ňu použiť efektívnejšie a i zdĺhavejšie metódy. Zakročiť sa teda proti nej oplatí čo najskôr.

Cieľom je teda zbaviť sa nakopených škodlivín v podkožných tukových bunkách, a to podporením lymfatického systému. Ten má pri „upratovaní“ a detoxikácii organizmu zásadnú úlohu. Treba mu trochu pomôcť a „nakopnúť ho“, čo bude mať pre vás taktiež zdravotné benefity.

Samozrejme, že tento pohľad na vec je trochu zjednodušený. Za celulitídou totiž stoja okrem iného aj genetické faktory, nielen nezdravý životný štýl. Jej tvorbu ovplyvňuje aj rýchlosť metabolizmu či celkové prekrvenie. Ide aj o spôsob rozloženia tukového tkaniva, preto na ňu trpia predovšetkým ženy (najviac ženy s tzv. tvarom „hrušky“), rozloženie tuku a svalov u mužov je trochu rozdielne. A nemusí ísť nevyhnutne o ženy, ktoré majú pár kíl navyše. Celulitída postihuje aj štíhle ženy.

Najefektívnejšou cestou je nasadenie väčšieho množstva „bojovníkov“ proti celulitíde. Počítajte však s tým, že pokiaľ na ňu máte nábeh, úplne sa jej nezbavíte nikdy. Potláčať a zmierňovať sa však dá.

Chcete svoj detox podporiť prírodnou formou? Pocítiť novú energiu, urobiť krok vpred pre svoju pečeň? Odbremeniť organizmus od toxínov? DetoxActive je v tomto ideálnym doplnkom výživy. Prepája zelené super potraviny, ako je SPIRULINA, ZELENÝ JAČMEŇ, MLADÁ PŠENICA a CHLORELLA s extraktmi ďalších účinných zložiek, ako je ACAI, MAQUI BERRY, ALOE VERA a PESTREC MARIÁNSKY. To je TOP zloženie pre zdravšie telo nielen v rámci krátkodobých detoxov!

Celulitída u mužov

Jedným z faktorov, ktorý prispieva k rozvoju celulitídy u žien, sú ich hormóny. A práve preto, ak je pozmenené hormonálne zloženie u mužov, teda sa z nejakého dôvodu u nich navýši typicky ženský hormón estrogén, môže sa celulitída objaviť aj u nich. Určite však nie v takej miere ako u žien.

Celulitída v tehotenstve

Špeciálnou kapitolou je celulitída v tehotenstve, kedy sa zvykne objaviť aj u žien, ktoré na ňu zvyčajne netrpia. Súvisí to s hormonálnymi zmenami v organizme, výrazným priberaním na váhe i spomalením toku lymfy. Tkanivá v sebe zadržiavajú viac vody. A to všetko dohromady spôsobuje urýchlenie tvorby i zvýraznenie celulitídy.

Neverte klamstvu, že celulitídu odstránite pomocou krémov či mliek

Odstraňovanie celulitídy, resp. pomarančovej pokožky pomocou krémov či gélov nefunguje. Áno, bolo by to pohodlné riešenie, preto na tieto marketingové ťahy mnohé s radosťou skočia. No potom prichádza sklamanie a možno aj zlosť.

A áno, krém (v zásade akýkoľvek) môže byť súčasťou proticelulitídnej rutiny, keď si budete masírovať celulitídou postihnuté miesta. Určite nie je na škodu, keďže pomáha kĺzaniu po pokožke pri masírovaní. 

No zázračné účinky rozhodne nečakajte od samotného krému, ktorý jednoducho nemá silu „rozbiť“ podkožné hrudky, nech by aj bol s kofeínom alebo i hrejivý s čili papričkami.

Vybrali sme: Infralampa na dutiny aj pre krásu: Poznáš všetky účinky infračerveného žiarenia?

REKLAMA
celulitída na stehnách

Viac ako kozmetika pomôže masáž problematických miest, no a k tomu nepotrebujete vyslovene anticelulitídne prípravky. Postačí aj obyčajné telové mlieko či krém. Prípadne si môžete vyrobiť domáci peeling. Zmiešajte olivový olej s pomletou zrnkovou kávou a premasírujte zmesou pomarančovú pokožku. Potom len zmyte v sprche. 

Treba zdôrazniť, že najmä ženy v tehotenstve by nemali veľmi experimentovať, a to nielen s kozmetikou, ale i rôznymi odvodňujúcimi kúrami či prípravkami.

Nekupujte krém na celulitídu, skúste radšej týchto 5 tipov

Pokiaľ sa chcete zbaviť celulitídy alebo ju aspoň zmierniť, stavte na nasledujúce kroky.

1) Zdravá strava so zníženým obsahom tuku a rafinovaného cukru

Správne stravovanie by malo byť základným stavebným kameňom v boji proti celulitíde a prispejete ňou i k celkovému ozdraveniu a detoxu organizmu. Preferovať by ste mali potraviny bohaté na antioxidanty. Stavte na na vitamín C, omega-3 mastné kyseliny a bielkoviny, ktoré majú potenciál vylepšiť tonus a elasticitu vašej kože.

2) Skoncovanie so zlozvykmi prináša krásu

Samozrejme, že okrem vysokých dávok cukru a presolených spracovaných potravín sa treba zbaviť aj zlozvyku fajčenia. Je totiž zdrojom extrémneho množstva toxínov usádzajúcich sa v organizme, teda aj v podkožnom tuku. Nezdravý životný štýl oberá taktiež pokožku o odolnosť a elasticitu.

3) Masáž je naozaj dôležitá

Starostlivosť o pokožku po každom sprchovaní či kúpaní by mala pozostávať z ráznejšej masáže postihnutých miest. Masáž môžete realizovať nielen za pomoci krémov, ale pokojne si doprajte i suchú masáž. Vďaka kefám z prírodných štetín dokážete suchou masážou efektívne stimulovať lymfatický systém a odplavovanie škodlivín z podkožných štruktúr.

Je ale zrejmé, že masáž z rúk odborníka bude mať ešte väčší efekt. Celulitída na stehnách či bruchu výraznejšie ustúpi, keď podstúpite špeciálnu techniku s názvom maderoterapia. Nebude to však hneď. Potrebujete absolvovať sériu ošetrení (cca 10 až 20 návštev maséra), aby ste uvideli výsledky, ako sa patrí.

Neprehliadni: Prebiehajúce akcie na maderoterapiu

maderoterapia procedúra

Len v krátkosti o maderoterapii. Technika zahŕňa opakované pohyby pomocou špeciálnych drevených nástrojov (madero = špan. drevo). Masážne pohyby s drevenými nástrojmi so špecificky vyvíjaným tlakom stimulujú lymfatický systém do tej miery, aby odstránil z tela nepotrebnú vodu, tuk a toxíny.

Zároveň je táto masáž jedinečná v tom, že podporuje prirodzenú produkciu elastínu a kolagénu, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie a krásu pokožky.Takto komplexným pôsobením odstraňuje maderoterapia celulitídu v jej základoch! K tomu treba dodať, že je to šetrná neinvazívna metóda, ktorá nielenže redukuje celulitídu, ale i celkovo formuje postavu napínaním a tonizovaním pokožky, odbúravaním tukových usadenín a ako benefit navyše pôsobí antistresovo a zlepšuje kvalitu spánku.

4) Cvičenie zabojuje rázne proti celulitíde – aké cviky sú najlepšie?

Okrem masáže zaručene pomáha i zaradenie pohybu, cielené cvičenie zamerané na problematické partie. Základom aktivity proti celulitíde by mal byť menej intenzívny, ale zato dlhotrvajúci pohyb. Takémuto cvičeniu sa je vhodné venovať na pravidelnej báze, ideálne každý deň, a to približne 40 minút.

Z tých klasických pohybových aktivít je efektívne predovšetkým plávanie, aerobik, rýchla chôdza, jazda na kolieskových korčuliach či bicyklovanie.

> Vo fitnescentre sa je dobré zamerať na cvičenie na bežeckom páse, rotopede aj krosovom trenažéry. 

> Z ďalších cvikov sú proti celulitíde vhodné drepy a výpady, zdvíhanie panvy, zanožovanie i unožovanie v ľahu.

cviky na celulitídu

Tak aby sme si to priebežne zhrnuli, cvičením i masírovaním dochádza k zvýšenému prekrveniu pokožky, uvoľňovaniu odpadových látok, no nezabúdajte, že na ich odplavenie je nutné dodržiavať i optimálny pitný režim a udržiavať tak aktívny prietok lymfy.

5) Tipy na estetické procedúry proti celulitíde

Na ešte hlbšej úrovni možno na celulitídu zapôsobiť odbornými estetickými liečebnými procedúrami. Ponúkajú ich medzi svojimi službami estetické salóny, ktorých je už na Slovensku pomerne dosť.

Niektoré pomôcky pôsobiace proti celulitíde síce môžete zohnať aj v špecializovaných obchodoch, no medzi vyslovene odborné postupy s profesionálnymi prístrojmi zaraďujeme kryolipolýzu, ultrazvuk, cellfinu a akustickú vlnovú terapiu. Ich výsledky sú však len dočasné.

> Kryolipolýzou dochádza k zmrazovaniu tukových buniek, pričom procedúr musí byť viac a aj zásadnejšie výsledky uvidíte až za niekoľko mesiacov.

> Rovnako patrí k neinvazívnym postupom aj ultrazvuk. Celulitída sa ním odstraňuje pomocou zvukových vĺn a výsledky možno vidieť taktiež až za zhruba tri mesiace.

> LPG ošetrenie celulitídy patrí medzi miniinvazívne, pričom výsledok sa objaví už po absolvovaní prvej procedúry. Ešte výraznejšie zmeny vidno po 6 až 7 ošetreniach. Prístroj LPG pracuje na princípe vákuovej lymfodrenáže. Aktivuje kolagénové vlákna, okysličuje, posilňuje spojivové tkanivá a celkovo ošetrované svalstvo.

celulitída estetické zákroky

> Veľmi rýchlo vidno výsledky aj po zásahu s názvom cellfina. Procedúra spočíva v rozbíjaní podkožných hrčiek prostredníctvom dlhej ihly.

> No a napokon akustická vlnová terapia, ktorej výsledky zaznamenáte až po niekoľkých ošetreniach. Stimuluje v koži tvorbu kolagénu, čím zlepšuje jej pružnosť a i samotný vzhľad pokožky.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.