Odstránenie nevzhľadnej pomarančovej pokožky začína byť aktuálne najmä pred letom. V čase, keď sa snažíme dostať do formy, pretože letné oblečenie či plavky odhalia nielen nadobudnuté tukové vankúšiky. Do nežiadanej pozornosti sa môžu dostať aj strie a celulitída.

Vedeli ste, že tieto hrbolčeky pod kožou, ktoré pripomínajú povrch šupky exotického ovocia, sú problémom viac ako 80 % žien? Samozrejme, niektoré ju nevnímajú ako problém, ale ako súčasť života. Špeciálne celulitída v tehotenstve, ale i jej zhoršujúci sa stav v priebehu starnutia sú tými javmi, ktoré prichádzajú celkom prirodzene. Celulitída zdravie v zásade neohrozuje, hoci zdravotným problémom sa môže stať jej tretie štádium, ktoré býva i bolestivé. V zásade však ide skôr o estetickú záležitosť. No možno práve vy uvažujete, ako sa jej zbaviť a pôsobiť atraktívnejšie. Je to tak? Ak áno, tak práve pre vás je určený nasledujúci článok, v ktorom vám vyvrátime jeden zafixovaný mýtus a predložíme reálne fungujúce tipy na boj s pomarančovou pokožkou.

Celulitída – ako sa jej zbaviť?!

Pokiaľ sa chcete celulitídy zbaviť, treba si uvedomiť samotnú podstatu, teda prečo vzniká. Vznik celulitídy, ktorá sa prejavuje najčastejšie na stehnách, zadku a bruchu, je priamo spojený s nedostatočnou schopnosťou organizmu zbavovať sa odpadových látok. Toxíny a kyseliny sa potom viažu a hromadia v podkožných bunkách. Dôsledkom je ich zväčšenie a viac či menej viditeľné „zhrudkovatenie“, a to v niektorých prípadoch až do úrovne tretieho stupňa celulitídy, ktorý je už evidentný v akejkoľvek polohe tela a môže byť i bolestivý.

Najľahšie sa zbavuje celulitídy prvého stupňa, keď zmeny na koži vidno len po jej stlačení. Druhý stupeň celulitídy býva už viditeľný v niektorých pózach a treba na ňu použiť efektívnejšie a i zdĺhavejšie metódy. Zakročiť sa teda proti nej oplatí čo najskôr.

Taktiež ťa zaujme: Použiť detský olejček na pleť? Skús tieto overené triky

odstránenie celulitídy pomarančovej kože

Cieľom je teda zbaviť sa nakopených škodlivín v podkožných tukových bunkách, a to podporením lymfatického systému. Ten má pri „upratovaní“ a detoxikácii organizmu zásadnú úlohu. Treba mu trochu pomôcť a „nakopnúť ho“, čo bude mať pre vás taktiež zdravotné benefity.

Samozrejme, že tento pohľad na vec je trochu zjednodušený. Za celulitídou totiž stoja okrem iného aj genetické faktory, nielen nezdravý životný štýl. Jej tvorbu ovplyvňuje aj rýchlosť metabolizmu či celkové prekrvenie. Ide aj o spôsob rozloženia tukového tkaniva, preto na ňu trpia predovšetkým ženy (najviac ženy s tzv. tvarom „hrušky“), rozloženie tuku a svalov u mužov je trochu rozdielne. A nemusí ísť nevyhnutne o ženy, ktoré majú pár kíl navyše. Celulitída postihuje aj štíhle ženy.

Najefektívnejšou cestou je nasadenie väčšieho množstva „bojovníkov“ proti celulitíde. Počítajte však s tým, že pokiaľ na ňu máte nábeh, úplne sa jej nezbavíte nikdy. Potláčať  a zmierňovať sa však dá.

Celulitída u mužov

Jedným z faktorov, ktorý prispieva k rozvoju celulitídy u žien, sú ich hormóny. A práve preto, ak je pozmenené hormonálne zloženie u mužov, teda sa z nejakého dôvodu u nich navýši typicky ženský hormón estrogén, môže sa celulitída objaviť aj u nich. Určite však nie v takej miere ako u žien.

Celulitída v tehotenstve

Špeciálnou kapitolou je celulitída v tehotenstve, kedy sa zvykne objaviť aj u žien, ktoré na ňu zvyčajne netrpia.

Súvisí to s hormonálnymi zmenami v organizme, výrazným priberaním na váhe i spomalením toku lymfy. Tkanivá v sebe zadržiavajú viac vody. A to všetko dohromady spôsobuje urýchlenie tvorby i zvýraznenie celulitídy.

Vybrali sme: Infralampa na dutiny aj pre krásu: Poznáš všetky účinky infračerveného žiarenia?

celulitída na stehnách

Neverte klamstvu, že celulitídu odstránite pomocou krémov či mliek

Tak ako nefunguje chudnutie so zázračnými tabletkami, tak nefunguje ani odstraňovanie celulitídy, resp. pomarančovej pokožky pomocou krémov či gélov. Áno, bolo by to pohodlné riešenie, preto na tieto marketingové ťahy mnohé s radosťou skočia. No potom prichádza sklamanie a možno aj zlosť.

A áno, krém (v zásade akýkoľvek) môže byť súčasťou proticelulitídnej rutiny, keď si budete masírovať celulitídou postihnuté miesta. No zázračné účinky rozhodne nečakajte od samotného krému, ktorý jednoducho nemá silu „rozbiť“ podkožné hrudky, nech by aj bol s kofeínom alebo i hrejivý s čili papričkami. Viac ako kozmetika však pomôže masáž problematických miest, no a k tomu nepotrebujete vyslovene proticelulitídne prípravky. Postačí aj obyčajné telové mlieko či krém. Treba zdôrazniť, že najmä ženy v tehotenstve by nemali veľmi experimentovať, a to nielen s kozmetikou, ale i rôznymi odvodňujúcimi kúrami či prípravkami.

Nekupujte krém na celulitídu, skúste radšej týchto 5 tipov

Pokiaľ sa chcete zbaviť celulitídy alebo ju aspoň zmierniť, stavte na nasledujúce kroky.

1) Zdravá strava so zníženým obsahom tuku a rafinovaného cukru by mala byť základným stavebným kameňom v boji proti celulitíde a prispejete ňou i k celkovému ozdraveniu a detoxu organizmu. Preferovať by ste mali potraviny bohaté na antioxidanty. Stavte na na vitamín C, omega-3 mastné kyseliny a bielkoviny, ktoré majú potenciál vylepšiť tonus a elasticitu vašej kože.

O pokožku zvnútra sa postará nutrikozmetický prípravok Dermavit s unikátnym zložením. Obsahuje 11 prírodných látok s vitamínmi a minerálmi, ktoré pleť nevyhnutne potrebuje k tomu, aby bola zharmonizovaná a vyživená. Zabojujete s ním efektívne nielen proti akné, ale aj proti iným nedokonalostiam pleti.

2) Samozrejme, že okrem vysokých dávok cukru a presolených spracovaných potravín sa treba zbaviť aj zlozvyku fajčenia. Je totiž zdrojom extrémneho množstva toxínov usádzajúcich sa v organizme, teda aj v podkožnom tuku. Nezdravý životný štýl oberá taktiež pokožku o odolnosť a elasticitu.

3) Starostlivosť o pokožku po každom sprchovaní či kúpaní by mala pozostávať z ráznejšej masáže postihnutých miest. Masáž môžete realizovať nielen za pomoci krémov, ale pokojne si doprajte i suchú masáž. Vďaka kefám z prírodných štetín dokážete suchou masážou efektívne stimulovať lymfatický systém a odplavovanie škodlivín z podkožných štruktúr.

cviky na celulitídu

4) Okrem masáže pomáha zaradenie intenzívnejšieho pohybu, cielené cvičenie zamerané na problematické partie. Z tých klasických pohybových aktivít je efektívne predovšetkým plávanie, aerobik či bicyklovanie. 

Cvičením i masírovaním dochádza k zvýšenému prekrveniu pokožky, uvoľňovaniu odpadových látok, no nezabúdajte, že na ich odplavenie je nutné dodržiavať i pitný režim a udržiavať tak aktívny prietok lymfy.

5) Na hlbšej úrovni možno na celulitídu zapôsobiť odbornými estetickými liečebnými procedúrami. Niektoré pomôcky tohto charakteru môžete zohnať aj v špecializovaných obchodoch, no medzi vyslovene odborné postupy zaraďujeme kryolipolýzu, ultrazvuk, cellfinu a akustickú vlnovú terapiu. Ich výsledky sú však len dočasné.

Kryolipolýzou dochádza k zmrazovaniu tukových buniek, pričom procedúr musí byť viac a aj k výsledky uvidíte až za niekoľko mesiacov.

Rovnako patrí k neinvazívnym postupom aj ultrazvuk. Celulitída sa ním odstraňuje pomocou zvukových vĺn a výsledky možno vidieť taktiež až za zhruba tri mesiace.

celulitída estetické zákroky

Veľmi rýchlo vidno výsledky po zásahu s názvom cellfina. Procedúra spočíva v rozbíjaní podkožných hrčiek prostredníctvom dlhej ihly.

No a napokon akustická vlnová terapia, ktorej výsledky zaznamenáte až po niekoľkých ošetreniach. Stimuluje v koži tvorbu kolagénu, čím zlepšuje jej pružnosť a i samotný vzhľad pokožky.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.