REKLAMA

V čase jesene a zimy, keď nás vo veľkom sužujú príznaky nádchy, chrípky či zápaly prínosových dutín, je dobré poznať, že okrem bežných liekov a čaju existuje aj taký skvelý doplnok liečby, ako je používanie infračerveného svetla, resp. nahrievanie dutín infralampou. Poznáte však všetky účinky infračerveného svetla? Áno, infralampa na dutiny je super riešením, no keď ju už doma máte, využite ju aj na iné problémy, ako je zápal a nádcha.

Širokospektrálne benefity infračervenej lampy (ktorá je finančne nenáročná v porovnaní s infrasaunou), sme vám zhrnuli do tohto článku. Prečítajte si o TOP účinkoch pre zdravie aj krásu. Použitie kvalitnej infralapmy na dutiny dokáže skrátiť dobu liečenia dýchacích ciest. Infračervené svetlo však dá do poriadku i pleť či zharmonizuje psychiku, a to nie je zďaleka všetko.

Liečivé infračervené svetlo

Na rozdiel od ultrafialového svetla, ktoré môže poškodiť pokožku, infračervené svetlo podporuje regeneráciu buniek. Taktiež zlepšuje cirkuláciu okyslyčenej krvi, urýchľuje hojenie hlbokých tkanív a uľavuje od bolesti. Je neinvazívne a bezbolestne pôsobí v hlbších vrstvách tkaniva, kde sprostredkúva široké spektrum zdravotných benefitov bez poškodenia kože ultrafialovým žiarením.

A ako ho ešte možno charakterizovať?Infračervené svetlo, ktorého vlnová dĺžka je medzi 760 nm a 1 mm, nemožno pozorovať ľudským okom (no napríklad hady ho vidia).

Sprevádza ho tzv. „suché teplo“.  Inak povedané, toto svetlo ohrieva pokožku a povrchy, na ktoré dopadá, no primárne nie okolitý vzduch. Pri dopade tohto liečivého svetla z infralampy, pokožka absorbuje infračervené vlny, ktoré rozvibrujú molekuly vody. A takto je v podstate spôsobené teplo, ktoré pri jej používaní pociťujeme.

Vďaka infralampe a infrasaune sa telesná teplota zvyšuje špecifickým spôsobom, čo napomáha k správnemu fungovaniu biochemických procesov v tele a vedie k detoxikácii na bunkovej úrovni.

Infralampa – použitie a riziká

Hneď na úvod treba zdôrazniť, že napriek mnohým pozitívnym účinkom na zdravie a krásu nemožno infračervené svetlo využívať neobmedzene. Ako dlho nahrievať dutiny či iné časti tela? Odporúčaná doba na jednu kúru je 5 až 10 minút, pričom ľudia, ktorí s infraliečbou začínajú, musia zvoliť kratšiu dobu účinkovania.

Pri nahrievaní tváre treba mať oči vždy zatvorené! Taktiež treba dôsledne dbať na všetky pokyny uvedené v príbalovom letáku  infralampy určenej na domáce použitie.

Ak by ste to s používaním infralampy prehnali, môže dôjsť poškodeniu tkanív v dôsledku intenzívneho tepla. A kto by sa mal použitiu infralampy zdržať? Sú to najmä tehotné ženy a ľudia s kardiovaskulárnymi ťažkosťami a pacienti liečiaci sa na rakovinu.

Tip od nás: Ako výrazne podporiť imunitu a bojovať proti chorobám?

Kontraindikácie sa môžu vyskytnúť aj pri užívaní niektorých liekov, ktoré spúšťajú fotosenzitívne reakcie a tiež pri závažnejších problémoch s očami, ako je napríklad glaukóm.

V tomto zmysle je bezpečnejšia, no zároveň nákladnejšia biolampa, ktorá funguje na princípe polarizujúceho svetla. A ešte raz pripomíname, v oboch prípadoch, ako infralampy, tak aj biolampy, musia byť oči pri svetelnej terapii zavreté!

Infralampa na dutiny 

Najznámejším využitím infralampy je liečenie nádchy, chrípky, zápalov nosných a čelných dutín. Infračervené lúče prenikajú  do hlbších vrstiev pokožky, pričom tieto miesta účinne prehrievajú.  Pri spomínaných ťažkostiach možno lampu využiť aj dvakrát denne.

Ohrievaním dutín sa uvoľňujú hlieny, taktiež uľavuje od tlakovej bolesti spôsobenej zápalom a nahromadením hlienov. 

Pozri tiež: Kedy je bolesť pod rebrami vľavo vážnou výstrahou?

infračervená lampa účinky

Nehovoriac o tom, že pravidelná terapia infračerveným svetlom znižuje hladinu zápalu v organizme. Vyhnite sa však využívaniu infračervenej lampy počas horúčky a taktiež tieto kúry konzultujte s vaším lekárom kvôli možnosti prípadných kontraindikácií v priebehu choroby.

Infračervené svetlo účinkuje na zdravie širokospektrálne

Účinky infračerveného svetla sa využívajú aj pri odborníkom riadenej fototerapii. Používa sa ako na liečbu kožných ochorení a skrášľovanie, tak aj na zlepšenie psychického naladenia a v neposlednom rade účinne pôsobí proti mnohým zdravotným ťažkostiam, o čom si ešte povieme.

Fototerapiu môžu vykonávať niektorí fyzioterapeuti, kozmetičky a odborníci v ambulanciách prírodnej medicíny. No fototerapiu vďaka infralampe môžete realizovať aj v pohodlí svojho domova.

REKLAMA
...

Fototerapia je v podstate liečba svetlom. Liečebná procedúra môže byť realizovaná vďaka svetlu prirodzenému, ale aj umelému (infralampa, biolampa). Vychádza sa z vedecky podloženého faktu, že svetlo má významný vplyv na zdravie a celkovú pohodu. Niektoré choroby a stavy tak môžu byť vyliečené vďaka priaznivým vlastnostiam svetla.

Infralampa TOP účinky, o ktorých treba vedieť

> Teplo spôsobené infračerveným žiarením rozširuje cievy, zlepšuje prekrvenie aj tok lymfy. To má vplyv aj na látkovú premenu. Dochádza k zrýchleniu metabolizmu a odstraňovaniu škodlivín z buniek. Pri dodržiavaní správnych stravovacích návykov by infračervené svetlo mohlo pomôcť aj pri detoxe organizmu a dokonca pri zhadzovaní neželaných kíl.

> Infralampa prináša úľavu pre kĺby aj preťažené či poranené svaly. Využíva sa pri liečbe reumatizmu, dny i artritídy. Celkovo pomáha pri rekonvalescencii pohybovej sústavy, napríklad po úrazoch svalov, šliach a kostí. Aktivuje bunky tela, čo vedie k obnove a zvýšenej novotvorbe svalových aj tkanivových buniek. To na jednej strane urýchľuje hojenie, na druhej napomáha úľave od svalového napätia, ktoré vyvoláva bolesť.

> Pozitívnym dopadom využívania infralampy je posilňovanie imunity. Vďaka kúram s lampou totiž dokážete podporiť tvorbu bielych krviniek.

Neprehliadni: Celulitída na stehnách či bruchu? Žiadny krém nepomôže, sprav radšej toto!

na čo je dobrá infralampa

> Účinky infračerveného žiarenia pomáhajú tlmiť stres, ale aj depresiu a úzkosti. Špeciálne nápomocné je pri takzvanej sezónnej depresii objavujúcej sa v zimných mesiacoch, keď je nedostatok prirodzeného svetla. Okrem toho chráni organizmus pred oxidatívnym stresom, ktorý spôsobuje v organizme nepokoj a úzkosť.

> Nezanedbateľne pozitívne vplýva infračervené svetlo na štítnu žľazu a hormonálnu rovnováhu organizmu. To taktiež súvisí s optimistickým naladením a takzvaným „dobitím bateriek“, čiže prílevom energie. Používaním infračervenej lampy  tak viete zabojovať aj proti únave.

Účinky infralampy na krásu

> Hĺbková regeneračná schopnosť infralampy dokáže pomôcť nielen s hojením rán, ako sú zlomeniny, pomliaždeniny a popáleniny. Vie na pokožke eliminovať aj viditeľné strie alebo jazvy, či už po popáleninách, operáciách alebo po akné. Ide o dlhodobý proces hojenia, ktorého účinky sú však nepopierateľné. Celkovo toto žiarenie zlepšuje farbu pokožky a tiež jej štruktúru.

> Infračervené žiarenie aktivuje v hĺbke pleti kolagénové vlákna a stimuluje tvorbu elastínu, čím sa spomaľuje proces starnutia a zvyšuje elasticita pokožky.

Oplatí sa pozrieť: Poznáš led masku, ktorá vyrieši mnoho problémov pleti?

> Prehrievanie pokožky infračerveným svetlom uvoľňuje póry na problematickej pokožke, ktoré potom možno účinnejšie vyčistiť.

> Používaním infralampy možno efektívne zabojovať aj proti oparom, mykózam na nechtoch, ekzému či akné.

Infračervenú lampu pre bežné domáce využívanie si môžete bez problémov objednať napríklad TU.

A ako vlastne fototerapia funguje?

Prečo používať infralampu na dutiny, pre zdravie i krásu už viete, čo je ale hlavným kľúčom k účinnosti terapie infračerveným svetlom? Môže to byť oxid dusnatý, ktorý sa po pôsobení infračerveného svetla uvoľňuje. Ide o molekulu plynu, ktorá je životne dôležitá pre zdravie tepien tela.

Zľavy na wellness pobyty

Oxid dusnatý je molekula, ktorá pomáha relaxovať tepny, bojuje s voľnými radikálmi, aby sa znížil oxidačný stres, zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek v cievach a reguluje krvný tlak. Takto zlepšuje krvný obeh tak, aby dodávala životne dôležité živiny a kyslík do poškodených a zranených tkanív v tele.

Zvýšený prietok krvi do rôznych častí tela umožňuje, aby sa kyslík a živiny dostali do buniek, čo im umožňuje správne a efektívne fungovať. Preto táto terapia stimuluje regeneráciu a opravu poranených tkanív, znižuje bolesť a zápal.

Neprehliadni: Ďalšie super tipy na terapiu teplom

Foto: Freepik/Pinterest

Odborný garant článku: MUDr. Soňa Molnárová

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.