V čase zimy, keď nás vo veľkom sužujú príznaky nádchy, chrípky či zápaly prínosových dutín, je dobré poznať, že okrem bežných liekov a čaju existuje aj taký skvelý doplnok liečby, ako je používanie infračerveného svetla, resp. nahrievanie dutín infralampou. Aby ste nezabudli na širokospektrálne benefity infračervenej lampy (ktorá je finančne nenáročná v porovnaní s infrasaunou), zhrnuli sme vám do článku TOP účinky pre zdravie aj krásu. Použitie kvalitnej infralapmy na dutiny dokáže skrátiť dobu liečenia dýchacích ciest. Infračervené svetlo však dokáže dať do poriadku i pleť, a to nie je zďaleka všetko.

Liečivé infračervené svetlo

Infračervené svetlo, ktorého vlnová dĺžka je medzi 760 nm a 1 mm, nemožno pozorovať ľudským okom (no napríklad hady ho vidia). Sprevádza ho tzv. „suché teplo“. Inak povedané, ohrieva pokožku a povrchy, na ktoré dopadá, no primárne nie okolitý vzduch. Pri dopade tohto liečivého svetla z infralampy, pokožka absorbuje infračervené vlny, ktoré rozvibrujú molekuly vody . A takto je v podstate spôsobené  teplo, ktoré pri jej používaní pociťujeme.

Hneď na úvod treba zdôrazniť, že napriek mnohým pozitívnym účinkom na zdravie a krásu nemožno infračervené svetlo využívať neobmedzene. Odporúčaná doba na jednu kúru je 5 až 10 minút, pričom ľudia, ktorí s infraliečbou začínajú, musia zvoliť kratšiu dobu účinkovania. Pri nahrievaní tváre treba mať oči vždy zatvorené! Taktiež treba dôsledne dbať na všetky pokyny uvedené v príbalovom letáku  infralampy určenej na domáce použitie. 

infračervená lampa účinky

Infralampa na dutiny 

Najznámejším využitím infralampy je liečenie nádchy, chrípky, zápalov nosných a čelných dutín. Infračervené lúče prenikajú  do hlbších vrstiev pokožky, pričom tieto miesta účinne prehrievajú. 

Pozri tiež: Kedy je bolesť pod rebrami vľavo vážnou výstrahou?

Pri spomínaných ťažkostiach možno lampu využiť aj dvakrát denne. Ohrievaním dutín sa uvoľňujú hlieny. Nehovoriac o tom, že pravidelná terapia infračerveným svetlom znižuje hladinu zápalu v organizme. Vyhnite sa však využívaniu infračervenej lampy počas horúčky a taktiež tieto kúry konzultujte s vaším lekárom kvôli možnosti prípadných kontraindikácií v priebehu choroby.

Infračervené svetlo účinkuje na zdravie širokospektrálne

> Teplo spôsobené infračerveným žiarením rozširuje cievy, zlepšuje prekrvenie aj tok lymfy. To má vplyv aj na látkovú premenu. Dochádza k zrýchleniu metabolizmu a odstraňovaniu škodlivín z buniek. Pri dodržiavaní správnych stravovacích návykov by infračervené svetlo mohlo pomôcť aj pri detoxe organizmu a dokonca pri zhadzovaní neželaných kíl.

> Pozitívnym dopadom využívania infralampy je posilňovanie imunity. Vďaka kúram s lampou totiž dokážete podporiť tvorbu bielych krviniek.

> Infralampa prináša taktiež úľavu pre kĺby aj preťažené či poranené svaly. Využíva sa pri liečbe reumatizmu, dny i artritídy. Celkovo pomáha pri rekonvalescencii pohybovej sústavy, napríklad po úrazoch svalov, šliach a kostí.

Neprehliadni: Celulitída na stehnách či bruchu? Žiadny krém nepomôže, sprav radšej toto!

na čo je dobrá infralampa

> Účinky infračerveného žiarenia pomáhajú tlmiť stres, ale aj depresiu a úzkosti. Špeciálne nápomocné je pri takzvanej sezónnej depresii objavujúcej sa v zimných mesiacoch, keď je nedostatok prirodzeného svetla. 

> Nezanedbateľne pozitívne vplýva infračervené svetlo na štítnu žľazu a hormonálnu rovnováhu organizmu. To taktiež súvisí s optimistickým naladením a takzvaným „dobitím bateriek“, čiže prílevom energie. Používaním infračervenej lampy  tak viete zabojovať aj proti únave.

Účinky infralampy na krásu

> Hĺbková regeneračná schopnosť infralampy dokáže pomôcť nielen s hojením rán, ako sú zlomeniny, pomliaždeniny a popáleniny. Vie na pokožke eliminovať aj viditeľné strie či jazvy. Celkovo toto žiarenie zlepšuje farbu pokožky a tiež jej štruktúru.

Inšpiruj sa: Maska z droždia nielen na akné: Vyskúšaj skrášľujúce účinky kvasníc

> Infračervené žiarenie aktivuje v hĺbke pleti kolagénové vlákna, čím sa spomaľuje proces starnutia a zvyšuje elasticita pokožky.

> Prehrievanie pokožky infračerveným svetlom uvoľňuje póry na problematickej pokožke, ktoré potom možno účinnejšie vyčistiť.

> Používaním infralampy možno efektívne zabojovať aj proti oparom, mykózam na nechtoch, ekzému či akné.

Infračervenú lampu pre bežné domáce využívanie si môžete bez problémov objednať napríklad TU.

Foto: Freepik/Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.