Jablko je na raňajky liekom, na obed jedlom a na večeru jedom. Poznáte túto ľudovú múdrosť? V dnešnom článku sa dozviete, či sa jej naozaj oplatí držať alebo ide len o mýtus. A nebudeme hovoriť len o jablkách, ale o ovocí vo všeobecnosti. Samozrejme, že by malo byť súčasťou každého zdravého jedálnička, no vyslúžilo si nedôveru najmä u ľudí držiacich diétu a tiež tých, ktorí trpia zažívacími problémami. Kedy jesť ovocie počas dňa, aby z neho malo naše telo najväčší prospech? 

Jesť ovocie na prázdny alebo plný žalúdok?

Začneme kľúčovou informáciou. Je lepšie jesť ovocie na prázdny alebo plný žalúdok? Môžete si bez obmedzení dopriať chutné plody nabité hodnotnými látkami? Zapamätajte si, že ovocie ako úžasný zdroj vitamínov, minerálov a vlákniny by sa v zdravom organizme malo stráviť bez problémov, a to ako na prázdny, tak aj plný žalúdok. Pokiaľ sa zle neskombinuje a nevhodne nezmieša s jedlom, ktoré ste jedli pred ním, nemalo by dôjsť k tráviacim komplikáciám.

Práve toto „mixovanie“ môže u citlivejších osôb spôsobiť problémy s nafukovaním a kŕčmi v bruchu. Pokiaľ k nim patríte, dajte teda stopku ovociu hneď po jedle a počkajte aspoň hodinu, kým vám vytrávi.

Istá výnimka platí pre ľudí trpiacich cukrovkou. Tí by nemali jesť ovocie na prázdny žalúdok, aby im „nevyskočil cukor“. Dopriať si ale môžu kúsok ovocia s nízkym glykemickým indexom počas jedla. Takto sa absorbuje menšie množstvo cukru a jeho hladina sa v krvi dramaticky nezvýši.

ovocie

Dilema doobedňajších a poobedňajších hodín

Pravidlá pri konzumácii ovocia hovoria, že by ste mali počas dňa postupovať od najviac hydratujúcich plodov až k tým, ktoré veľa vody neobsahujú. Pokojne s ovocím začnite hneď zrána. No nezabudnite, že pri ovocí, ktoré obsahuje mnoho vody, ako je napríklad melón či hrozno, si treba dať pozor na pitný režim. Po konzumácii tohto typu ovocia si dajte pauzu od pitia vody, štiav a iných nápojov. Mohlo by vás to totiž urýchlene doviesť na WC.

Pozri tiež: Prečo vegáni nejedia med a vajíčka? Presvedčia ťa argumenty?

Zradná býva aj kombinácia ovocia a tukov (napríklad ovocie s orieškami a semienkami), s ktorou môže mať vaše zažívanie zásadnejší problém. Tieto zložky sa totiž trávia odlišne. Takže, keď to preženieme, ani raw koláčik nemusí byť úplne ideálnym riešením.

A tu sa už dostávame k odpovedi na otázku, kedy jesť ovocie počas dňa, resp. kedy je to najideálnejšie pre väčšinu populácie. Ovocie na desiatu, keď vám už vytrávili raňajky a obed je ešte ďaleko, sa javí ako najlepší čas na doplnenie zdraviu prospešných látok vášmu organizmu. V tomto období si môžete dopriať aj vaše obľúbené smoothie, o ktorého správnej príprave sme už písali TU.

Ovocia sa však nemusíte vzdať ani po obede. Pokiaľ nemáte špecifickejšie tráviace problémy a nejete ho nárazovo na kilá, je to znova skvelá voľba na ľahký olovrant. Čo tak napríklad ovocný šalát?

Držíte diétu a bojíte sa dopĺňať v poobedňajšej časti dňa sacharidy, aby ste si nerozhodili trávenie? Upokojíme vás. Neexistuje vedecký dôkaz o tom, že by popoludňajšia konzumácia ovocia viedla k nárastu hmotnosti. Samozrejme, pokiaľ to s ním nepreženiete.

Vybrali sme: Kontroverzné jadierka z jablka: Otráviš sa z nich alebo upevníš zdravie?

kedy je najlepšie jesť ovocie

Jesť ovocie na večeru?

Naši predkovia robili z ovocia na večer veľkého strašiaka. Označovali ho dokonca za jed pre telo. No je to naozaj pravda? Keď sa na to pozrieme z tej horšej strany, tak áno, napríklad také jablká bohaté na pektín (telu prospešná rozpustná vláknina) trávenie spomaľujú a v kombinácii s predošlou bohatou večerou môžu citlivejšiemu organizmu spôsobiť zažívacie problémy, ba aj bolestivé kŕče v žalúdku.

Pokiaľ ale dodržiavate zásadu o nemixovaní iného jedla a ovocia a nekonzumujete ho veľké množstvo, tak ani banán či jablko vo večerných hodinách nebude pre zdravý organizmus problémom.

Kedy jesť ovocie pri chudnutí

No a na záver máme pozitívnu informáciu aj pre ľudí snažiacich sa svoju váhu redukovať.

Vláknina v ovocí, ktorá navodzuje dlhodobejší pocit sýtosti, taktiež voda a aj ostatné hodnotné látky v ňom obsiahnuté, sú pri diéte zásahom do čierneho. Samozrejme, že pri chudnutí nezabúdajte pozrieť aj na výživové tabuľky, ktoré vám objasnia, koľko kalórií má to-ktoré ovocie, aby ste vedeli vo vašom jedálničku určiť jeho ideálne množstvo. Mimochodom, vedeli ste, že najkalorickejším ovocím nie sú banány, ale avokádo? 

Neprehliadni: Spôsob, ako si dopriať vlákninu pre dobré trávenie 

kedy jesť ovocie pri chudnutí

Čo sa týka konkrétneho času, kedy by ste mali jesť ovocie pri chudnutí, nemusíte sa zásadnejšie obmedzovať. Držte sa už vyššie spomínaných informácií, ktoré platia pre všetkých so zdravým trávením. A pokiaľ máte pochybnosti, či vám v strave niečo neškodí, urobte si spoľahlivý laboratórny test na potravinovú intoleranciu, ktorý vám mnohé napovie.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.