Nespokojnosť v živote či so životom nie je žiadnou novinkou súčasnej, ako sa zvykne hovoriť, tak trochu rozmaznanej generácie. Hovorí sa, že ľudia sú večne nespokojní a stále musia niečo vymýšľať, tvoriť, vylepšovať… Niekedy je výsledok pozitívny, inokedy nie veľmi podarený, ba dokonca katastrofálny. A to tak, že by sme sa možno aj chceli vrátiť v čase a vytĺcť si z hlavy všetky nápady, ktoré sme v danej chvíľke vnímali ako skvelé.
Ako ste na tom vy? Ste viac nespokojní ako spokojní so svojím životom? Vedzte, že na nespokojnosť v živote sa dá pozerať aj z pozitívnejšieho aspektu. O čo konkrétne ide, to sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. A na okraj, viete, ktorí ľudia bývajú najmenej spokojní, či už so životom ako takým alebo s prácou? Paradoxne to bývajú tí najúspešnejší!!!
Optimistický pohľad na nespokojnosť v živote
Raz sme hore a raz dole – to je život. Ale ani tie najväčšie úspechy by sme si neužili v plnej miere bez problémov, prekážok i prehier, ktoré predchádzali naplneniu našich cieľov. A práve neúspech a nenaplnené sny sú hlavnými ingredienciami našej nespokojnosti v živote.
Pravdou je, že keď naplníme jeden cieľ, vynorí sa ďalší. Posúvame hranice.
Našim predkom stačila v minulosti slamená chatrč a jedlo na prežitie. Dnes si nevieme predstaviť život bez najnovšieho smartfónu, auta a všetkých technologických vymožeností, ktoré nám uľahčujú život. Nad neochutenou chlebovou plackou našich predkov by sme sa tak akurát ohŕňali nos. Na Instagrame ukazujeme pokrmy, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani sultáni.
Pozri aj: Takto odhalíš zdravé sebavedomie a falošné sebavedomie
V súčasnosti sa máme ako ľudstvo najlepšie za celú našu existenciu. Už neprežívame, ale snažíme sa užívať život. No ale k tomu nás zhrýza stále nejaká nespokojnosť. Nech už je menšia alebo väčšia – stále je tu „niečo“.
Nespokojnosť v živote ako hnací motor
Zjednodušene by sa dalo konštatovať, že naša súčasnosť je výsledkom nespokojnosti ľudí žijúcich pred nami. A tak ako predošlé generácie utvorili súčasnosť, v ktorej žijeme, tak naša individuálna nespokojnosť v živote tvorí naše osobné dejiny.
Najskôr napríklad stačí, že „odletíme z rodného hniezda“, potom sa uspokojíme s malým prenajatým bytom a prvou prácou, ktorá možno nie je úplne podľa našich predstáv, ale stačí, lebo dokážeme plnohodnotne fungovať ako sebestačné jednotky. Po čase však provizórne dočasné riešenia prestávajú stačiť. Hľadáme väčšiu stabilitu.
Následne teda už prenajatý byt treba vymeniť za vlastný, ideálne možno aj dom. Hľadáme svoje pracovné naplnenie na iných pozíciách a na iných miestach… A čo ďalej? Prvé auto vymeníme za druhé, ktoré je lepšie a drahšie. Nestačí dovolenka na Šírave, potom už ani dovolenka v Taliansku, chceme niečo exotickejšie… A tak ďalej a tak ďalej.
Neprehliadni: Tu nájdeš svoj kľúč k odomknutiu brány sebarozvoja v kariére
Neustále nás naša nespokojnosť ženie vpred. Je spojená s inými silnými emóciami, ktoré dokážu človeka zmobilizovať. Vďaka nespokojnosti nachádzame originálne cesty a spriadame sofistikované stratégie, ako sa dopracovať v vytúženému cieľu.
Keď sme nespokojní, vieme lepšie zadefinovať, čo nechceme. A tak to dokážeme jasnejšie odlíšiť od toho, čo chceme. A keď to už vieme, život je jednoduchší, pretože sa ním nenecháme, metaforicky povedané, bezcieľne pohadzovať sem a tam.
Čo sa stane, keď budeme spokojní?
Spokojnosť v živote človeka je v prevažnej miere len chvíľkovou záležitosťou. Hoci sa stáva, že niektorým jedincom po čase „stačí“.
Áno, na jednej strane to možno vnímať ako cnosť. A to najmä ak ide o plné uvedomenie si všetkých darov v živote. Ak ide o vďačnosť za to, čo máme a prežívame.
Zaujme ťa: Čo robiť, aby ťa mali ľudia radi? Pozri, nie je to nič náročné
Foto: Freepik